صدور ۲۸۹۰ مجوز صنایع‌دستی در کردستان

یعقوب گویلیان گفت: از دو هزارو ۸۹۰ مجوز صادر شده در سال گذشته، تعداد 2 هزار و ۸۷۸  فقره پروانه تولید انفرادی و ۱۲ مورد مربوط‌ به پروانه تولید کارگاهی بوده است.

وی اظهار کرد: این مجوزها برای صنعت‌گران فعال در رشته‌های رودوزی‌های سنتی، سفال‌گری، نازک‌کاری، البسه‌محلی، تولیدات چرم، جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی، کلاش‌بافی، شال‌بافی، قلم‌زنی و… صادر شده است.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان افزود: همچنین در مدت زمان یاد شده دو هزار و ۸۰۰ نفر از آموزش‌ رشته‌های مختلف صنایع دستی در سطح روستاها و شهرهای کردستان بهره‌مند شده‌اند.

گویلیان ادامه داد: معاونت صنایع‌دستی استان به‌منظور ارتقاء شاخص‌های هنری در تولید صنایع‌دستی بومی و سنتی نیز، ۴ دوره‌ آموزشی به‌صورت مجازی برای ۵۷۰ نفر از شاغلان این حوزه در استان برگزار کرده است.

وی یادآور شد: در سال گذشته ۱۵ اثر از کردستان شامل یک اثر گلیم، ۲ اثر سراجی، ۳ اثر سازسازی، ۳ اثر چاقوسازی و ۶ اثر  نازک‌کاری، موفق به دریافت مهر اصالت و نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی شدند، که در مجموع تاکنون ۱۵۴ اثر از استان نشان ملی را کسب کرده‌ است.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان با بیان اینکه صنایع‌دستی بومی، بازگوکننده خصوصیات تاریخی، اجتماعی و فرهنگی یک منطقه است، بیان کرد: مهارت‌آموزی و توانمندسازی افراد و ترویج و توسعه صنایع‌دستی بومی از مهمترین اهداف برگزاری این دوره‌های آموزشی در کردستان است.

گویلیان گفت: امیدواریم با شناسایی، رفع مشکلات و پاسخ به مطالبات هنرمندان و صنعت‌گران، شاهد روند روبه‌رشد تولید و عرضه محصولات صنایع‌دستی در استان باشیم.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *