خانه / سیاسی / طرح جدید ۱۰ ماده ای اوج آلان

طرح جدید ۱۰ ماده ای اوج آلان

یالچین آکدوغان معاون نخست وزیر داود اوغلو و مشاور عالی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و سری ثریا اوندر نماینده مجلس از حزب صلح و دمکراسی BDP و از کادر رهبری حزب دمکراتیک خلق ها HDP  متن مشترک برقراری صلح با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) را اعلام کردند .

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از AKTIF HABER عبدالله اوج آلان رهبر زندانی پ.ک.ک طرح صلح دمکراتیک ده ماده ای را اعلام کرد.  اوج آلان خواستار خلع سلاح پ.ک.ک در قندیل و بازگشت آنها به کشور ترکیه و آغاز فعالیت سیاسی، برگزاری کنگره پ.ک.ک ، توسعه روند مبارزات سیاسی دمکراتیک شده و این روند را یک حادثه تاریخی خواند.
یالچین آکدوغان گفت: خلع سلاح باعث تسریع روند دمکراتیک در ترکیه شده و تاکید کرد که در این صورت حد نصاب ۱۰ درصد انتخابات مجلس مانع HDP در انتخابات مجلس و ورود آن به مجلس ترکیه نخواهد بود .
بیانیه ده ماده ای اوج آلان :
۱- اجرای سیاست دمکراتیک، تدوین محتوی:
 به معنی آزادی فعالیت اعضاء HDP و پ.ک.ک در صحنه سیاسی است .
۲- تدوین ابعاد محلی راه حل دمکراتیک :
به معنی تاسیس نظام حکومتهای محلی و تقویت نظام حقوقی مربوطه و تاسیس نظام خود مختاری دمکراتیک است.
۳- تضمین حقوق قانونی شهروندان آزاد:
 به معنی اعلام عفو عمومی کامل است. لغو واژه شهروند ترک از قانون اساسی، تضمین حقوق شهروندان بر اساس حقوق دمکراتیک و مساوی است.
۴- تعیین سرفصل های نهادینه کردن سیاست دمکراتیک :
به معنی بازسازی و اصلاح نظام انتخابات و برسمیت شناختن موجودیت سازمان های سیاسی،فرهنگی، اقتصادی و نهادهای مردم سالار وابسته به نهضت کردی – پ.ک.ک
۵- تامین و توسعه ابعاد اجتماعی و اقتصادی راه حل دمکراتیک کردی :
 به معنی اجرای طرح توسعه اقتصادی و تجاری و کسب امتیازات مخصوص اقتصادی و تجاری از جمله تاسیس و بازگشایی درب های گمرکات مرزی ترکیه با ایران و عراق و رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی تقویت نهادهای اقتصادی و تجاری و توسعه منطقه است.
۶- تاسیس ساختار نظام امنیتی جدید برای تامین و اجرای طرح راه حل دمکراتیک:
به معنی تاسیس نیروی امنیتی و پلیس نظارتی-بازرسی تحت مدیریت و کنترل حکومت های منطقه ای است . کاهش محکومیت زندان به سه سال، بازبینی پرونده های قضائی و دفاعیات بر اساس حقوق بشر، اصلاح قانون احزاب و قانون جزایی.
۷- ایجاد راه حلهای قانونی و تضمین آنها برای رفع نقض حقوق زنان و فرهنگ و اکولوژیک:
به معنی تضمین حقوق مساوی جنسیت ها و زبان و فرهنگ کردی و نظام زندگی اکولوژیک – محیط زیستی در قانون اساسی و قوانین موضوعی، رفع هر نوع تبعیض حقوق زنان، حفظ میراث فرهنگی و تاریخی. ۸- به رسمیت شناختن و تضمین مفهوم هویت (ملی) و نظام مساوات و برابری و دمکراتیک کثرت گرا
به معنی آزاد سازی اسامی کردی و توسعه هویت کردی و برسمیت شناختن زبان کردی و آموزش و تدریس آن و تضمین این حقوق درقانون اساسی است .
۹ – تبیین و تدوین نظام جمهوری دمکراتیک و وطن مشترک و معیارهای دمکراتیک ملت:
به معنی تاسیس نظام جامعه دمکراتیک خود مختار و انتخاب حق شهروندی با اراده آزاد به عنوان شهروند و تبعه جمهوری ترکیه
۱۰- تدوین و تصویب قانون اساسی جدید ترکیه برای تقویت و تضمین اصول و اقدامات دمکراتیک و جایگزین کردن نظام “جامعه و شهروندی دمکراتیک” بجای نظام ” دولت – ملت”
کادر رهبری پ.ک.ک “ک. ج .ک- اتحاد جوامع کردستان” مستقر در کوهستان قندیل شمال عراق، اعلام کرد که حکومت ابتدا باید بیانیه ده ماده ای اوج آلان را عملیاتی و اجراء کند .سپس پ.ک.ک خلع سلاح را خواهد پذیرفت. حکومت حزب عدالت و توسعه اعلام کرد که بیانیه اوج آلان را پذیرفته است ولی ابتدا باید پ.ک.ک خلع سلاح شود. فرماندهی “ک ج ک –KCK” افزود : تا وقتی که این طرح اجراء نشود کنگره نیز برگزار نمی شود.
اوج آلان در ۲۱ مارس ۲۰۱۳ نیز در بیانیه عید نوروز که در دیاربکر قرائت شد ، پ.ک.ک را به خلع سلاح و ادامه مذاکرات صلح آمیز و دمکراتیک با حکومت فرا خواند، ولی رهبری قندیل از خلع سلاح و خروج نیروهای مسلح خود از خارج ترکیه خودداری کرده است.
حتی در مناطق شرق و جنوب شرقی واحدهای آسایش (پلیس محلی مسلح ) را تاسیس و عملیاتی کرده است .
بنا به دیدگاه پ.ک.ک بر اساس اصل ” اجرای سیاست دمکراتیک ” همه عناصر مسلح و غیر مسلح پ.ک.ک باید از آزادی فعالیت سیاسی برخوردار شوند. نیروهای کوهستانی پ.ک.ک به شهرها بازگشته و در فعالیت سیاسی مشارکت داشته باشند.
ماده ۲۲۰ و ۳۱۴ قانون جزایی و ترک TCK که مجازات افراد غیر عضو پ.ک.ک را نیز مانند اعضای پ.ک.ک در نظر گرفته است، لغو شود.
صلاح الدین دمیر تاش نیز اعلام کرد: “اوج آلان دو سال قبل نیز پ.ک.ک را به خلع سلاح و خروج نیروهای مسلح پ.ک.ک از ترکیه فرا خواند، ولی هیچکدام انجام نشد. بیانیه اخیر اوج آلان نیز با هدف نجات حکومت صادر نشده است. سیاست اجرایی حکومت، برای برقراری صلح به اندازه ذره ای هم امیدوار کننده نیست و روند را به سوی صلح به پیش نمی برد.
لایحه ” قانون امنیت دولت ” نیز باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد.”
عبدالله اوج آلان رهبر پ.ک.ک تاکید کرده است که مذاکرات ده ماده ای باید تا ماه آوریل ۲۰۱۵پایان یافته و تصویب شود. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز گفت: سیاست قندیل و رئیس HDP متفاوت با بیانیه قرائت شده اوج آلان است. آنها پایبند به هیچ اصولی نیستند. حکومت AKP ، موجودیت کردها و زبان و فرهنگ کردی را به رسمیت شناخته است.
احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه گفت: “اکنون در ترکیه نظام دمکراسی برقرار شده است. همه آثار کودتای نظامی ۱۲ سپتامبر ۱۹۸۰ و کودتای ۲۸ فوریه ۱۹۹۷ پاکسازی شده است. هیچکس نباید در خاک این کشور با زبان سلاح سخن بگوید.  اجرای بیانیه (اوج آلان) را آغاز خواهیم کرد. راه حل دمکراتیک مورد حمایت مردم و متعلق به همه مردم ترکیه است. پ.ک.ک باید خلع سلاح شود و تنها راه مقابله با کسانیکه می خواهند ترکیه رابه بحران و هرج و مرج بکشانند ، اجرای طرح راه حل (دمکراتیک) است : راه حل، روندی است که باعث خواهد شد همه شهروندان با حقوق مساوی بر اساس حقوق دمکراتیک در کنار هم زندگی کنند و فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز را تقویت خواهد کرد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سال ۲۰۰۵ در دیار بکر راه حل را اعلام کرد و این روند مراحل مختلف و موانع را پشت سرگذارد.
محافلی می خواهند ترکیه را وارد چمبره آتش و تروریسم کنند، ولی مردم خواهان راه حل دمکراتیک هستند.
افراد و محافلی می خواهند که ترکیه را نیز مانند عراق و سوریه به وادی هرج و مرج و تروریسم بکشانند. بنابراین از همه شهروندان می خواهم برای پیشگیری از آن از روند راه حل و دمکراتیزه شدن حمایت کنند. حق زندگی و امنیت جانی و آزادی همه شهروندان از هر مذهب و قومیت و نژاد مقدس است و آزادی بخشی از شرف انسانی است و برای تضمین آزادی و دمکراسی همه بایست در ۷ ژوئن در انتخابات مجلس شرکت کنند.  منطق ترکیه قدیم که با کودتای ۲۸ فوریه ۱۹۹۷ بر ترکیه و مردم این کشور تحمیل شده بود به طور کامل پاکسازی شده است. مشروعیت ترکیه جدید متکی بر قدرت مردم است.”

شناسه خبر : 16295

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =