خانه / سیاسی / ظریف در جمع منتخبان مجلس دهم: دو اولویت وزارت خارجه/باید باسیاست‌ خطرناک حکام سعودی مقابله کنیم

ظریف در جمع منتخبان مجلس دهم: دو اولویت وزارت خارجه/باید باسیاست‌ خطرناک حکام سعودی مقابله کنیم

وزیر امور خارجه کشورمان تضمین اجرای صحیح برجام توسط غربی‌ها و امنیت در منطقه پیرامونی و مقابله هماهنگ با خطر تروریسم و افراط را دو اولویت جدی وزارت خارجه در روزها و ماه‌های آینده خواند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف صبح امروز در نخستین نشست منتخبان مجلس دهم که با هدف تبیین الزامات قانونگذاری در دوره جدید در محل مجلس قدیم در حال برگزاری است، با بیان اینکه به اعتقاد ما و بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست خارجی موضوعی فراجناحی و ملی است، اظهار داشت: دیدگاه ما نسبت به الزامات سیاست خارجی و حضور مقتدرانه و عزتمندانه در جهان بر اساس این اصل است که سیاست خارجی تنها باید در خدمت منافع ملی و اهداف جمهوری اسلامی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.
وی افزود: به همین دلیل سکاندار سیاست خارجی کشور در ترسیم خطوط کلی، شخص مقام معظم رهبری است و نقش برجسته ایشان کاملا مشهود است و ما نیز ملتزم به دستورات و نظرات ایشان بوده و هستیم.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ان‌شاء‌الله در مابقی مدتی که در این مسئولیت حضور داریم هم حتما مهمترین اصل برای ما اجرای منویات ایشان خواهد بود.
ظریف در ادامه با تاکید بر اینکه برای پیشبرد سیاست خارجی به همدلی، همفکری و همکاری میان قوا نیاز داریم، تصریح کرد: در اینجا ضرورت دارد از نقش مهم مجلس و رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره نهم در پیشبرد اهداف سیاست خارجی تشکر کنیم که امکان پیشرفت کار را در موضوع مهم برجام فراهم کرده‌اند.
وی گفت: از نمایندگان جدید هم تقاضا می‌کنیم که یار و یاور ما در سیاست خارجی باشند و ما نیز اطمینان می‌دهیم که در تمام حوزه‌ها، مردم و نمایندگان آنها را محرم بدانیم و مشورت کنیم.
وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به روش‌های مختلف اعمال قدرت و نفوذ در جهان از جمله دیپلماسی عمومی، اظهار داشت: از طریق دیپلماسی پارلمانی نیز می‌توانیم این قدرت را بیشتر نشان دهیم و بنابراین، اولین حوزه  همکاری ما با مجلس جدید، موضوع دیپلماسی پارلمانی و گروه‌های دوستی و حضور فعال مجلس شورای اسلامی در صحنه‌های بین‌المللی از جمله بین‌المجالس، بین‌المجالس اسلامی و مجالس آسیایی خواهد بود و در این راه تلاش می‌کنیم تا از ظرفیت‌ها، تخصص و امکانات وزارت خارجه استفاده کنیم.
کسی در دنیا نمی‌گوید ایران از برجام ضرر کرده است
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با بیان اینکه اگرچه ممکن است عرصه سیاست خارجی، عرصه تفاوت دیدگاه باشد، خاطرنشان کرد: در عین حال باید در برابر خارجی‌ها یکپارچه و منسجم بایستیم و در این راه تخصص مجلس و همفکری در حوزه سیاست خارجی بسیار می‌تواند راهگشا باشد.
ظریف ادامه داد: زمانی که در صحنه بین‌المللی حاضر می‌شویم باید به حمایت یکپارچه ملت تکیه کنیم و از درک واحد نخبگان کشور از الزامات سیاست خارجی مطمئن باشیم و نکاتی که در صحنه بین‌المللی مطرح می‌کنیم، نباید دستمایه اختلافات داخلی شود.
وی تضمین اجرای صحیح برجام توسط غربی‌ها و امنیت در منطقه پیرامونی و مقابله هماهنگ با خطر تروریسم و افراط را دو اولویت جدی وزارت خارجه در روزها و ماه‌های آینده خواند و گفت: برجام یک ضرورت تاریخی بود و در شرایط ویژه کشور با نظر مقام معظم رهبری پیگیری شد و نتایج آن به گونه‌ای است که فردی در دنیا پیدا نمی‌شود که بگوید ایران در برجام ضرر کرده است و اگر مقالات دنیا و بحث‌های امروز آمریکا را دنبال کنیم، همین نکته را می‌بینیم.
وزیر امور خارجه با اشاره به آنچه شرایط ویژه کشور در زمان پیش از برجام خواند، گفت: فروش نفت کشور هر چند ماه یکبار ۲۰ درصد کاهش می‌یافت و بر اساس مصوباتی که اعلام نشده بود، فروش نفت می‌توانست به صفر برسد؛ امکان سرمایه‌گذاری در ایران نبود و زمانی که ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار از طریق توافق ژنو وارد کشور می‌شد، این تنها پولی بود که وارد کشور می‌شد و این نکات قابل فراموشی نیست.
