خانه / سیاسی / شیلا گیلانی کریم کابان، مردی اسطوره ای با صدایی ماندگار

شیلا گیلانی کریم کابان، مردی اسطوره ای با صدایی ماندگار

استاد کریم کابان را از سن نوجوانی به یاد دارم با صدایی دلنشین و آرام بخش.

استاد کریم کابان را از سن نوجوانی به یاد دارم با صدایی دلنشین و آرام بخش. وي با اشعاري زيبا و نجوايي آسماني هنوز هم سلطان قلبهاست و گوشهاي ساکت را مي نوازد و روح را به آرامشي بي نظير دعوت مي کند. او آنقدر ساده و بي پيرايه زيسته که نام پر آوازه اش در سايت هاي اينترنتي نادر است. او نيک ميداند که هنرش شهره ي خاص و عام است و ديگر تقلايي در سايت ها براي نامش نمي کند. تنها نوشته اي که در موردش داريم مصاحبه ي نوازنده ي نامي کورد استاد قه ره داغي است که در مورد کريم کابان مي گويد: استاد سمبل هنر در سليمانيه است. زمانيکه ما با هم در کوه و کمر پيشمرگ شهر و ديار خود بوديم ابزار و آلات موسيقي به شيوه ي امروزي در اختيارمان نبود. ما با ابتدايي ترين ابزار کار ميکرديم و سرود ملي (ياران وه سيه تم ئه مه بي لاتان) را استاد کريم با صداي مخملي و اهورايي خود به گونه اي کم نظير اجرا کرد و آن سرود را براي تبعيدي همشهريمان به آنها تقديم کرده و بنده با افتخار برايش مي نواختم و ايشان از نظم و انضباط خاصي برخوردار بود که مرا به کارم دلگرم ميکرد. به قول شاعر:
قدر گوهر را گوهري داند و قدر زرگر را زرگري
متأسفانه امروزه عده اي جوان هنرنشناس و قدرنشناس پيدا شده اند که اين هنرمند بزرگ و وارسته را ارج نمي گذارند و هر از گاهي با پخش شايعه ي مرگش دل دوستداران و عاشقانش را مي آزارند و اين در حالي است که استاد در همه ي اشعار و ترانه هايش تلاش نموده همه را خوشحال کند.
ايشان جان بر کف روي قله هاي رفيع شهرش و در پستي و بلنديهاي شهر سليمانيه پيشمرگ ملت و وطن خويش بوده و همه ي عمرش را صرف هنر و ترانه هاي ملي و عاشقانه و در خدمت فرهنگ ملت کورد نموده است. اما امروزه در نهايت بي مهري شايعه مرگش را به دوستداران هنر و موسيقي نويد مي دهند. قديمي ها مي گفتند: (ه?رک?س پيري نيي? پير?ک بس?ن?) و زهي سعادت که آن کس پيري فرزانه و هنرمندي والامقام چون استاد کريم کابان باشد. از ايزد منان تندرستي و شادکاميش را آرزومندم. اميدوارم سالهايي بسيار در کنارمان باشد تا از نوا و بيان شيوايش لذت برده و بياموزيم.

شناسه خبر : 15875

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =