خانه / سیاسی /  صالح مسلم؛ کُردها خواهان برقراری سیستم فدرالی در تمام سوریه هستند

 صالح مسلم؛ کُردها خواهان برقراری سیستم فدرالی در تمام سوریه هستند

سرویس جهان- رهبر حزب اتحاد دموکراتیک می گوید ما حاضریم با هر کسی که موافق اجرای پروژه فدرالیسم در تمام سوریه باشد، تبادل نظر کنیم.

به گزارش کردپرس، صالح مسلم، رهبر مشترک pyd در مصاحبه با خبرگزاری آرانیوز گفت اگر وارد میز مذاکرات شویم برای حل مسئله سوریه از طریق سیاسی تلاش خواهیم کرد.اگر ما در این راه موفق نشویم دنبال راه های دیگری خواهیم رفت. در نهایت ما آماده هستیم با هر کسی که با برقراری سیستم فدرالی در تمام سوریه موافق باشد، گفتگو کنیم.
وی افزود: هم دولت فعلی سوریه و هم اپوزیسیون این کشور مخالف برقراری سیستم فدرالی در سوریه هستند.
صالح مسلم معتقد است احتمالا توافق محرمانه ای میان ترکیه و دولت سوریه خصوصا بعد از آشکار شدن دیدارهای مخفیانه میان آنها در الجزایر صورت گرفته است. زیرا به گفته وی چنین چیزی در سال ۱۹۷۵ هم در زمان قیام بارزانی اتفاق افتاد.
رهبر pyd از توسعه روابط میان این حزب و آمریکا خبر داد زیرا واشنگتن هر چند به وی برای دیدار از آمریکا ویزا نداده است اما واشنگتن با دیدار دو تن از رهبران این حزب از آمریکا موافقت کرد و نیز مقامات ارشد خود را به مناطق کردنشین سوریه برای کمک به نیروهای کرد فرستاده است.
وی ابراز امیدواری کرد آمریکا به کردها اجازه دهد دفتر نمایندگی خود را در این کشور دایر کنند. صالح مسلم ترکیه و اپوزیسیون سوریه را مهمترین مخالفان حضور کردها در مذاکرات ژنو دانست و گفت اگر آمریکا و روسیه بخواهند کردها می خواهند بخشی از آن باشند.
صالح مسلم ترکیه را عامل اصلی بسته شدن گذرگاه مرزی میان اقلیم کردستان و مناطق کردشین سوریه دانست و آن را محاصره این مناطق عنوان کرد. وی گفت: حزب دموکرات کردستان عراق به دستور ترکیه مرز را بسته است. آنها دو سال پیش هم می خواستند مرز را ببندند زیرا می گفتند کردهای سوریه با عواید این گذرگاه مرزی می خواهند برای یگان های مدافع خلق اسلحه بخرند. البته که ما می خواهیم برای ypg به منظور دفاع از مردم اسلحه بخریم.
رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه افزود ما به دنبال راه های جایگزین هستیم و در این باره در شهر سلیمانیه با مقامات بغداد برای ایجاد گذرگاه های جدید میان عراق و مناطق کردنشین سوریه پس از آزدسازی موصل گفتگو کرده ام.
کد مطلب: ۱۰۷۰۷۴  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۳/۱۰  |  ساعت: ۱۳ : ۱۸لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13195

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =