شوق مقامات اسرائیل برای تجزیه عراق

در حالی که کشورهای های مختلف جهان بر لزوم حفط یکپارچگی خاک عراق تاکید می کنند، مقامات اسرائیل از تقسیم عراق و تشکیل دولت دی فاکتوی کُردی در عراق سخن می گویند

به نقل از رویترز، سخنگوی آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل گفت:« وزیر خارجه اسرائیل به جان کری وزیر خارجه آمریکا در پاریس گفته است عراق پیش چشمان ما در حال تجزیه است و به نظر میرسد تشکیل یک دولت مستقل کردی یک امر مسلم است.»
به نوشته رویترز، شیمون پرز ،رئیس جمهور اسرائیل هم یک روز قبل از اظهارات لیبرمن در دیدار با اوباما به وی گفته است:« کُردها دولت دی فاکتوی خود را ایجاد کرده اند و این دولت دموکراتیک است. یکی از نشانه های دموکراتیک بودن ازعان به حقوق برابر برای زنان است.»
شیمون پرز افزود به نظر می رسد کشور همسایه آنها یعنی ترکیه با کمک به آنها در انتقال نفت موقعیت آنها را تایید کرده است.
وزیر خارجه اسرائیل هر گونه رابطه رسمی را با کردهای عراق تکذیب کرده است و مقامات این کشور حاضر نشده اند درباره رابطه پنهانی توضیح دهند.
به نوشته رویترز،گیلاد آموس، یکی از مقامات ارتش اسرائیل به رادیوی ارتش گفته است:« سکوت ما بهتر است. ایراد هر گونه سخن غیر لازم در این باره از طرف ما به زیان کُردها است.»
وی درباره همکاری کردها و اسرائیل در گذشته گفت:« می توان به تاریخ نگاه کرد و درباره آینده نتیجه گیری کرد.»
به نوشته رویترز مقامات بازنشسته سرویس اطلاعات اسرائیل، به کردهای شمال عراق در گذشته آموزش نطامی داده و در مقابل کردها به خروج یهودیها ازعراق کمک کرده و نیز از رژیم صدام در بغداد و این اواخر از ایران جاسوسی کرده اند.»
الیعازر زافریر، یک مقام بازنشسته سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد به رویترز گفته است:« ما دوست داشتیم آشکار می بود. در آنجا سفارت دایر می کردیم.اما ما آن را پنهان نگاه می داریم زیرا آنها می خواهند.»
افرا بنجیو، کارشناس عراق در دانشگاه تل آویو هم که دو کتاب درباره کُردها نوشته به رویترز گفته است: « به محض این که بارزانی استقلال را اعلام کند، این روابط به طور آشکار صورت خواهند گرفت.»
کد مطلب: 65357  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۶  |  ساعت: ۱۲ : ۴۵
 
سایت کرد نور: منتظر نظر شما عزیزان هستیم.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *