ظریف در بدو ورود به تهران: با حمایت رهبری به توافق جامع دست یافتیم/هنوز در آغاز راهیم    

وزیر امور خارجه گفت: در مذاکرات سوئیس به لطف خدا و با حمایت مقام معظم رهبری و حمایت‌ های بی‌ نظیر ایشان از تیم مذاکره‌ کننده و راهنمایی‌ های ایشان و حمایت شجاعانه رئیس جمهور ، به مجموعه‌ ای از راه‌ حل‌ ها برای رسیدن به توافق جامع دست یافتیم
 
 

زمان انتشار خبر: جمعه ۱۴ فروردین ۱۳۹۴ – ۱۰:۰۲
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در بدو ورود به تهران در نشست خبری در پاویون دولت فرودگاه مهرآباد افزود: مجموعه راه‌حل‌ هایی که تاکنون به دست آمده است، مبنای نگارش سند نهایی قرار خواهد گرفت.
 
وی افزود : در مذاکراتی که در سوئیس انجام دادیم، به لطف خدا و با حمایت مقام معظم رهبری و حمایت‌های بی‌نظیر ایشان از تیم مذاکره‌کننده و راهنمایی‌های ایشان و حمایت شجاعانه رئیس جمهور از مذاکرات هسته‌ای، این امکان برای ما فراهم شد که به مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها برای رسیدن به توافق جامع دست یابیم.
 
وی گفت: این مجموعه راه‌ حل‌ ها به عنوان مبنای نگارش سند نهایی که تنها توافق ما در مذاکرات هسته‌ای خواهد بود، اگر ان‌شاءالله به لطف خدا و با واقع‌بینی طرف مقابل تا تیر ماه امکان‌ پذیر شود آن سند بر مبنای راه‌ حل‌هایی نگارش می‌شود که در روزها و ماه‌ های گذشته درباره آن بحث و تبادل نظر شد.
 
وزیر امور خارجه همچنین گفت: ما با اهداف مشخصی وارد این مذاکرات شدیم و تا حد امکان به این اهداف دسترسی پیدا کردیم.
 
ظریف با بیان اینکه «ما هنوز در آغاز راه هستیم»، تصریح کرد: این توافق هنوز در مرحله تدوین است.
 
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: از همه افرادی که در مذاکرات هسته‌ای به بنده و همکاران کمک کردند تشکر می کنم.
 
همچنین بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از چارچوب توافق هسته ای با ایران استقبال کرد
 
خبرگزاری فرانسه از سازمان ملل متحد گزارش داد، بان کی مون  از چارچوب توافق هسته ای با ایران استقبال کرد و گفت این توافق موجب تقویت صلح و ثبات در خاورمیانه خواهد شد.
 
بان کی مون در بیانیه ای که سخنگوی وی قرائت کرد، گفت : راه حل فراگیر و مذاکراتی برای مسئله هسته  ای ایران به صلح و ثبات در منطقه کمک خواهد کرد و همه کشورها را قادر می سازد برای برخورد با هرگونه چالش امنیتی که با آن روبرو هستند فورا همکاری کنند.
 
ایران و کشورهای 1 + 5 درباره چارچوب یک توافق تاریخی درباره برنامه هسته ای ایران پس از هشت روز پیاپی در لوزان توافق کردند.
 
بان کی مون گفت این توافق تا سی ام ژوئن نهایی خواهد شد و همزمان همه تحریم های ایران لغو خواهد شد. 
 
در این توافق همچنین نیازهای ایران را به رسمیت شناخته شده و همزمان تضمین هایی به جامعه بین المللی درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران داده شده است.
 
 

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *