شیرین ترین آب‌های جهان در مریوان+عکس

دریاچه زریوار، بزرگترین دریاچه آب شیرین در جهان است که در مریوان از شهرستان‌های استان کردستان قرار دارد.
روز نو : دریاچه زریوار، بزرگترین دریاچه آب شیرین در جهان است که در مریوان از شهرستان‌های استان کردستان قرار دارد

به گزارش روز نو، دریاچه زریوار مریوان از جمله نقاط گردشگری استان کردستان است که چون نگینی در غرب کشور می‌درخشد تا جایی امسال تاکنون بیشترین آمار بازدید گردشگران ورودی به استان کردستان را به خود اختصاص داده است.
 
شیرینی آب‌های جهان در مریوان کردستان
 
دریاچه زریوار که در زبان محلی به زریبار مشهور است، در 135 کیلومتری مرکز استان کردستان و سه کیلومتری شهر مریوان واقع شده است که ارتفاع آن از سطح دریا حدود یک هزار و 285 متر است، طول زریوار حداکثر پنج کیلومتر و عرض آن حداکثر 1.5 کیلومتر است.
 
حجم آب دریاچه زریوار 30 میلیون مترمکعب و عمق متوسط آن سه متر است که در برخی نقاط تا هشت متر هم می‌رسد. آب دریاچه شیرین بوده و از جوشش چشمه‌ها تأمین می‌شود و هیچ رودخانه‌ای به زریوار نمی‌ریزد.
 
شیرینی آب‌های جهان در مریوان کردستان
 
آب دریاچه زریوار اغلب سبز مایل به قهوه‌ای کم‌رنگ است، زریوار در همه فصول زیباست، حتی در روزهای سرد زمستان، سطح دریاچه کاملا یخ می‌بندد به حدی که می‌توان روی آن راه رفت و موتورسواری کرد به طوری که چشم‌انداز وصف‌ناپذیری به خود می‌گیرد.
 
همین علت موجب شده است تا دریاچه زریوار در ماه‌های سرد سال نیز بازدیدکنندگان زیادی داشته باشد، اطراف دریاچه را نیزارهای بلند پوشانده که در برخی جاها صاف و در جاهایی نیز تپه‌‌ای است.
 
قصه‌های زیادی در مورد پیدایش این دریاچه در بین مردم استان به ویژه حاشیه‌نشیان زریوار وجود دارد که معروف‌ترین آنان دفن‌شدن شهری در زیر این دریاچه است.
 
شیرینی آب‌های جهان در مریوان کردستان
 
دریاچه زریوار بیش از دو میلیون سال است که حیات و آبادانی را به مریوان بخشیده است و امروز برای ماندگاری و نفس کشیدن دست نیازش را به سوی مسئولان دراز کرده است تا به سرنوشت دریاچه ارومیه مبتلا نشود.
 
این اکوسیستم زیبا با مساحتی در حدود 3 هزار هکتار ترکیبی از آب، نیزار و حیات وحش در میان کوه‌های جنگلی و سر به فلک ‌کشیده محصور شده است به نوعی که چشم‌انداز آن را رویایی کرده و جاذب هر رهگذری است.
 
نیزارهای دریاچه نیز محل امنی برای زیست گونه‌های جانوری شده است به طوری که در حال حاضر گونه‌های متعددی از ماهیان بومی مانند سیاه‌ماهی خالدار، سیاه‌ماهی معمولی، عروس ماهی، سس ماهی، شاکولی و گامبوزیا در این دریاچه زیست می‌کنند.
 
گونه‌ای مارماهی و گونه‌ای شنگ از جانوران شاخص تالاب محسوب می‌شوند.
 
شیرینی آب‌های جهان در مریوان کردستان
 
دریاچه زریوار به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارزش آن و بر اساس مصوبه هیئت دولت، اکنون در مراحل قرار گرفتن در فهرست تالاب‌های بین‌المللی (کنوانسیون رامسر) است.
 
تالاب زریوار یکی از تالاب‌های باارزش غرب ایران و از قطب‌های گردشگری کشور محسوب می‌شود.
 
همچنین این تالاب به دلیل مهاجرت فصلی تعدادی از پرندگان به عنوان یک اکوسیستم آبی مهم در چرخه حیات منطقه اهمیت داشته و به مثابه یک نگین زیبا، دارای توانی بالقوه از نظر اکوتوریسم محسوب می‌شود.
 
 
شهرستان مریوان با برخورداری از مناطق جنگلی، مرز رسمی باشماق، دریاچه زریوار، روحیه شاد و مهمان‌پذیر مردم آن و به علت همجواری با منطقه طبیعت‌گردی اورامان به یکی از نقاط مورد هدف گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.
 
در حقیقت افرادی که در سفر به کردستان و شهرستان مریوان از دریاچه زیبای زریوار دیدن کرده‌اند، هر ساله به بهانه‌ای برای دیدن دوباره زریوار به مریوان سفر می‌کنند و از زیبایی دریاچه و طبیعت جنگلی آن لذت می‌برند.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *