خانه / سیاسی / شورای امنیت با همه‌پرسی کردستان عراق مخالفت کرد

شورای امنیت با همه‌پرسی کردستان عراق مخالفت کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن ابراز مخالفت با همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق، بر حمایت مستمر خود از حاکمیت، اتحاد و تمامیت ارضی عراق تأکید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از «اسکای‌نیوز»، شورای امنیت سازمان ملل متحد مخالفت خود با برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، که برای روز دوشنبه آینده( ۲۵ سپتامبر) برنامه‌ریزی شده است، اعلام کرد.
اعضای پانزده‌گانه شورای امنیت، در بیانیه‌ای، «نگرانی‌شان را از تاثیرات بی‌ثبات کننده طرح یک‌جانبه اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز دوشنبه آینده»، ابراز کردند.
این بیانیه بدون ذکر کلمه «استقلال»، افزود: این همه‌پرسی که کُردها آن را برای روز دوشنبه آینده ترتیب داده‌اند، «در شرایطی برگزار شود که عملیات علیه گروه تروریستی داعش همچنان ادامه دارد و نیروهای کرد نیز در آن نقش مهمی ایفا می‌کنند.»
شورای امنیت همچنین هشدار داد که برگزاری همه‌پرسی «تلاش‌ها برای تضمین بازگشت بیش از ۳ میلیون آواره و پناهنده به خانه‌های خود به طور داوطلبانه و بی‌خطر» با موانع مشکل می‌سازد.
این بیانیه تأکید کرد که «اعضای شورای امنیت پایبندی مستمرشان به حاکمیت عراق و تمامیت ارضی آن» اعلام می‌کنند و «خواستار حل مشکل میان دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق و از طریق گفت‌وگوهای منظم و راه‌‌حل‌های توافقی هستند».
به‌رغم مخالفت‌های مستمر کشورهای غربی و منطقه‌ای از تصمیم اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی جدایی، ولی رهبران کرد این منطقه بر برگزاری آن در موعد مقرر تأکید دارند.
در بحبوحه تنش میان دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان و در راستای تلاش‌ها برای تعویق زمان برگزاری همه‌پرسی، ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای دیگر هفته گذشته طرحی را به «مسعود بارزانی» رئیس این اقلیم ارایه کردند که شامل پیشنهادهای «جایگزین» برای این همه‌پرسی است .شناسه خبر: ۱۵۲۶۳۳۰ سرویس: بین الملل ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ – ۰۹:۳۹

شناسه خبر : 11459

این خبر رو هم ببینید

شورای امنیت اقلیم کردستان اعترافات یک گروه وابسته به داعش را پخش کرد/ دستگیرشدگان قصد حمله تروریستی در اربیل را داشتند

شورای امنیت اقلیم کردستان اعترافات تلویزیونی یک گروه وابسته به داعش را که قصد داشتند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =