خانه / فرهنگی / ضرورت برگزاری همایش معماری و شهرسازی در سقز/  ناصح یوسفی

ضرورت برگزاری همایش معماری و شهرسازی در سقز/  ناصح یوسفی

مهندس ناصح یوسفی دبیر همایش معماری و شهرسازی در سقز در یادداشتی به ضرورت برگزاری این همایش ملی پرداخته است

دنیای امروز دنیایی پراز نیازهای جدید، تکنولوژی های پیشرفته و ابر رسانه هایی، که اندیشه و شیوه  جهانی شدن را با  برتمام زندگی ما سایه افکنده است. امروزه معماری دستخوش تغییرات محسوسی است که آگاهانه و ناآگاهانه غربی وار جوابگوی نیازهای است که با شرایط اقلیمی، فرهنگی و هویتی یک شهر خوانایی ندارد. معماران معاصر با شکل های جدید به دنبال یافتن راه حل های برای شیوه های زندگی و معیشت جامعه هستند و این درحالی است که مطالعات معماری بومی و تاریخی هر شهربا قدمت در ایران نشان می دهد که این مردمان با تلاش خود بعد از سالیان طولانی در مکتب اساتید و پیرهای معماری به نتایج بسیار مهمی برای شیوه های زندگی با راه حل هایی برای بهره وری انرژی، اقلیمی و بومی دست یافته بودند و این شیوه ها ی نمایش در معماری و شهرسازی، اصول با هویتی را تعریف نموده بودند که پاسخگوی مسائل اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی بوده است.
شهر باستانی سقز با قدمت ۳۰۰۰ ساله با بناهای تاریخی منحصر بفرد همچون قلعه زیویه، مسجد دومناره، حمام حاج صالح، کاروانسرای تاجوانچی، بازار تاریخی، خانه کمانگر و … و همچنین بافت های تاریخی؛ کارمعماران و شهرسازان را بسیار دشوار و جای بسی تامل می نماید . شناسایی بافت ها و بناهای با ارزش هویتی این شهر و حفظ ، احیا و معرفی آن توسط ادارات و سازمان های ذیربط و انجمن های مردمی هنوز در خور و شایسته مقام شهریی تاریخی و کهن چون سقز نیست . به همین سبب و بنا به رسالت دانشگاهی خویش و علی الخصوص رسالت دانشگاه علمی کاربردی در موضوعات مهارتی و اشتغال زایی درصدد برآمدیم چاره جویی علمی نماییم . در جلسات حضوری مختلف با شرکت تمامی  روسا و کارشناسان ارگانها و ادارات درگیر موضوعات ساخت و ساز در شهرستان، همچون: شورای شهر، شهرداری، راه و شهرسازی، نظام مهندسی ساختمان ، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، فرمانداری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و … به نتایج خوبی در هم اندیشی ها رسیدیم که در قالب محورهایی در جهت شناسایی، حفظ بافت ها و بناهای با ارزش هویتی و تجلی آن در معماری و شهرسازی معاصر معرفی شد – و این چالش بزرگ که دغدغه ای است برای تمامی شهرهای با هویت و اصیل ایرانی -؛ در قالب همایش ملی معرفی نمودیم. امیدواریم اساتید و پژوهشگران دلسوز در قالب پژوهش های ارزشمند، راهکارهایی کاربردی و عملی برای این معضلات و چالش ها در معماری و شهرسازی معاصر بیابند .
در همایش ملی معماری و شهرسازی سقز که با موضوع: « شناخت، احیاء و ارتقای هویتی تاریخی و فرهنگی معماری و شهرسازی سقز » معرفی شد؛ تمام تاکید بر مقالات کاربردیی است که راهکاری برای شهرهای تاریخی ایرانی و مشابه شهر سقز پرداخته باشد و در یکی از محورها مستقلا به معضلات، مشکلات و راهکارهای این نوع معماری و شهرسازی برای سقز خواهیم پرداخت .
در پایان ضمن تشکر از همراهی مسئولان و همکاران دانشگاه علمی کاربردی سقز وکلیه ادارات مرتبط که کمال همکاری و همفکری را با کمیته علمی همایش داشته اند؛ – ضمن آرزوی توفیق و سربلندی برای این عزیزان از خداوند منان – امیدوارم در پایان همایش به راه حل هایی ارزشمند دست یافته؛ ضمن تشکیل کمیته ای برای استخراج نتایج و راهکارهای حاصله و دسته بندی آن براساس شرح وظایف ادارات، به آنها پیشنهاد داده و در قالب اتاق های فکر در دانشگاه علمی کاربردی مرکز سقز پیگیر موضوعات خواهیم بود.
 
 
کد مطلب: ۱۰۵۴۹۹  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۲/۱۶  |  ساعت: ۱۰ : ۰

شناسه خبر : 10215

این خبر رو هم ببینید

سفارش روایات مبنی برحرمت قتال با مسلمانان، در صحیح بخاری

صحیح بخاری روایتی را نقل می کند که بین محدثین مشهور است. در این روایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 11 =