خانه / دینی / شورای افتاء کردستان :مردم در اعلام عید سعید فطر تابع اعلام رسمی حکومت باشند

شورای افتاء کردستان :مردم در اعلام عید سعید فطر تابع اعلام رسمی حکومت باشند

شورای افتاء استان کردستان در این اطلاعیه تاکید کرده است که «اعلام عید فطر ودر پی آن اقامه نماز عید، از اختیارات و تکالیف حکومت است«.

سنندج- شورای افتاء استان کردستان با صدور اطلاعیه ای از مردم دعوت کرد در اعلام عید ماه مبارک رمضان(عید سعید فطر) تابع اعلام رسمی باشند.
شورای افتاء استان کردستان در این اطلاعیه تاکید کرده است که «اعلام عید فطر ودر پی آن اقامه نماز عید، از اختیارات و تکالیف حکومت است«.
این شورا در بخشی دیگر از این اطلاعیه خود خاطر نشان کرد «که مسلمانان در کشورهای اسلامی در طول تاریخ در خصوص اعلام عید تایع همواره تابع اعلام رسمی حکومت خود بوده اند.»
شورای افتاء کردستان در پایان اطلاعیه خود از مردم دعوت کرده است که «در اعلام عید و اقامه نماز شکوهمند عید، تابع اعلام رسمی باشند و اجازه ندهند که حلاوت این عید خجسته در کام مردم روزه دار منطقه تلخ و تباه گردد.»
متن کامل اطلاعیه شورای افتاء استان کردستان به شرح زیر است:
قال رسول الله (ص): صوموا لرویته و افطرو لرویته
در آستانه عید سعید فطر توجه برادران و خواهران روزه دار منطقه کردستان را به مسائل ذیل معطوف می دارد:
مسئله اول؛ ماه های قمری به یکی ازطریق سه گانه زیر قابل اثبات است.
 الف: روئیت هلال ب: اکمال عده ماه قبل ج: حکم حاکم (اعم از ولی امر یا حاکم شرع منصوب )
لذا مراعات طرق سه گانه فوق شرط صحت صیام و برائت ذمه از تکلیف شرعی است. و چنانچه در بلدی، هلال ماه جدید به وسیله هیچ یک از طرق سه گانه فوق اثبات نگردید بایستی حکم به بقای حالت سابقه نمود و احتمال دخول شهر جدید منتفی دانست.
مسئله دوم؛ مغایرت بدایت شرعی و بدایت جغرافیایی
برخی گمان کرده اند که “از آنجا که ماه قمری پس از خروج قمر از مقارنه (محاق) متولد می شود لذا فردای آن روز آغاز ماه قمری جدید است” اما این تلقی به اجماع همه مذاهب اسلامی، هیچ مبنای شرعی ندارد زیرا به لحاظ شرعی ، مبداءماه های قمری روئیت هلال انها است نه تولد هلال آنها، بنابراین ، محاسبه و یا تولد جغرافیایی ماه مدخلیتی در اثبات شرعی ماه جدید ندارد و نمی توان آن را مبنای آغاز ماه رمضان و یا عید فطر دانست. زیرا بدایت شرعی ما، چیزی است و بدایت جغرافیایی آن، چیز دیگر.
مسئله سوم؛ اعلام عید و اقام نماز
یکی از موضوعات مورد ابتلا در جامعه ما که هر ساله موجب حیرت و سرگشتگی مردم مسلمان و روزه دار ما می شود موضوع اعلام زود هنگام عید و اقامه نماز عید است.
این امر چنانچه از روی سوء نیت باشد از مصادیق ” تفریق بین المومنین” است و اگر از روی جهل به مبنایی شرعی و عدم اطلاع از قواعد مذهبی باشد باز موجب اخلال در عبادات مردم و تفرق و آشفتگی جامعه دینی خواهد شد و مسئولیت شرعی آن متوجه کسانی خواهد بود که در این امر خطیر قصور می ورزند.
لذا توجیه مردم و تفهیم مبانی شرعی مذهب امام شافعی رضی الله عنه به مردم مومن منطقه از وظایف و تکالیف روحانیون معزز و ائمه محترم جمعه و جماعات است.
 لذا بایستی توجه مردم محترم و متدین منطقه را به این موضوع معطوف نمود که اعلام عید فطر ودر پی آن اقامه نماز عید، از اختیارات و بلکه از تکالیف حکومت است و این رویه ای است معمول و مسلمانان همه کشورهای اسلامی در طول تاریخ و در عرض جغرافیای پهناور اسلامی، کاملا به آن مقید و پایبند بوده اند. و در اقامه اعیاد خود همواره تابع اعلام رسمی حکومت خود بوده اند. زیرا در مسائل اختلافی حکم حکم فیصله دهنده اختلافات است و فقه ها در این موارد بر وجوب تبعیت از حکم حاکم اسلامی و یا نماینده منصوب وی اتفاق نظر دارند.
بنابراین حسب وظیفه شرعی خود، از همگان دعوت می کنیم در اعلام عید و اقامه نماز شکوهمند عید، تابع اعلام رسمی باشند و اجازه ندهند که حلاوت این عید خجسته در کام مردم روزه دار منطقه تلخ و تباه گردد.
 وسلام
شورای افتاء استان کردستان
 
 
 
کد مطلب: ۶۷۱۵۳  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۵  |  ساعت: ۱۶ : ۴۲ – کرد پرس

شناسه خبر : 5741

این خبر رو هم ببینید

واکنش علمای اهل سنت سراسر کشور به هتک حرمت پرچم رسول‌الله؛ حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است/ آشوبگران بدنبال اهداف ضدامنیتی هستند

به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پی اتفاقات و ناآرامی اخیر در سروان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 5 =