طبيعت را نرنجانيم ظلم به طبيعت نيز جرم محسوب مي شود

بسياري از روانپزشکان نيز بر اين نکته تاکيد کرده اند که ارتباط انسان با طبيعت ، ثمرات مفيدي را در پي خواهد داشت و در صورت قطع چنين ارتباطي انواع بيماري هاي روان پريشانه زندگي فردي و جمعي آنان را تهديد خواهد کرد

همان گونه که انسان ها نسبت به هم حق و حقوقي دارند که اگر از آنها سرپيچي کنند ، به عنوان خاطي و مجرم در دادگاه مورد بازخواست قرار خواهند گرفت ، ظلم به طبيعت نيز جرم محسوب مي شود و مراجع قانوني نسبت به آن قوانيني را تعبيه و در صورت تخطي با خاطيان برخورد قانوني مي کنند .پس نگذاريم که طبيعت از ما برنجد.
روزهاي نوروزي اين فرصت را براي همگان فراهم مي سازد تا براي دقايقي هم که شده ، سري به طبيعت بزنند. اصلاً ديدن طبيعت همانند ديدار از خويشاوندان و فاميل ، زيبا و مسرت بخش خواهد بود ، آنان که از چنين تجربه اي برخوردار بوده اند به ديگران توصيه مي کنند تا ارتباط دوستانه و مستمري با طبيعت برقرار سازند چرا که آرامش و سخت کوشي خود را مديون ارتباط با طبيعت تلقي مي کنند. البته حضور در طبيعت ، آن هم در ايام نوروزي ، به خصوص روز« سيزده بدر» از آيين هاي باستاني ايرانيان است که هرگز به فراموشي سپرده نخواهد شد. براي آنکه اجداد و نياکان ما طبيعت دوست و طبيعت مدار بوده اند. اما اين سفرها و حضور در طبيعت براي خود قواعد و اصولي دارد که اگر از آنها چشم پوشي شود و سهل انگاري مانع از انجام دقيق آنها گردد ، به ضرر مردم و طبيعت خواهد بود.
مسلماً کسي به اندازه انسان در حفظ و نگهداري طبيعت موثر نيست. پس هيچ انساني حق ندارد که در حق طبيعت احجاف کند و هر گونه ظلم و ستم را بر آن روا دارد.
همان گونه که انسان ها نسبت به هم حق و حقوقي دارند که اگر از آنها سرپيچي کنند ، به عنوان خاطي و مجرم در دادگاه مورد بازخواست قرار خواهند گرفت ، ظلم به طبيعت نيز جرم محسوب مي شود و مراجع قانوني نسبت به آن قوانيني را تعبيه و در صورت تخطي با خاطيان برخورد قانوني مي کنند .پس نگذاريم که طبيعت از ما برنجد.
اگر پدر و مادرها از همان دوران کودکي ، فرزندان خود را با طبيعت آشتي دهند ، اين ارتباط دوستانه با طبيعت ، اتفاقات خوشايندي را براي هستي رقم خواهد زد. در مناطقي که هنوز مردم آن با طبيعت ارتباط تنگاتنگي دارند و زندگي شان از طريق اين ارتباط دو جانبه تأمين مي شود، اين دوستي غير قابل انقطاع به نظر مي رسد و مردم نسبت به طبيعت همانند فرزندانشان احساس مسئوليت مي کنند و براي آن دل مي سوزانند تا طبيعت نيز در برقراري يک زندگي آرامش بخش و مستغني مدديار آنان باشد. در عين حال روحيه اين آدم ها با طبيعت پيرامون خود گره خورده است و گويي اين دو يکي شده اند. مردماني که در شهرهاي بزرگ سکني گزيده اند و بنا به شرايط روز ، کمتر در ارتباط با طبيعت هستند ، هيچ چاره اي ندارند جز اينکه فرصت هاي به دست آمده را صرف ارتباط با طبيعت کنند. بسياري از روانپزشکان نيز بر اين نکته تاکيد کرده اند که ارتباط انسان با طبيعت ، ثمرات مفيدي را در پي خواهد داشت و در صورت قطع چنين ارتباطي انواع بيماري هاي روان پريشانه زندگي فردي و جمعي آنان را تهديد خواهد کرد. شايد بالارفتن ميزان آمار و ارقام افسردگي در شهرهاي بزرگ دليل عمده اي در بيان چنين اتفاقات ناخوشايندي باشد.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *