خانه / اجتماعی / ضرورت بازنگری اختیارات شوراها/ عدم همکاری ادارات دولتي با شورا

ضرورت بازنگری اختیارات شوراها/ عدم همکاری ادارات دولتي با شورا

اعضاش شوراها افراد منتخب مردم هستند و پلی بین مردم و دولت، انتظار می رود که در اختیارات شوراها به نفع این نهاد بازنگری شود چرا که استفاده از ظرفیت شوراها می تواند بسیاری از مشکلات درون شهری را حل کند

 اعضاش شوراها افراد منتخب مردم هستند و پلی بین مردم و دولت، انتظار می رود که در اختیارات شوراها به نفع این نهاد بازنگری شود چرا که استفاده از ظرفیت شوراها می تواند بسیاری از مشکلات درون شهری را حل کند.
رفع نیازهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردم در حوزه های شهری و روستایی از اهم وظایف شوراها است که می بایست در چارچوب قانون در باره آنها تصمیم گیری کنند و بوسیله نهادهای اجرایی خود که همان شهرداری ها و دهیاری ها است به مرحله اجرا برسانند.
داشتن اطلاعات دقیق از وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مناطق تحت پوشش شوراها از اهمیت بسیاری برخوردار است که اعضای شوراهای اسلامی باید با استفاده از منابع مختلف به اهم آن دست یابند و بر اساس اطلاعات درست به طراحی برنامه ها و تصمیم گیری برای نحوه اجرا مبادرت ورزند.
از مجموع توانمندی هایی که شوراهای اسلامی دارند و یا بهتر بگوییم، می توانند داشته باشند می توانیم به سه توانمندی کلی اشاره شود  كه اين سه حوزه شامل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی که دقیقا بر اساس نیازهای جامعه تنظیم می شود
نخستین چالش پیش ‌روی شوراهای اسلامی تببین و تشریح وظایف آنها برای شهروندانی بود که با این ابزارهای دموکراتیک به منظور بیان خواسته‌ های قانونی خود بیگانه بودند و امروز نیز همچنان این مشکل با چهارمین دوره شوراها همراه است.
چالش دوم شورا ها حضور نیافتن مسئولان نهادها و ادارات دولتي و همچنين مديران در جلسات شورا به منظور همفکری و البته پاسخگویی عاملی برای ابتر ماندن کارکردهای شورا شده است.
چالش سوم نوعی سردرگمی میان شوراها و دوایر دولتی در انجام وظایف محوله است که شاید ناشی از در هم‌ تنیدگی مسئولیت‌ ها است و این آمیختگی اگر چه ممکن است در نگاه نخست چندان معضلی به شمار نرود اما به همان دلیل نا آشنایی با فلسفه وجود شورا آسیب‌ هایی به همراه داشته است.
در مجموع می توان گفت شوراها پل ارتباطی بین مردم و مسئولان هستند و می توانند در راستای توسعه فرهنگی، عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نقش تاثیرگذاری داشته باشند و این نکته هم باید مد نظر مسئولان دستگاه های اجرایی استان كردستان قرار گيرد که شورا ها بازوان توانمند ادارات هستند و به دنبال موازی کاری نیستند و با تعامل هر چه بهتر با اعضاء شورا و حضور در جلسات هم اندیشی مسئولان و شورا می توانند زمینه برای توسعه همه جانبه شهر را فراهم کنند.
اختیارات شوراها بايد به نفع این نهاد بازنگری شود
استاندار کردستان در خصوص اهميت و جايگاه كار شوراهاي اسلامي شهر و روستاها اظهار داشت: اعضای شوراها افراد منتخب مردم هستند و پلی بین مردم و دولت انتظار می رود که در اختیارات شوراها به نفع این نهاد بازنگری شود.
عبدالمحمد زاهدی با بيان اينكه، دولت شوراها را رقيب خود نمي داند و آمادگي تعامل هر چه بهتر با اين نهاد مردمي را دارد، گفت: نباید دستگاه‌ های اجرایی، شورا و نهاد های مردمی را رقیب خود بدانند و شوراها می توانند بازوان توانمند ادارات در حل مشکلات باشند.
وی به ظرفيت هاي اين نهاد مردمي در سطح كشور اشاره كرد و افزود: استفاده از ظرفیت شوراها می تواند بسیاری از مشکلات درون شهری را حل کند چرا که شوراها از بطن جامعه و منتخب مردم هستند.
استاندار کردستان ضمن تاكيد بر بهره برداري از ظرفيت شوراهاي اسلامي در منطق شهري و روستايي اين استان بیان کرد: توسعه و پیشرفت با تعامل و هم اندیشی دستگاه هایی اجرایی و شوراهای شهر و روستاها ایجاد می شود.
جایگاه شورا ها در قانون به عنوان حامی پیشبرد برنامه ‌های مختلف تعیین شده
رئیس شورای شهر سنندج نيز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جايگاه شوراهاي اسلامي شهر و روستا در چهارچوب قوانين و مقررات كشور گفت: جایگاه شورا ها در قانون به عنوان عامل و حامی پیشبرد سریع‌ تر برنامه‌ های مختلف تعیین شده است.
سید انور رشیدی اظهار داشت: مردم از اعضاء شورا خدمت بی منت و دلسوزانه می خواهند و سرلوحه کار خود اعضاي شورا نيز باید برگرفته از قرآن و قانون اساسی باشد.
وی با بیان اهمیت قانون اساسی به جايگاه و اهميت شورا در كشور افزود: این قانون برگرفته از کتاب آسمانی خداوند یعنی قرآن است و باید قدر آن را به خوبی بدانیم و به آن عمل کنیم.
رئیس شورای اسلامي شهر سنندج با بیان اینکه در قانون بر جایگاه شوراها تأکید شده است، بیان کرد: هماهنگی و همکاری خوبی بین شوراهای شهرستان‌ ها با رؤسای مختلف ادارات استان كردستان برقرار شده است ولي انتظار مي رود كه اين مهم بيش از گذشته مورد توجه قرار گيرد.
رشیدی یادآور شد: جایگاه شوراها در قانون به عنوان عامل و حامی پیشبرد سریع ‌تر برنامه‌ های مختلف تعیین شده است و باید به این مسئله توجه کرد.
وی ادامه داد: نباید دیدگاه رؤسای ادارات در تقابل با شوراها و مسائل اجرایی و عمرانی شهر باشد، بلکه با توجه به ظرفیت مناسبی که شوراها دارند می ‌توانند در زمینه‌ ها و موضوعات گوناگون یار و مددکار آنها باشند.
رئیس شورای اسلامي شهر سنندج با اشاره به اینکه شوراها بازوهای اجرایی شهرداری‌ها هستند گفت: شوراها به عنوان علائم راهنما برای نیل به اهداف هستند و باید با این دید به آنها نگریسته شود.
وی اظهار داشت: در بدنه شوراهای اسلامی نیروهای انسانی متخصصی وجود دارد که می ‌توانند با توجه به توانایی و ظرفیت ‌هایی که دارند به عنوان بازوی توانمند مدیریت اجرایی ایفای نقش کنند.
رشیدی افزود: نقش شوراهای اسلامی شهر و روستا در پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در سطح جامعه می تواند تاثیر بسیاری داشته و با دیدگاه تعاملی به جای دیدگاه تقابلی می‌ تواند از ظرفیت این شوراها به خوبی بهره برد.
وی بیان کرد: اعضای شورای شهر با رای مستقیم مردم انتخاب شدند و بر همین اساس از آنان انتظار دارند که خدمات مطلوبی به آنان ارائه شود و این کار بدون هماهنگی و تعامل دستگاه ‌های اجرایی محقق نمی‌ شود.
لزوم رعايت جايگاه و شان شوراي اسلامي
عضو شوراي اسلامي شهر سنندج نيز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به لزوم رعايت شان و جايگاه شورا در اين استان گفت: بخش مهم و اصلي تلاش براي ارتقاء جايگاه شورا به عملكرد خود اعضاي شورا بستگي دارد.
سيد غريب سجادي اظهار داشت: يكي از برنامه هاي اصلي و داراي اولويت شوراها در دوره چهارم فعاليت خود بايد تلاش در راستاي ارتقاء جايگاه و شان شورا باشد و انتظار مي رود كه در راستاي رسيدن به اين مهم از تمامي ظرفيت ها و فرصت هاي در اختيار استفاده شود.
وي با اشاره به تاثير عملكرد اعضاي شوراي اسلامي شهر و روستا در راستاي ارتقاء جايگاه و منزلت آنها عنوان كرد: مهمترين اصل در راستاي ارتقاء جايگاه شورا به عملكرد خود اعضا مربوط است و به همين دليل ما بايد در اولين گام با خدمت بهتر به مردم و همچنين عملكرد مناسب در راستاي رفع مشكلات و دغدغه هاي افراد جامعه براي رسيدن به اين جايگاه برنامه ريزي داشته باشيم.
شوراهای کردستان به جایگاه واقعی خود دست نیافته‌ اند
رئیس شورای اسلامی کردستان نيز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هنوز شوراهای اسلامی در این استان به جایگاه واقعی خود دست نیافته ‌اند.
زهرا آوجیان اظهار داشت: شوراها تاکنون به جایگاه واقعی خود نرسیده‌ اند و همیشه مشکلاتی در شورا های شهرهای کوچک، بخش‌ ها و روستاها وجود داشته و دارد ولي بايد اين مشكلات را به بهترين شكل ممكن مديريت و ساماندهي كرد.
وی احقاق حق و رسیدن شوراهای اسلامی به جایگاه واقعی خود را مستلزم همکاری و همراهی مسئولان و مدیران عنوان کرد و افزود: مسئولان باید شورا ها را به عنوان بازوان توانمند خود دانسته و از توان آنها بهره بگیرند ولي متاسفانه هم اكنون شماري از مديران دولتي با شوراها همكاري نمي كنند و اين روند نيازمند نگاه فرابخشي است.
رئیس شورای اسلامی استان کردستان از عدم همکاری و تعامل مدیران با شوراهای اسلامی انتقاد کرد و ادامه داد: مدیران یا جایگاه شورا ها را هنوز آن گونه که باید نشناخته اند و یا با قوانین در این راستا اشراف ندارند که امید است در آینده تعامل خود را با شوراهای اسلامی تقویت کنند.
 
……………….
 
گزارش؛ سرور احمدی

شناسه خبر : 9187

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 4 =