خانه / اجتماعی / طرح غربالگری سرطان روده بزرگ در کردستان انجام می‌شود  

طرح غربالگری سرطان روده بزرگ در کردستان انجام می‌شود  

رئیس بیمارستان توحید سنندج از اجرای طرح غربالگری سرطان روده بزرگ در استان کردستان خبر داد و گفت: این طرح از سال گذشته آغاز شده و هنوز هم در حال اجراست.
 

عزت‌الله رحیمی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۴ تخت در بخش آنکولوژی و ۱۲ تخت در بخش شیمی‌درمانی در این بیمارستان فعال است.
به گفته وی، علاوه بر این تخت‌ها، روزانه ۶۰ بیمار در بخش رادیوتراپی به صورت سرپایی پذیرش می‌شوند.
رئیس بیمارستان توحید سنندج خاطرنشان کرد: جدای از موارد فوق، روزانه ۵۰ بیمار سرطانی به صورت سرپایی ویزیت شده و مورد معاینه قرار می‌گیرند.
وی یادآور شد: از آنجایی که بیشترین سرطان‌های استان شامل سرطان گوارش و به ویژه مری و معده است لذا بخش‌های فوق‌تخصصی گوارش و کبد هم در زمینه بحث سرطان فعال هستند.
رحیمی ابراز داشت: در زمینه سرطان، علاوه بر کاترهای درمانی، کارهای پیشگیری هم انجام می‌شود به نحوی که غربالگری سرطان روده بزرگ از سال گذشته در استان آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد.
رئیس بیمارستان توحید سنندج خاطرنشان کرد: این طرح با همکاری مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه شهید بهشتی در حال انجام است.
وی تصریح کرد: در اجرای این طرح، فامیل درجه یک افرادی که سرطان روده بزرگ داشته‌اند شناسایی می‌شوند و ضمن رسم شجره‌نامه آنان تحت کلونوسکوپی پیشگیرانه قرار می‌گیرند.
به گفته رحیمی، با تشخیص موارد پرخطر در اجرای این طرح، از بروز سرطان روده بزرگ در آنان جلوگیری می‌شود.
رئیس بیمارستان توحید سنندج خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۸۰ خانوار بررسی شده و بر روی بیش از ۲۴۰ نفر مورد کلونوسکوپی تشخیصی انجام شده است.
رحیمی در پایان متذکر شد: حدود ۳۰ مورد پولیپ ( ضایعات پر بدخیم) تشخیص داده شده است که برای جلوگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ، برداشته شده است.
 

شناسه خبر : 9721

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =