خانه / سیاسی / ظریف در برنامه نگاه یک: تعهد اضافی به کشور بار نخواهیم کرد/ ادامه مذاکرات از هفته بعد/امنیت همسایگان امنیت ماست

ظریف در برنامه نگاه یک: تعهد اضافی به کشور بار نخواهیم کرد/ ادامه مذاکرات از هفته بعد/امنیت همسایگان امنیت ماست

وزیر امور خارجه گفت: طرف های مذاکره متوجه شدند که با مردم کشورمان نمی‌توانند با زبان تهدید و فشار رفتار کنند و باید با زبان تکریم صحبت کنند. «زورگویی آمریکا نشانه قدرت نیست، دنیا تغییر کرده است.» «متن توافق حقوقی نیست بلکه بیانیه مطبوعاتی است.»

زمان انتشار خبر: یک شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ – ۰۰:۳۶
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اگر ما در منطقه ناامن زندگی می کنیم برای همه ناامن است. منطقه خلیج فارس و آسیای میانه حوزه های امنیت ملی اصلی و اولویت دار سیاست خارجی ما هستند؛ ما زیاده خواهی نکرده و به دنبال هیچ چیزی فراتر از حق خود نبودیم؛ اما طرف مقابل از ابتدا برنامه ای را تدوین کرده و یا برنامه ای تدوین شده بود.
 
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در برنامه «نگاه یک» ضمن تبریک سال نو که به نام مبارک حضرت زهرا(س) آغاز شده  و همچنین تبریک ایام میلاد حضرت زهرا (س)، گفت: امیدوارم به برکت حضرت زهرا (س) پدر، همسر و فرزندانشان سالی پربرکت برای کشورمان داشته باشیم.
 
وی با تاکید بر اینکه امسال شعار همدلی، همزبانی دولت و ملت را رهبر معظم انقلاب انتخاب کردند، افزود: این شعار با فعالیت‌هایی در این ایام همراه شد که امیدوارم خیر و برکت برای مردم کشورمان به همراه داشته باشد. 
 
ظریف ضمن تشکر از رسانه ملی و رسانه‌ های دیگر که مردم را در جریان مذاکرات قرار دادند گفت: باید از مردم تشکر کنیم؛ اگر می توانیم در مقابل شش قدرت جهان قرار بگیریم و هم چنین اجماعی که آنها از آن حرف می زنند در مقابل آنها بایستیم و با صلابت از حقوق ملت دفاع کنیم فقط به این علت است که مردم این فشار و تحریم را به زانو درآورده اند و امید آنها را ناامید کرده اند.
 
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه آنها به علت وجود مردم پشت میز مذاکره آمدند البته هنوز هم تلاش دارند زورگویی کنند، اما در عمل به خواسته هایشان نمی رسند و فقط در بیاناتشان زورگویی می‌کنند، افزود: ما توانستیم خواسته های کوچک مردم را به پیش ببریم و نشان دادند این مردم از نظام و حکومت جدا نیستند.
 
 
از دلواپسان هم متشکرم
 
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: آنها متوجه شدند که با مردم کشورمان نمی‌توانند با زبان تهدید و فشار رفتار کنند و باید با زبان تکریم صحبت کنند.
 
وی تاکید کرد: از همه تشکر می کنم حتی از کسانی که خرده به ما می گیرند و دلواپس ما هستند؛ زیرا آنها هم برای ما دعا می کنند و همیشه می خواهند عزت کشور حفظ شود و خون شهدای ما پایمال نشود.
 
نوروزهای زیادی را به علت حضور در دیپلماسی در کنار خانواده نبوده ام
 
ظریف در پاسخ به این سوال با توجه به اینکه شما در عید در مذاکرات بودید؛ آیا خانواده با این موضوع مشکلی نداشته و گلایه نمی کردند، گفت: چون خانواده اصرار داشتند من این مسئولیت را قبول کنم، در نتیجه ناچار خواهند بود این مشکلات را بپذیرند. همچنین من بیشتر سال های جوانی ام را در کار دیپلماسی بوده ام؛ به همین علت، نوروزهای زیادی را در منزل نبوده ام و این برای خانواده من تبدیل به عادت شده اما از این فرصت استفاده می کنم تا از آنها عذرخواهی کنم.
 
 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شما در برنامه قبل گفته بودید هر شب ساعت ۱۰ شب می خوابم و از طرف دیگر دیدیم که شما در مذاکرات بیش از ۹ ساعت پای میز مذاکره بودید، چگونه این موضوع را تحمل کرده و در این تایم طولانی چه چیزهایی گفته می شد؟ گفت: همان طور که اشاره کردید من عادت دارم شب ها زود بخوابم و حضور در برنامه هایی در این ساعت نیز کار مشکلی است؛ اما من تمام عمر خود را در دیپلماسی چند جانبه به سر بردم و در دیپلماسی چند جانبه معمولاً جلسات آن در شب برگزار می شود و من خاطرم هست در اجلاس جهانی حقوق بشر که در دهه ۹۰ میلادی (سال ۷۲) برگزار شد همزمانی داشت با اوج بحران بوسنی؛ ما از صبح در این اجلاس حضور پیدا کرده و حتی نماز صبح و ظهر و عصر و  نماز صبح فردا را در همین محل اجلاس خواندیم. اما باید توجه داشت آن اجلاس با حضور ۱۸۰ کشور برگزار شد؛ اما رایزنی با مقامات آمریکایی را ما در ساعت ۹ شب آغاز کردیم و ده دقیقه به ۶ صبح آن را به پایان رساندیم.
 
 
در مذاکرات ۹ ساعته با کری حتی از اتاق بیرون نرفتم
 
وی افزود: برخی گفتند از سال ۱۹۰۰ میلیادی این طولانی ترین اجلاسی بوده که یک وزیر امور خارجه آمریکا در آن شرکت کرده است و این به هر حال قسمتی از کار ماست و همان طور که گفته شد در شب های آخر یا در جلسه حضور داشتیم و یا مشغول آماده سازی خود برای جلسه بودیم؛ با توجه به این اوصاف، رکورد خواب من و دوستانم روی یک الی سه ساعت بوده که البته هیچ منتی بر سر کسی نیست و ما وظیفه خود را انجام داده ایم.
 
مذاکرات هم مفهومی، محتوایی و هم درباره عبارات و کلمات بود
 
ظریف با اشاره به اینکه در مذاکرات هسته ای چه گذشته است افزود: این مذاکرات هم مفهومی، محتوایی و هم درباره عبارات و کلمات بود که در مجموع مذاکرات الاانقطاعی بود و من در این ۹ ساعت برای این که کمی در اتاق راه بروم و یا آب یا قهوه ای بخورم از روی صندلی بلند می شدم حتی آمریکایی ها شامشان را نیز در اتاق مذاکرات صرف کردند و به هر جهت مذاکرات پیچیده و خسته کننده ای بود چرا که این مذاکرات سخت و تکراری بود.
 
 
 برای استقامت بر حقوق مردم در مذاکرات هسته ای یک موضوع را صدها بار تکرار کردیم
 
 
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اگر شما بخواهید مانع از این شوید که حقوق مردم پایمال نشود ممکن است یک موضوع را مجبور باشید بیش از صدها بار تکرار کنید اما از زمانی که توافق ژنو در آذرماه ۹۲ را به تصویب رساندیم۱۶ ماه است که مشغول به رایزنی هستیم و در این ۱۶ ماه مسائل عوض نشده است چرا که چند موضوع مشخص است و مواضع آن ها به ویژه قبل از توافق ژنو کاملاً روشن و مشخص بود به خاطر این که خواستار تخریب تاسیسات اراک  با بلدوزر و گل گرفتن در فوردو بودند و تاکید می کردند که ایران بیش از ۲۰۰ یا ۳۰۰ سانتیریفیوژ نمی تواند داشته باشد همچنین خواستار محدودیت های چند دهه ای بودند این مواضع را در خرداد سال گذشته که تازه پیشرفت کرده بودند شاهد بودیم اما آن‌ها فهمیدند که نمی‌توانند برنامه هسته‌ای ایران را تعطیل کنند.
 
 
ما قبل از تحریم‌ها هم پای میز مذاکره بودیم
 
ظریف با اشاره به سخنان رئیس جمهور کشورمان مبنی بر این که تحریم ها برای کشاندن ایران به پای مذاکره نبود چرا که ما از ابتدا پای میز مذاکره بودیم گفت ما قبل از تحریم ها نیز پای میز مذاکره بودیم زمانی که در دولت هشتم آقای روحانی به عنوان دبیر شورای امنیت ملی مسئول رسیدگی به پرونده هسته ای ایران بودندو بنده نیز سرپرستی تیم مذاکره کننده را بر عهده داشتم ما در پای میز مذاکره قرار داشتیم و تحریم نیز وجود نداشت و فقط حرف زور را قبول نمی کردیم.
 
 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: سخت ترین تحریم هایی که در طول تاریخ سازمان ملل متحد منهای تحریم هایی که علیه دولت صدام اعمال شد علیه دولت ایران بود همچنین سنگین ترین تحریم هایی که علیه کشور ایران صورت داد و تحریم های اتحادیه اروپا همگی علیه کشورمان بود و این مجموع اقدامات برای این نبود که ایران را پای میز مذاکرات بکشانند بلکه برای این بود که ایران را به تسلیم وادار کنند.
 
 
گرد هم آمدن ۶ قدرت جهانی تنها برای به زانو درآوردن ملت ایران بود
 
 
وی با اشاره به سخنان جان کری پس از بیانیه لوزان گفت: وزیر امور خارجه آمریکا به نکته بسیار مهمی اشاره کرد و آن این بود که ما نمی توانیم مردم ایران را وادار به تسلیم کنیم و این گونه گفت شاید برای تبلیغات قشنگ باشد که بگوییم مردم ایران را به زانو درآوردیم اما در واقع این گونه نیست و همین که این واقعیت توسط مردم و بزرگ ترین کشورهای قدرتمند ظاهری دنیا مشخص شد بسیار مهم است.
 
 
ظریف با اشاره به این که قبل از ورود پرونده هسته ای کشورمان به شورای امنیت ما با انگلیس آلمان و فرانسه مذاکره می‌کردیم گفت دلیل این که امروز برخی ۵+ ۱ را ۳+ ۳ می خوانند این است و پس از این که پرونده ما به شورای امنیت رفت اعضای دائم وارد شده و ۵+۱ شد و این ۶ کشور همگی تمامی تحریم ها مشارکت کردند علی رغم این که ما روابطمان با برخی از کشورهای اروپایی، روسیه، چین روابط گسترده  و در برخی موارد روابط استراتژیک داریم اما هر ۶ قطع نامه ای که علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت از دید بسیاری از مردم جهان به ناحق عنوان شد هر ۵ عضور به آن رای مثبت دادند و این قدرت ها برای این گرد هم آمدند تا مردم ایران را به زانو دربیاورند.
 
 
پیام و آرمان امام هم اکنون در مذاکرات هسته ای حاصل شده است/ اگر طرف مقابل در مرحله نگارش زیاده خواهی کند ما مقاومت خواهیم کرد
 
 
وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تبریک به ملت ایران برای اینکه وزیر امور خارجه آمریکا اذعان داشت که نمی توانیم مردم ایران را به زانو درآوریم جان کری لغت جالبی را برای این اظهار نظر خود اظهار کرد، ما خاطرمان هست انقلاب اسلامی ایران با قیام حضرت امام در برابر کاپیتالاسیون آغاز شد و لغت اقای  کری به کار برد این بود که ما نمی توانیم مردم ایران را به “کپیچولیشین” وادار کنیم و این نشان می دهد که پیام و آرمان های امام که باید در مقابل تسلیم، ایستادگی کرد هم اکنون در مذاکرات حاصل شده است و امیدواریم این مذاکرات به کمک و حول و قوه الهی و حمایت مردم به نتیجه برسند و اگر طرف مقابل در مرحله نگارش زیاده خواهی کند ما مقاومت خواهیم کرد.
 
 
امنیت همسایگان ما امنیت ماست و قابل معامله نیست
 
 
 
ظریف افزود: ما هیچ گاه مشکلات خودمان را به هزینه همسایگانمان حل نخواهیم کرد و هم چنین هیچ گاه امنیت همسایگانمان را با کسی معامله نمی کنیم امنیت همسایگان ما امنیت ماست و قابل معامله نیست.
 
وزیر امور خارجه تاکید کرد: اگر ما در منطقه ناامن زندگی می کنیم برای همه ناامن است منطقه خلیج فارس و آسیای میانه حوزه های امنیت ملی اصلی و اولویت دار سیاست خارجی ما هستند ما زیاده خواهی نکرده و به دنبال هیچ چیزی فراتر از حق خود نبودیم اما طرف مقابل از ابتدا برنامه ای را تدوین کرده و یا برنامه ای تدوین شده بود.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که رژیم صهیونیستی و تندروهای آمریکایی به دنبال تدوین برنامه هایی بودند اظهار داشت: بعضی آب را در آسیاب دشمنان خود می ریختند تا از ایران خطر امنیتی بسازند و ایران را منشا تهدید جلوه بدهند و می گفتند ایران دنبال سلاح است و هم چنین می گفتند ما باید ۴ مسیر ایران به سمت سلاح هسته ای را ببندیم اگر شما می گویید که ما این ۴ مسیر را می بندیم باید بگویم که این ۴ مسیر را خودمان را بستیم این مسیرها را فتوای مقام معظم رهبری بسته است که همواره بر این امر تاکید دارد که استفاده از سلاح کشتار جمعی حرام شرعی است و این مسیرها را تاریخ بسته است و شما نمی توانید ببینید.
 
 
آیا آمریکا می داند شورای امنیت وظیفه‌اش چیست که می گوید از طرف آن حرف می زند/ ابراز تاسف آمریکا از اقدامتشان علیه جمهوری اسلامی
 
  
وی با اشاره به ماهیت شورای امنیت ملی تصریح کرد: آیا آمریکا می داند این شورا وظیفه اش چیست که می گوید از طرف آن حرف می زند این شورا در زمانی که بنده به عنوان کاردار جوان ایران در سازمان ملل ماموریت داشتم وقتی که از سفیرشان وقت ملاقات داشتم که بگویم در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران سلاح شیمیایی استفاده کرده است اجازه ملاقات را به بنده ندادند و این نشانه افتخار نیست و آن ها هیچ قدرتی ندارند. 
 
ظریف افزود: عراق علیه ما سلاح شیمیایی استفاده کرد و حتی بازرسانی از سازمان ملل آمدند و بازدید کردند اما شورای امنیت ملی ساکت نشست و چیزی نگفت و حتی حاضر نشدند یک بار صدام را به اسم محکوم کنند علی رغم این که سازمان ملل و دبیر کل این سازمان گفته بود تا این که در شهر حلبچه از این سلاح شیمیایی استفاده شد.
 
وزیر امور خارجه افزود: من به “جان کری” گفتم سازمان سیا یک برنامه منسجم تبلیغاتی را تدارک دیده بود که بگوید ایران از سلاح شیمیایی استفاده کرده است نه عراق لذا ما با این سابقه تاریخی و آن ها با این سابقه تاریخی سخن می گویند یکی از آن ها گفت که من نمی خواهم راجع به آن زمان صحبت کنم و یکی دیگر گفت ما متاسفیم از اقداماتی که علیه شما انجام داده ایم و دیگری گفت ما می خواهیم آینده متفاوتی را با شما شکل دهیم اما در واقع ما به آن ها یادآوری کرده ایم که شما زیاده خواهی می کنید.
 
 
افتخار ما ایستادگی در مقابل شش کشور قدرتمند جهان است و خودشان گفتند که ما نتوانستیم ایران را تسلیم کنیم  
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «باشگاه خبرنگاران جوان»، رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: من بیشتر این موارد را به صورت حضوری گفتم و این گونه نیست که ما در مذاکرات چیزی بگوییم و سپس بیاییم چیز دیگری را بگوییم ما همان چیزی را که بوده است را مطرح کردیم مخصوصا با مردم خودمان چرا که تاکید کردیم باید با مردم خود روراست باشیم زیرا مذاکره یعنی بده بستان و افتخار ما این است در مقابل شش کشور قدرتمند جهان ایستادیم و خودشان گفتند که ما نتوانستیم ایران را تسلیم کنیم.  
 
وی با اشاره به صحبت هایی که باراک اوباما در گذشته درباره پرونده هسته ای ایران گفته بود اظهار داشت: وی گفته بود اگر در اختیار من بود نمی گذاشتم از برنامه هسته ای ایران پیچ و مهره ای باقی بماند اما مجبورم با این ها مذاکره کنم به همین جهت می توانیم مطمئن شویم که این برنامه هسته ای صلح آمیز و این بزرگترین سند افتخار مردم است و من از رسانه ها می خواهم که این سندهای افتخار را به مردم بگویند.
 
ظریف تاکید کرد: خصومت آمریکا با کشور ما حرف جدیدی نیست آمریکا برای مصارف داخلی خود و خوشحالی هم پیمانانش و رای جمع شدن در انتخاباتشان حرف هایی می زنند و نگرانند و چهره نگرانی در هنگام صحبت کردنشان وجود دارد در صورتی که ما یک نعمت بزرگی داریم که مدیون خون شهدا هستیم و راحت حرف می زنیم و از گروه فشار و یا دولتی نمی ترسیم و می توانیم سر خود را بالا برده و هراسی نداشته باشیم.
 
 
زورگویی آمریکا نشانه قدرت نیست، دنیا تغییر کرده است
 
 
وزیر امور خارجه تصریح کرد: زورگویی آمریکا نشانه قدرت نیست، دنیا تغییر کرده است.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی درباره “فکت شیت” و متن توافق نامه اظهار داشت: وزارت امور خارجه چیزی را منتشر نکرده است و یک رشته از دستاوردها نوشته شده است آمریکایی ها می گویند مذاکره این است در متنی که موگرینی و بنده خواندم متاسفانه در صدا و سیما حرفی زدند که حرف های خوبی نبوده است و از شخصی که مصاحبه شده بود در این باره انتقاد کردم و گفتن که چرا گفتید که متن بنده و خانم موگرینی فرق می کند و ایشان گفتند که من صحبت های موگرینی که به زبان انگلیسی بود را گوش نکردم و مترجم همزمان وقتی که ترجمه می کرد حرف شما و مترجم فرق می کرد. متن بنده و مگرینی حدود یک ساعت و نیم قبل از مصاحبه مطبوعاتی آماده شده بود که خودمان در این باره مذاکره کرده بودیم.
 
 
متن توافق حقوقی نیست بلکه بیانیه مطبوعاتی است/ اکنون راه حل ها به شکل چک نویس و هنوز اختلاف نظر و پرانتز دارد
 
 
وی افزود: البته این متن حقوقی نیست بلکه بیانیه مطبوعاتی است چون ما از ابتدا گفته بودیم ما یک توافق داریم و توافقی است که حداکثر در تیر ماه انجام شود این بیانیه مطبوعاتی بیانیه مشترک بود که ما مذاکره کردیم و دو الی سه ساعت طول کشیده بود ما بر روی راه حل ها بحث کردیم و این راه حل ها به شکل چک نویس و هنوز اختلاف نظر و پرانتز دارد این بیانیه بین خودمان تدوین شد و چند دور هم مذاکره شد همکاران بنده آن را ترجمه کردند و من به همکارانم گفتم که باید مطمئن باشیم که عین متن ترجمه شود و ما به جلسه وزرا در اختتامیه رفتیم و بنده و عراقچی دوباره این متن را مشاهده کردیم تا کم و زیادی از متن اصلی نداشته باشد و اطمینان پیدا کنیم و وزرا منتظر ما بودند که بتوانیم یک ترجمه دقیقی برای متن داشته باشیم.
 
 
ظریف در ادامه با اشاره به این که وزرای خارجه و نمایندگان چین و روسیه در صف اول نشسته بودند و مترجم هم داشتند گفت: ولی با این شرایط هم هیچ کس به من نگفت که می خواهیم ترجمه شما را چک کنیم و این نشان می دهد که آن ها به نمایندگان مردم ایران اعتماد دارند.
 
وزیر امور خارجه گریزی هم به سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا زد و اظهار داشت: حتی او هم نگفت که ترجمه شما غلط است اما برخی دوستان ما گفتند غلط است.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که ما راجع به راه حل هایی که مجموعه مفهومی است و قرار است به متن نگارش شود صحبت کردیم اظهار داشت: قرار است متن نهایی در پایان مذاکرات به عنوان متن کامل دربیاید.
 
وی در خصوص ایرادی که به تیم مذاکره کننده گرفته شد افزود: به ما گفتند که چرا بالای این متن نوشته شده “این متن حقوقی نیست” و ما هم در جواب گفتیم چون این متن چک نویس است.
 
ظریف افزود: درباره تعلیق تحریم ها نماینده اتحادیه اروپا به شرمن ایمیل زده بود که چرا موضع ما را خلاف گفتید و حتی به خود کری هم اعتراض رسمی کرده است.
 
وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: ما در ژنو تفسیر ندادیم بلکه عین توافق را بیرون دادیم اما آن ها fact sheet دادند.
 
هنوز تصمیم نگرفته ایم که با آماده شدن توافق نهایی آن را امضا کنیم یا این که صادر کنیم
 
 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با تاکید براینکه بیانیه مطبوعاتی الزام آور نیست تصریح کرد: اگر چه چک نویس مهم است و تدوین آن را هم شروع کردیم اما یک سند حقوقی نیست ولی در نهایت تا ۱۰ تیر توافق نهایی می کنیم.
 
وی افزود: البته هنوز تصمیم نگرفتیم که توافق را امضا کنیم یا این که صادر کنیم ولی همه در این توافق کردیم که یک قطعنامه تحت ماده ۴۱ فصل هفتم منشور ملل متحد در شورای امنیت صادر شود که تمام قطعنامه های قبلی را نقض می کند و این توافق را تایید می کند.
 
ظریف تاکید کرد: با طی این مراحل توافق می شود این توافق یک توافق بین المللی می شود و ما الان در حال بررسی رسیدن به آن راه حل ها هستیم تا توافق بین‌المللی را نهایی کنیم.
 
وزیر امور خارجه در توضیح توافق بین المللی گفت: در این توافق یک جملات و عباراتی است که یک جمله کامل هستند.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی با قطع نمودن سخنان خود تاکید کرد: آمریکایی ها متن شان را چهارشنبه آماده کرده بودند اگر چه ما تا ۶ صبح کار می کردیم ولی متن خود را از قبل آماده کرده بودند.
 
وی با اشاره به این که ما تعهد داریم چیزی خلاف واقع نگوییم بیان داشت: ممکن است ما روزی برای تنظیر افکار عمومی متن تعیین شده را انتشار دهیم.
 
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که ما به همه راه حل ها رسیدیم تصریح کرد: راه حل ها همین است اما ممکن است طرز نگرش آن ها متفاوت باشد.
 
 
بیش از ۵ هزار سانتریفیوژ در نطنز و بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو فعالیت خواهد کرد
 
 
وی تاکید کرد: در چک نویس بیانیه من و خانم موگرینی راجع به تعداد سانتریفیوژها صحبت شد که بیش از ۵ هزار سانتریفیوژ در نطنز و بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو فعالیت خواهد کرد و سانتریفیوژهایی که در نطنز هستند غنی سازی خواهند کرد.
 
ظریف ادامه داد: تصمیم نظام این است که سانتریفیوژهایی که در فردو هستند به عنوان روش ما که برای کار خودمان استفاده می کنیم آنجا باشند و بنا نداریم که به آن سانتریفیوژها غنی سازی کنیم و هم چنان که آمریکایی ها گفته اند مواد شکاف ناپذیر به سانتریفیوژها تزریق نشود و ما هم هیچ گاه خلاف این را نگفته ایم آمریکایی ها هیچ جا نگفته اند که هزار سانتریفیوژ در فردو خواهد بود و از مواردی هم هست که در آن پرانتز نیست و روی آن توافق است که ما هزار سانتریفیوژ که زنجیره اش در حال چرخش بدون مواد است آنجا باقی می ماند.
 
وزیر امور خارجه کشورمان با تشکر از رئیس سازمان انرژی اتمی و سایر همکارانش ادامه داد: ما می خواهیم مذاکرات به نتیجه برسد و می دانیم که مردم حق دارند که بدانند اما نمی خواهیم کاری کنیم که مانع از به نتیجه رسیدن این توافق بشود و الان نمی خواهم به طرف مقابل خرده گیری کنم چنانکه بعد از فکت شیت ژنو نشان داد ما عین توافق را خواندیم و این توافق هم به عنوان یک سند بین المللی منتشر خواهد شد و اگر سندی هم باشد که من نتوانم روی آن اطمینان داشته باشم نمی پذیرم و هیچ سند توافق شده ای صددرصد به نفع یک طرف نیست و افتخار ما این است که با شش کشور مذاکره کنیم و نتوانند خواسته هایشان را به ما تحمیل کنند اما ما هم باید کارهایی را انجام دهیم که در مسیرجلوگیری از پیشرفت صنعت هسته ای نیست بلکه در راستای اعتمادسازی است.
 
وی تصریح کرد: چون طرف مقابل به صراحت گفته است که ما انتخاب دیگری نداریم می توان به آینده این توافق امیدوار بود و انتخاب دیگر انتخاب نامناسب تری است و در حالی که ۸ کشور بیشتر در دنیا غنی سازی نمی کنند پذیرفته اند ایران غنی سازی کند نشان دهنده آینده روشن است و ما باید این مذاکرات را با بزرگ منشی ایرانی پیگیری کنیم و در مذاکراتمان اهل دروغ و دورویی نیستیم.
 
 
 
 
ظریف گفت:  معتقدم که همه مذاکرات را با بزرگ منشی ایرانی پیگیری کنیم  و طرف های غربی باید بدانند که ما اهل دور رویی نیستیم و صادقانه مذاکره می کنیم.
 
 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اظهار داشت:در آمریکا اوباما و وزیر امور خارجه این کشور بسیار تحت فشار هستند اما در این کشور گروهی معتقد بودند که اصلاً ایران نباید در مسئله هسته ای خود بحث تحقیق و توسعه را داشته باشد و هم اکنون این در بیانیه به ایران این حق داده شده است.
 
 
وی افزود: تحریم هایی که علیه ایران وضع شده است سه قسمت می باشند قسمت اول تحریم های شورای امنیت است قسمت دوم تحریم های آمریکا و قسمت سوم تحریم هایی است که اتحادیه اروپا اعمال کرده است و ما در آن بیانیه ای که موگریمی خواند کلیه قطعنامه های شورای امنیت از روز توافق حذف می شود و این شورا تنها نظارت بر اجرای توافق را بر عهده خواهد داشت.
 
 
ظریف گفت: اگر توافق انجام شود و در شورای امنیت به تصویب برسد دیگر آن بحثی که جمهوری خواهان در کنگره مطرح کرده بودند مبنی بر این که هر توافقی با اوباما تنها تا پایان دوره ریاست جمهوری وی اعتبار خواهد داشت منتفی خواهد شد.
 
 
وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: شورای امنیت ۶ قطع نامه علیه ایران  تصویب کرده است و قطع نامه ۱۹۲۹ شورای امنیت یک فاجعه بزرگ بین المللی است و در توافق نامه  ژنو در بحث تعلیق یا حذف تحریم ها سوء تفاهم هایی وجودداشت که دلیل آن نیز برداشت متفاوت از یک لغت بود اما در بیانیه اخیر از کلمه ای استفاده کرده ایم که در نظر غربی ها نیز به معنای “لغو” است و بر اساس آن تحریم ها لغو گردند.
 
 
ظریف افزود: البته برخی از بندهای قطع نامه های شورای امنیت که مربوط به اقلام اشاعه ای و تسلیحاتی است از قطعنامه شورای امنیت خارج خواهند شد اما لغو نمی شوند و به عنوان محدودیت برای مدت زمان معینی که روی آن توافق خواهد شد اعمال می شود.
 
 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بیان داشت: روزی که قطع نامه تصویب شود طرفین می بایست اقداماتی  انجام دهند و بین تصویب و اجرایی شدن توافق فاصله وجود دارد و ما نیز باید اقداماتی در فوردو، نطنز، اراک و دیگر تجهیزات هسته ای ما انجام دهیم که مورد توافق مسئولان نظام است و این اقدامات قطعاً بیهوده نخواهد بود و طی یک بازه زمانی انجام خواهد شد.
 
 
بهترین تضمین برای ما قطعنامه شورای امنیت است
 
وی با اشاره به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اینکه لغو تحریم ها ۶ ماه به طول خواهد انجامید، گفت: این نظر وی است و بستگی به فعالیت دو طرف در این مدت دارد. اما بهترین تضمین برای ما قطعنامه شورای امنیت است که با تصویب این شورا کشورهای طرف مذاکره با ایران باید به مباحث توافق شده عمل کنند .
 
 
ظریف تاکید کرد: از روزی که این قطعنامه اجرایی بشود و آژانس انرژی اتمی تایید کندکه ما اقدامات لازم را انجام داده ایم در آن لحظه آمریکا موظف است کلیه تحریم های اقتصادی و مالی را که علیه ایران وضع کرده بود متوقف سازد.
 
 
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه بیان داشت: بر اساس  حقوق بین الملل دولت آمریکا متعهد می شود که کلیه تحریم ها را  لغو کند اما در اتحادیه اروپا  وضعیت فرق می کند و بعد از نهایی شدن توافق در همان روز بلافاصله تحریم ها لغو خواهد شد.
 
 
ظریف با بیان اینکه معماری تحریم ها توسط آمریکایی ها حفظ نخواهد شد افزود: امروز وزارت خزانه داری آمریکا بیانیه داده است که مردم آمریکا را متوجه کندکه هنوز تحریم ها لغو نشده است و این خود نشاندهنده مسائلی است و دو طرف می توانند در صورتی که توافق توسط طرف مقابل لغو نشود آن را متوقف سازند و در این شرایط قطعاً معماری تحریم ها حفظ نخواهد شد.
 
 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: آمریکا اگر بخواهد بعد از توافق هسته ای با ایران اقدام دیگری انجام دهد و بر خلاف قطعنامه جدید شورای امنیت عمل کند و مجدداً ایران را تحریم کند دیگر این تحریم ها بی ارزش خواهد شد.
 
 
وی گفت: پیشنهادهایی مطرح شده است که در صورت پذیرش آن توسط طرف مقابل دیگر تحریم ها با موضوعات مختلف بازنخواهد گشت. اگر به توافق برسیم حتماً توافقی دو طرفه است و در این توافق  ما به نیروگاه آب سنگین اراک دست یافته ایم و این در صورتی است که در گذشته غربی به شدت با آن مخالف بودند.
 
 
ظریف با بیان اینکه برخی از اقدامات ایران در جهت منافع ماست گفت: نیروگاه اراک را ما طراحی می کنیم اما به علت تحریم ها برخی از قطعات را از بازار سیاه خریداری کرده و این همواره برای ما مشکل ساز بوده است زیرا برخی اوقات این قطعات عملکرد تخریبی دارد و ما را دچار مشکل می کند.
 
 
ایران با توافق دو مرحله ای مخالفت کرده است
 
 
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و هر چه گفته و نوشته اجرا می کند و اگر آن ها تحریم ها را برگردانند، دیگر اعتباری در میان افکار عمومی جهان نخواهند داشت و ما به جهانیان نشان داده ایم که روی حرفمان می ایستیم و اگر خیانت بکنند ما هم می توانیم به سرعت مسئله هسته ای خود را بازگردانیم.
 
 
ظریف افزود: اگر توافق نامه ای امضا شود ما عین آن توافق را انتشار می کنیم و مردم ایران آگاه هستند و دروغ هم پایدار نخواهد ماند و به سرعت در دنیای ارتباطات مسائل هویدا می شوند.
 
 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد: ایران با توافق دو مرحله ای مخالفت کرده است و بیانیه ی اخیر فقط یک بیانیه مطبوعاتی است و بر خلاف آنکه برخی در داخل می گویند به معنای توافق دو مرحله ای نیست.
 

شناسه خبر : 16043

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − چهار =