شیلا گیلانی کریم کابان، مردی اسطوره ای با صدایی ماندگار

استاد کریم کابان را از سن نوجوانی به یاد دارم با صدایی دلنشین و آرام بخش.

استاد کریم کابان را از سن نوجوانی به یاد دارم با صدایی دلنشین و آرام بخش. وي با اشعاري زيبا و نجوايي آسماني هنوز هم سلطان قلبهاست و گوشهاي ساکت را مي نوازد و روح را به آرامشي بي نظير دعوت مي کند. او آنقدر ساده و بي پيرايه زيسته که نام پر آوازه اش در سايت هاي اينترنتي نادر است. او نيک ميداند که هنرش شهره ي خاص و عام است و ديگر تقلايي در سايت ها براي نامش نمي کند. تنها نوشته اي که در موردش داريم مصاحبه ي نوازنده ي نامي کورد استاد قه ره داغي است که در مورد کريم کابان مي گويد: استاد سمبل هنر در سليمانيه است. زمانيکه ما با هم در کوه و کمر پيشمرگ شهر و ديار خود بوديم ابزار و آلات موسيقي به شيوه ي امروزي در اختيارمان نبود. ما با ابتدايي ترين ابزار کار ميکرديم و سرود ملي (ياران وه سيه تم ئه مه بي لاتان) را استاد کريم با صداي مخملي و اهورايي خود به گونه اي کم نظير اجرا کرد و آن سرود را براي تبعيدي همشهريمان به آنها تقديم کرده و بنده با افتخار برايش مي نواختم و ايشان از نظم و انضباط خاصي برخوردار بود که مرا به کارم دلگرم ميکرد. به قول شاعر:
قدر گوهر را گوهري داند و قدر زرگر را زرگري
متأسفانه امروزه عده اي جوان هنرنشناس و قدرنشناس پيدا شده اند که اين هنرمند بزرگ و وارسته را ارج نمي گذارند و هر از گاهي با پخش شايعه ي مرگش دل دوستداران و عاشقانش را مي آزارند و اين در حالي است که استاد در همه ي اشعار و ترانه هايش تلاش نموده همه را خوشحال کند.
ايشان جان بر کف روي قله هاي رفيع شهرش و در پستي و بلنديهاي شهر سليمانيه پيشمرگ ملت و وطن خويش بوده و همه ي عمرش را صرف هنر و ترانه هاي ملي و عاشقانه و در خدمت فرهنگ ملت کورد نموده است. اما امروزه در نهايت بي مهري شايعه مرگش را به دوستداران هنر و موسيقي نويد مي دهند. قديمي ها مي گفتند: (ه?رک?س پيري نيي? پير?ک بس?ن?) و زهي سعادت که آن کس پيري فرزانه و هنرمندي والامقام چون استاد کريم کابان باشد. از ايزد منان تندرستي و شادکاميش را آرزومندم. اميدوارم سالهايي بسيار در کنارمان باشد تا از نوا و بيان شيوايش لذت برده و بياموزيم.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *