خانه / اجتماعی / صداقتی فرد: سطح تحمل ما ایرانی ها کم شده است/ خشونت به عنوان یک فرهنگ عمومی رواج یافته است

صداقتی فرد: سطح تحمل ما ایرانی ها کم شده است/ خشونت به عنوان یک فرهنگ عمومی رواج یافته است

فرهنگ خشونت در جامعه ما رواج یافته است و نمونه های عینی آن به وضوح قابل مشاهده هستند.

دکتر مجتبی صداقتی فرد، جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار معتقد است: فرهنگ خشونت در جامعه ما رواج یافته است و نمونه های عینی آن به وضوح قابل مشاهده هستند.
صدافتی فرد در گفتگو با گروه آسیب های اجتماعی خبرگزاری برنا گفت: مدتی است در جامعه شاهد گسترش دو فرهنگ اجتماعی هستیم. نخست فرهنگ حزن، اندوه، غم، یاس و نا امیدی است. فرهنگ دوم فرهنگ خشونت است.
وی افزود: در هر بافت فرهنگی نمونه هایی از خشونت های دانش آموزان مشاهده می شود. بارها در آمریکا دانش آموزان با اسلحه مرتکب قتل شده اند.
صداقتی فرد در ادامه بیان کرد: در هر جامعه ای متناسب با بافت فرهنگی موجود در جامعه چنین حوادثی رخ می دهند. اخیرا پی در پی شاهد چنین رخدادهای خشونت باری هستیم. در فضای اجتماعی فرهنگی جامعه ما مصادیق خشونت به وفور دیده می شود؛ مقوله اسیدپاشی ها، خشونت علیه معلمان، همسر آزاری و فرزند آزاری از نمونه های بروز خشونت در جامعه هستند.
وی عنوان کرد: نخستین تحلیل و آسیب شناسی این حوادث؛ این است که خشونت به عنوان یک فرهنگ عمومی رواج یافته است. شاخص ها و مصداق های فرهنگ خشونت در لایه های بیرونی جامعه و در حوزه عمومی مشاهده می شوند؛ قتل های زنجیره ای، اسید پاشی و اخیرا مورد معلم کشی نمونه های عینی فرهنگ خشونت هستند.
این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار اظهار کرد: مشکل جامعه ما بیش از مسائل سیاسی و اقتصاد؛ مشکلات تربیتی و اخلاقی است. ویژگی های جامعه ما وضعیت شبه آنومیک پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: دیگر در جامعه شاهد احترام و ارزش ها میان معلم و شاگرد نیستیم. احترام مبنی بر قداست در رابطه معلم و شاگرد وجود ندارد. نمونه آن دانش آموزی که به علت نمره پایین و مواخذه والدین مرتکب به قتل معلم خود می شود.
صداقتی فرد تاکید کرد: جاری شدن فرهنگ خشونت در حوزه عمومی فرهنگ جامعه ما سبب بروز رفتارهای خشونت باری در جامعه شده است. همچنین متبلور شدن شاخص های اخلاقی و تربیتی سیر نزولی غیر قابل کنترلی را طی می کند. هر جامعه ای در وضعیت عادی آبستن اتفاقات و نابه هنجاری ها است. احساس ناکامی و بی عدالتی در هر جامعه ای احساس می شود.  ضمانتی جهت عدم بروز اتفاقات نا به هنجار در هیچ جامعه ای وجود ندارد.
وی در پایان گفت: سطح تحمل و مدارای افراد در جامعه ما کاهش یافته است. حادثه ای مانند قتل یک معلم به دست شاگرد خویش می تواند نشانه ای از تقلیل و یا کاهش سطح تحمل و مدارای افراد در مقابل ناکامی ها و ناروایی ها است، نمونه دیگر کشته شدن یک آمر به دست فرد مورد امر به معروف قرار گرفته است

شناسه خبر : 8233

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + بیست =