خانه / فرهنگی / طباطبایی مطرح کرد: مریوان شاخص تمدن مردمی ایران است

طباطبایی مطرح کرد: مریوان شاخص تمدن مردمی ایران است

رئیس انجمن هنرهای نمایشی ایران گفت: شمال و نیمه جنوبی کشور دو کفه تراوزی تمدن مردمی ایران هستند و در میان شهرهای مختلف کشور مریوان شاخص این ترازو است

به گزارش خبرنگار مهر، سید اشرف طباطبایی چهارشنبه در آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان که در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی مریوان برگزار شد، با بیان اینکه این جشنواره همایش نمایش مردمی است،گفت: بعضی مواقع در زمان اجرای نمایش ها در سطح شهر و روستاهای مریوان بازیگران و مردم آنقدر درهم تنیده بودند که به سختی می شد آنها را از هم تشخیص داد و این نشان از علاقه و عشق مردم این خطه به هنر تئاتر است.
 
وی با اشاره به اینکه ویل دورانت نویسنده تاریخ تمدن هند و چین را کفه های تراوزی تمدن جهانی و ایران را نیز شاخص این ترازو  عنوان کرده است، عنوان کرد:اگر ما نیز فرهنگ شمال و نیمه جنوبی کشورمان را به عنوان دو کفه ترازوی تمدن ایران قرار دهیم مریوان شاخص این تمدن است.
 
وی اظهارداشت: با این تعریف مذکور انجمن هنرهای نمایشی باید به سمت بسته بندی محموله های فرهنگی از این جشنواره حرکت کند.
 
رئیس انجمن هنرهای نمایشی ایران ادامه داد: بدون اغراق این جشنواره یکی از بهترین جشنواره ها و همایش های جهانی است و بعد از اتمام آن باید بسته بندی های پژوهشی و آموزشی مربوط با آن را تهیه و تدوین کرد.
 
طباطبایی با اشاره به اینکه نیلوفر آبی ریشه در خاک، ساقه در آب، برگ در باد و گل در آفتاب دارد و در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان پاک ترین گل معروف است، افزود: جشنواره تئاتر خیابانی مریوان را هم نیز گل نیلوفر آبی می دانم که از سال ۶۲ تا ۷۲ در خاک رشد کرده و در این دهه مراحل اولیه را سپری کرده است.
 
وی ادامه داد: سپس این جشنواره دهه ای را در آب و اکنون در دهه سوم  در باد قرار گرفته است و امیدوارم در دهه چهارم به گل و آفتاب به عبارتی توسعه و پختگی کامل برسد.
 
فرماندار شهرستان مریوان هم در این جشنواره ضمن تسلیت درگذشت آیت الله مهدوی کنی گفت: این عالم بزرگوار یکی از ستون های نظام و ازیاران امام و همراهان مقام معظم رهبری بودند.
 
محمد فلاحی بیان کرد: این عالم عالیقدر یکی از شخصیت های تاثیرگذار در پیروزی انقلاب اسلامی ایران بودند و برای حفظ و تثبیت انقلاب تلاش های بسیاری کردند.
 
وی عنوان کرد: برای برگزاری شایسته نهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان مسئولان ومردم این شهر تلاش ها و زحمات زیادی کشیدند و خوشبختانه به خوبی و با حضور حداکثری مردم هم برگزار شد.
 
نهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از روز شنبه ۲۶ مهرماه آغازشد و امروز ۳۰ ام مهرماه جاری با معرفی نفرات برگزیده و راه یافته به جشنواره بین المللی تئاتر فجر به کار خود پایان داد.

شناسه خبر : 10293

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + نوزده =