ظريف: هيات‌هاي كارشناسي ايران و 1+5 به نتايج مثبتي رسيده‌اند

وزير امور خارجه در فيس بوك خود با اشاره به مذاكرات هسته‌اي اينگونه نوشت: مذاكرات هسته‌اي نيز با جديت و اراده سياسي قوي جريان دارد و هيات‌هاي كارشناسي ايران و 1+5 ده‌ها ساعت مذاكره فشرده داشته و به نتايج مثبتي رسيده‌اند.

وزير امور خارجه در فيس بوك خود با اشاره به مذاكرات هسته‌اي اينگونه نوشت: مذاكرات هسته‌اي نيز با جديت و اراده سياسي قوي جريان دارد و هيات‌هاي كارشناسي ايران و 1+5 ده‌ها ساعت مذاكره فشرده داشته و به نتايج مثبتي رسيده‌اند.
دكتر محمد جواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان در آخرين مطلب خود در فيس بوك اين گونه نوشت:
دوستان سلام؛
نزديك ساعت 7 صبح چهارشنبه 18 دي ماه است و بايد به جلسه هيئت دولت بروم. ولي چون مدتي است سعادت گزارش دادن خدمت شما را نداشتم خواستم فقط چند كلمه‌اي را خدمت شما تقديم كنم.
در چند هفته گذشته و در دوران بيماري و پس از فوت مادر بزرگوارم، بسياري از شما با محبت‌ها و دعاهايتان بنده را شرمنده كرديد. از همه شما سپاسگزارم و اميدوارم خداوند به همه شما و عزيزانتان سلامتي و طول عمر بابركت و به گذشتگانتان رحمت و مغفرت عنايت بفرمايد.
اين روزها رفت و آمدهاي هيئت‌هاي خارجي به ايران بسيار زياد شده است. در اين ميان گروه‌هاي پارلماني متعددي از كشورهاي اروپايي هم به ايران سفر داشته‌اند. از جمله در دو روز گذشته، ديدارهايي با رئيس و نايب رئيس كميسيون روابط خارجي سناي ايتاليا و اعضاي هيئت دوستي پارلماني مجالس اعيان و عوام انگليس داشته ام. آنچه مشهود است درك اين نكته توسط اكثر كشورهاست كه ايران نقش قابل توجهي در منطقه و فراتر از آن دارد و نمي‌توان حضور ايران را ناديده گرفت.
گسترش همه جانبه روابط متوازن و بر اساس احترام متقابل و موضع برابر سياست دولت تدبير و اميد است كه با جديت دنبال خواهد شد. سفر من در آغاز هفته به تركيه دستاوردهاي خوبي براي گسترش روابط دوجانبه اقتصادي و تسهيل وضعيت كنسولي ايرانيان در تركيه به دنبال داشت كه اميدوارم نتايج ملموس خوبي براي كشور و مردم خوب و بزرگوار ايران داشته باشد. انشاءالله در روزها و هفته‌هاي آينده هم سفرهاي دوجانبه و منطقه‌اي متعددي به كشورهاي تأثيرگذار در مناطق مختلف خواهم داشت كه ادامه سياست تعامل سازنده با جهان است.
مذاكرات هسته‌اي نيز با جديت و اراده سياسي قوي جريان دارد و هيات‌هاي كارشناسي ايران و 1+5 ده‌ها ساعت مذاكره فشرده داشته و به نتايج مثبتي رسيده‌اند. آخرين دور مذاكرات كارشناسي از ساعت 8 صبح دوشنبه قبل شروع شد و يك سره تا ساعت 7 صبح سه شنبه (يعني حدود 23 ساعت) ادامه داشت و بعد به دليل شروع تعطيلات سال نو ميلادي متوقف شد. اين نشانه جديت طرفين براي رسيدن به تفاهم و شروع روند اجراست. سفر همكار خوبم دكتر عراقچي براي مذاكره با مقامات اتحاديه اروپا در روزهاي پاياني هفته جاري در ادامه اين تلاش هاست. ما براي ادامه مسير بر اساس برنامه اقدامي كه در ژنو مورد توافق وزرا قرار گرفت بسيار جدي هستيم و معتقديم با تعهد متقابل به توافق ژنو، پيشرفت و ورود به مرحله دشوار بعدي يعني مذاكره و دستيابي به راه حل جامع كاملا امكان پذير است.خدا يار و نگهدارتان. شاد و سربلند باشيد.
* عضو تيم مذاكره‌كننده ايران: مسائل باقي‌مانده با 1+5 پيچيده نيست
در همين حال معاون وزير امور خارجه گفت: در برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در نظر داريم كه هيات‌هايي از ايران به اروپا سفر كنند و هيات‌هايي از اروپا به تهران سفر داشته باشند، قرار است آقاي دكتر ظريف در اجلاس مونيخ و داووس شركت كند و از كشورهاي اروپايي نيز سفرهايي به تهران در هفته‌هاي آينده خواهيم داشت.
مجيد روانچي در حاشيه نشست مؤسسه ديپلماسي ايراني در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين پرسش كه آيا از سوئد و لهستان هيات‌هايي به تهران خواهند آمد گفت: بله قرار است اين سفرها انجام شود اما زمان آن هنوز نهايي نشده است.
معاون وزير امور خارجه در پاسخ به سؤال ايسنا درمورد اينكه چه مسائلي هنوز بين ايران و 1+5 نهايي نشده است كه بايد در نشست فردا بررسي شود، گفت: يكي دو مورد باقي مانده كه در سطح كارشناسي امكان حل آن وجود نداشت كه بايد تصميم‌گيري درباره آن به سطوح سياسي كشيده مي‌شد. آنها موضوعاتي است كه از ديدگاه ما قابل حل است و موضوعاتي نيستند كه بخواهند چندان مشكل اساسي ايجاد كنند.
وي ادامه داد: آقاي دكتر عراقچي پنجشنبه (امروز) جلسه‌اي با خانم اشميد در ژنو خواهد داشت تا اين موضوعات را حل كند. اين موضوعات مسائلي پيچيده و قامضي نيستد.
روانچي همچنين درباره اينكه آمريكا يك شركت را در ليست تحريم‌هاي خود قرار داده است گفت: ما پيش از اين نيز اعلام كرده‌ايم كه اين اقدامات پيام خوبي براي ما ندارد و اقداماتي است كه قطعا براي ادامه كار مفيد نيست. ما اين موضوع را به صورت عمومي و گفت‌وگو‌هاي دوجانبه‌اي كه با هيات آمريكا‌يي داشته‌ايم به صراحت گفته‌ايم و تاكيد كرده‌ايم اين اقدامات فضا را تلخ مي‌كند و نامناسب است.
وي ادامه داد: در اولين فرصتي كه با 1+5 ديدار و گفت‌وگو كنيم اين موضوع را به آنها اعلام خواهيم كرد و آقاي عراقچي در مذاكراتي كه با خانم اشميد خواهند داشت بر اين موضوع تاكيد مي‌كنند.
معاون وزير امور خارجه همچنين در پاسخ به اين پرسش كه آيا اقدامات غرب در كندي مذاكرات را وقت‌كشي تلقي نمي‌كنيد گفت: ما اين ارزيابي را نداريم كه بحث وقت‌كشي مطرح باشد. چند موضوع وجود دارد كه بايد بررسي شود. موضوعات زيادي براي اجراي توافق ژنو وجود داشت. هيات‌هاي كارشناسي در ژنو اين موضوعات را به طور جدي بحث كرده‌اند، مسائل عمده حل شده است و تنها يكي دو مورد مانده است. اميدواريم در مذاكرات آقاي عراقچي و خانم اشميد اين دو موضوع حل شود.
روانچي همچنين درباره اينكه آيا ايران با تاريخ 20 ژانويه براي اجراي توافقات موافقت كرده است؟ گفت: اين موضوع بستگي به مذاكرات آقاي عراقچي با خانم اشميد دارد. يك تفاهم اصولي وجود دارد كه اگر مذاكرات خانم اشميد و آقاي عراقچي به نتيجه برسد و اين موارد حل شود 20 ژانويه براي اجراي توافقات اعلام شود اما نمي‌توانيم به صورت قطعي اعلام كنيم كه اين موضوع 20 ژانويه خواهد بود. هنوز زود است در اين باره تصميم بگيريم بايد منتظر نتايج نشست آقاي عراقچي و خانم اشميد در ژنو باشيم.
*رايزني تلفني عراقچي و ريابكوف درباره مذاكرات هسته اي
سيد عباس عراقچي معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزير امور خارجه با سرگئي ريابكوف معاون وزير امور خارجه روسيه درباره گفتگوهاي پنجشنبه (امروز) خود با هلگا اشميت (معاون كاترين اشتون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا) در ژنو تلفني گفتگو و رايزني كرد. در اين گفتگو دو طرف بر ضرورت تكميل ساز و كارهاي اجرايي گام اول توافق ژنو و اجراي هر چه سريع‌تر اين توافقنامه تاكيد كردند.در اين گفتگو همچنين بر ادامه تماس‌هاي نزديك ميان جمهوري اسلامي ايران و روسيه در موضوع هسته‌اي تاكيد شد.
عراقچي و اشميت قرار است روزهاي پنجشنبه و جمعه (امروز و فردا)در شهر ژنو سوئيس درباره زمان اجراي برنامه اقدام مشترك يا همان توافقنامه ژنو و نيز دو سه موضوع باقيمانده با يكديگر مذاكره كنند.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *