ظرفیت‌های طبیعی میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در انتظار سرمایه‌گذار

خبرگزاری تسنیم: شهرستان‌های میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ از منابع تاریخی به ثبت رسیده جهانی و منابع طبیعی از جمله معادن مختلف برخوردار هستند که نیاز به احیا و جذب سرمایه‌گذار دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، احیای ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در آذربایجان‌غربی دستوری است که استاندار آذربایجان‌غربی به مسئولان و مدیران به ویژه فرمانداران استان ابلاغ کرده است و برای فرماندارانی که در این راستا فعالیت مطلوب و تاثیری گذاری داشته باشند تشویقی نیز در نظر گرفته‌اند.
آذربایجان‌غربی استانی است که از بسیاری نعمت‌های طبیعی و تاریخی برای جذب سرمایه‌گذار برخوردار است و تنها خلاءی که در این زمینه وجود دارد ضعیف بودن زیرساخت‌ها و نیز همت مسئولان دولتی است.
از جمله شهرهایی که در آذربایجان‌غربی از ثروت تاریخی و طبیعی بالقوه‌ای برخوردار است شهرستان‌های میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ است بدین‌منظور خبرنگار تسنیم با نمایندگان مجلس و فرمانداران این شهرستان‌ها در زمینه جذب سرمایه‌گذار و زمینه‌های سرمایه‌گذاری به گفت‌وگو پرداخته که بخشی از آن از نظر می‌گذرد.
مهدی عیسی‌زاده نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌‌دژ در مجلس شورای اسلامی در رابطه با این موضوع به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تکاب به سبب دارا بودن معادن طلا و بزرگ‌ترین کارخانجات طلاسازی در خاورمیانه نیازمند ایجاد شهرک طلا و جواهرسازی است بنابراین در این زمینه به جذب سرمایه‌گذار نیاز دارد.
حجت‌الاسلام روح‌الله بیگی نیز دیگر نماینده شهرهای میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ساخت شهرک طلا و جواهرسازی در تکاب به دیگر ظرفیت‌های سرمایه گذاری این شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: تخت سلمیان تکاب به عنوان اثر به ثبت رسیده جهانی از مهم‌ترین ظرفیت‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری در این شهرستان است.
وی ظرفیت سرمایه‌گذاری در کارخانه سیمان شاهین‌دژ را حائز اهمیت خواند و گفت: شهرستان‌های میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ به سبب اینکه در منطقه‌ای معدن خیز واقع شده‌اند زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه معدن و فرآوری محصولات معدنی در آن بسیار گسترده است و نیاز است سرمایه‌گذاران با ایجاد کارخانجات فرآوری محصولات خام معدنی ارزش افزوده این محصولات را بالا برند.
وی افزود: در عرصه سرمایه‌گذاری اقتصادی نیز تکاب به سبب دارا بودن زمین‌های کشاورزی با آب و هوا و خاک مناسب و نیز به سبب گسترش دامداری در این شهرستان محلی مستعد برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های نیروگاه و کشاورزی و محصولات لبنی است و نیز زمینه ایجاد کارخانجات لاستیک‌سازی و خودروسازی کشاورزی در این شهرستان موجود بوده و جای آن خالی است.
بیگی از تصویب شهر باروق به عنوان ناحیه صنعتی خبر داد و گفت: از بخش خصوصی دعوت می‌شود تا با سرمایه‌گذاری در این شهر چرخ اقتصاد در این منطقه را به حرکت درآورند.
وی به مصوبه ناحیه صنعتی چهاربرج و شهر کشاورز نیز اشاره و بیان کرد: برای توسعه و رونق اقتصادی در این شهرها به دنبال سرمایه‌گذار هستیم.
زرینه رود و سیمینه رود دارای ظرفیت بالقوه‌ برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری
نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رودخانه‌های زرینه رود و سیمینه رود دارای ظرفیت بالقوه‌ای برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری هستند و با ایجاد زیرساخت‌های گردشگری می‌تواند در جذب توریسم موفق باشد.
وی شهرستان میاندوآب را مستعد برای جذب توریسم عنوان و تصریح کرد: جاده سرچم که میاندوآب-میانه را به اتوبان زنجان وصل می‌کند دارای طبیعت بکری است و در بالا دست میاندوآب نیز در بخش باروق ظرفیت گرشگری مطلوبی مهیاست.
بیگی شهرستان میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب را که سرشار از ذخایر معدنی است نیازمند ایجاد شهرک سنگ دانست و گفت: با ایجاد کارخانجات سنگ‌بری و فن‌آوری سنگ و زیور آلات چرخه اقتصاد در این شهرها به حرکت درآمده و شمار زیادی از بیکاران نیز از مشکل بیکاری رهایی می‌یابند.
وی پتروشیمی میاندوآب را از دیگر ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در میاندوآب عنوان کرد و از دریافت تسهیلات 23 میلیون یورویی معادل 540 میلیارد تومان برای پتروشیمی میاندوآب خبر داد و افزود: زمین این کارخانه 220 هکتار بوده و عملیات اجرایی آن نیز آغاز به کار کرده است و امید است شهرک تخصصی پتروشیمی میاندوآب که به تصویب دولت رسیده است نیز راه‌اندازی شود.
نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی در میاندوآب را زمینه جذب سرمایه‌گذاران بسیاری در این شهرستان خواند و بیان کرد: اقدامات لازم برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی میاندوآب انجام گرفته که درصورت تحقق آن تحول اقتصادی در این منطقه رخ می‌دهد.
احداث راه‌های ارتباطی نخستین گام برای جذب سرمایه‌گذار
حسین عباسی فرماندار شاهین‌دژ نیز در رابطه با زمینه‌های سرمایه‌گذاری در این شهرستان به خبرنگار تسنیم گفت: برای توسعه یک شهر نخستین گام وجود راه‌های ارتباطی مناسب است.
وی با اعلام اینکه این شهر از نظر دارا بودن ظرفیت رشد وتوسعه، از وضعیت مطلوبی برخوردار است افزود: وجود زرینه رود، مناطق ییلاقی شهرستان و آثار تاریخی ارزشمند که قدمت 8 هزار ساله دارند فرصت مناسبی برای جذب گردشگر و توسعه صنایع وابسته هستند.
فرماندار شهرستان شاهین‌دژ با بیان اینکه افتتاح سایت گردشگری زرینه رود سبب  ایجاد تحول عمده در اقتصاد این شهرستان می‌شود بیان کرد: طرح مطالعاتی این سایت به پایان رسیده و در حال حاضر 100 هکتار از اراضی حاشیه رودخانه زرینه رود از سوی شهرداری برای عملیات ساخت تملک شده است.
عباسی با اشاره به اینکه صنعت کشاورزی از دیگر ظرفیت‌های توسعه این شهرستان محسوب می‌شود تصریح کرد: متاسفانه با کاهش نزولات آسمانی و خشک شدن دریاچه ارومیه وضعیت صنعت کشاورزی در این شهرستان چندان مطلوب نیست.
وی افزود: برای جلوگیری از صدمات خشکسالی‌های‌گذشته در 700 هکتار از اراضی محمود آباد این شهرستان از آبیاری نوین استفاده شده است.
فرماندار شهرستان شاهین‌دژ بیان کرد: این شهرستان به لحاظ دور افتادگی جزو یکی ازشهرهای کم تر توسعه استان است بنابراین در مقایسه با شهرهای دیگر استان، مهاجرت  بیشترصورت می‌گیرد و نیاز است مسئولان استان توجه ویژه‌ای به این شهرستان داشته باشند.

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *