خانه / اجتماعی / ضعف شدید خدمات رسانی و زیرساخت های شهری قلب توریست کردستان

ضعف شدید خدمات رسانی و زیرساخت های شهری قلب توریست کردستان

مریوان شهری که تنها زریبارش برای توسعه یک استان کافی است، درگیر معظلات بسیار ابتدایی در حوزه خدمات شهری است به طوری که  هنوز حتی اولیه ترین فاکتورهای زیبایی شهری را ندارد و در نگاه اول، بی نظمی شهر برای گردشگران خودنمایی می کند و آنها از را گشت در شهر منصرف می کند.


به گزارش خبرگزاری کُردپرس، مریوان حالا دیگر به برند تئاتر خیابانی تبدیل شده است. برگزاری ۱۴ دوره جشنواره تئاتر خیابانی در مریوان و بین المللی شدن آن، نشان از اهمیت و جایگاه این شهر دارد. هنرمندان و هنر دوستان از اقصی نقاط کشور و حالا از سراسر دنیا به این شهر می آیند تا شاهد این رویداد بزرگ هنری در مریوان باشند. استقبال باشکوه شهروندان مریوانی از تئاتر خیابانی هم که برای تمام هنرمندان شرکت کننده در جشنواره شگفت آور است و تمامی آنها که اهل این دیار نیستند و از سایر نقاط کشور و دنیا به این شهر آمده اند از این همه فرهنگ دوستی مردم مریوان انگشت به دهان مانده اند. مریوان شهر فرهنگ و هنر است و علاوه بر آن به علت مرزی بودن، موقعیت استراتژیک مهمی هم برای ایران دارد اما وقتی وارد شهر می شوی، محرومیت و فقر در چهره آن کاملا نمایان است.

با وجود آنکه همزمان با پایان هر دوره از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان برای دوره بعد برنامه ریزی می شود و این شهر باید خود را برای دوره بعد مهیاتر کند اما درست در همان نخستین روز جشنواره، شهرداری از خواب زمستانی بیدار می شود و پروژه های شهری را دنبال می کند. امسال در چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در روز نخست جشنواره، پارک ملت و «آمفی تئاتر» روباز پارک این شهر افتتاح شد اما با وجود اینکه مسئولان و مهمانان بسیاری از اقصی نقاط کشور به این پارک آمده بودند تا شاهد این رویداد باشند همزمان کارگران شهرداری بی توجه به جمعیت حاضر و اجرای اولین نمایش جشنواره، مشغول چیدمان سنگفرش پارک بودند و ورودی پارک و پیاده روی آن وضعیت نامناسبی داشت.

حدود ۱۴ روز است که این شهر شهردار ندارد و به وسیله سرپرست اداره می شود و این مهم به وضوح در شهر نمایان است؛ همانطور که یک سال است که این شهر بدون فرماندار به سر می برد و توسعه مریوان به طور کلی به فراموشی سپرده شده است. اگرچه این شهر به عنوان منطقه آزاد اقتصادی در نظر گرفته شده و به زودی احتمالا وارد فاز اجرایی شود  اما هنوز حتی اولیه ترین فاکتورهای زیبایی شهری را ندارد و در نگاه اول، بی نظمی شهر برای گردشگران خودنمایی می کند. خیابان های شلوغ  و بی نظم، پارک چندین خودرو به موازات هم در خیابان های کم عرض مریوان که تردد را مختل کرده بود ، بازارچه های نامرتب و نبود نظافت شهری در شهر مریوان، به نظر می رسید گردشگران را از سر زدن به مرکز شهر منصرف کرده و مرکز خریدهای بسیار خلوت در ایام ۵ روزه چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی خود گواه بر این مسئله بود. حال آنکه شعار این دوره از جشنواره توجه به اقتصاد گردشگری بود اما فاکتورهای لازم برای جذب گردشگران فراهم نشد و این شهر به نظر می رسد چندان نتوانست از حضور مهمانان از سراسر کشور  و ۱۱ کشور جهان منتفع شود و ثروت چندانی به دست آورد!

گزارش/ زیبا هوشمند

شناسه خبر : 23221

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پنج =