ظریف ادامه داد: هفته پیش رئیس‌جمهور کره جنوبی با ۲۴۰ شرکت کره‌ای و ۲۵ میلیارد دلار فاینانس به ایران آمد و قبل از آن نیز فرانسوی‌ها، ایتالیایی‌ها، انگلیسی‌ها، آلمانی‌ها، روس‌ها، چینی‌ها و دیگر کشورها با میلیاردها دلار برنامه‌ریزی برای حضور فعال در ایران به کشورمان آمدند.
وی افزود: در شرایطی که مجبور بودیم از فاینانس یک به یک استفاده کنیم آن هم با شرایط بسیار سخت که کمتر از پول ما برایمان فاینانس انجام می‌دادند، اما امروز بدون هیچ محدودیتی برای ما فاینانس انجام می‌دهند و تنها مذاکره ما درباره این است که آیا تضمین دولتی به این فاینانس‌ها بدهیم یا نه؛ بنابراین دوستان ما این نکات را درباره برجام از یاد نبرند؛ البته حتماً باید طرف مقابل را در برابر تعهداتش مسئول بدانیم و برای اجرای تعهداتش زیر فشار بگذاریم.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: وظیفه من و همکارانم و رئیس کل بانک مرکزی در صحنه بین‌المللی، ایجاد فشار برای اجرای تعهدات طرف مقابل است و اینکه اطمینان ایجاد کنیم که تعهدات آنها اجرا می‌شود؛ همان چیزی که با مقاومت ملت ایران به دست آمد و بعد از این نیز مطمئنم که بیشتر به دست خواهیم آورد.
ظریف ادامه داد: توجه داشته باشیم که دشمنان ما به ویژه صهیونیست‌ها به شدت به دنبال القاء شرایط ناامن در ایران و ترساندن سرمایه‌گذاران خارجی از حضور در ایران است بنابراین صرف‌نظر از اختلافات دیدگاه‌ها، باید این مسئله را القاء کنیم که ایران امن‌ترین و سودآورترین کشور برای سرمایه‌گذاری است.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در روز عید مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص)، گفت: ما به دنبال جنگ با هیچ کشوری نبوده و نیستیم و با صدای بلند اعلام می‌کنیم که توان دفاعی ما با هیچ فرد و کشوری ارتباط نداشته و ندارد.
وزیر امور خارجه با تاکید بر لزوم اطمینان از اجرای تعهدات طرف مقابل در موضوع برجام، تصریح کرد: ضمن اینکه در این زمینه بسیار سختگیر هستیم، به دنبال آن هستیم که به دنیا اعلام کنیم که شرایط ایران برای سرمایه‌گذاری بسیار امن است و نکند کاری کنیم که صهیونیست‌ها می‌خواهند با سرمایه‌گذاری وسیع انجام دهند.
باید با سیاست‌های خطرناک حکام سعودی مقابله کنیم
ظریف در ادامه با اشاره به شرایط منطقه و نگرانی‌های جمهوری اسلامی از امنیت منطقه، اظهار داشت: واقعیت امروز این است که جمهوری اسلامی ایران از تحریم‌های سنگین بین‌المللی خارج شده و به لطف خدا می‌تواند حضور فعال‌تری در منطقه داشته باشد، اما بسیاری از گروه‌هایی که به این مسئله عادت کرده بودند که در سایه ایران‌هراسی، سیاست‌های غلط خود را پیش ببرند، این واقعیت را برنمی‌تابند و تلاش می‌کنند که ایران را به عنوان یک خطر معرفی کنند.
وی تاکید کرد: واقعیت امروز جهان عرب این است که خطر افراط‌گرایی برخی دولت‌های عربی را تهدید می‌کند، اما برخی از آنها به جای مقابله با این خطر، آگاهانه تلاش می‌کنند تا این خطر را که بیش از همه متوجه نظام پوسیده دولتی در برخی کشورهای عربی است، به تقابل شیعه و سنی یا ایران و عرب تبدیل کنند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: این یک واقعیت همزمان است که عده‌ای به خاطر نگرانی از نقش قدرتمند ایران در منطقه و برای انتقال خطری که خودشان را تهدید می‌کند، این دعوا را یک دعوای شیعه و سنی القاء می‌کنند.
ظریف با بیان اینکه وظیفه جمهوری اسلامی جلوگیری از شکل‌گیری فکر جدید ایران‌هراسی است، عنوان کرد: باید با خطر ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی مقابله کنیم و همزمان برای مقابله با افراط‌گرایی اقدام کنیم.
وی حضور قدرتمند ایران در منطقه را اولین پیش‌نیاز این هدف خواند و افزود: علاوه بر این دیپلماسی فعال منطقه‌ای برای ایجاد امنیت و ثبات در منطقه باید در دستور کار باشد؛ همچنین افشا کردن سیاست‌های بسیار خطرناک برخی حکام منطقه به ویژه سعودی‌ها اقدام دیگری است که باید با جدیت و آینده‌نگری انجام دهیم و این مسئله نیز بیش از موضوع هسته‌ای با امنیت ملی این مردم ارتباط دارد و باید مراقب باشیم که دچار احساسات نشویم.
وزیر امور خارجه در پایان ابراز امیدواری کرد که مجلس آینده، مجلسی باشد که برای پیشبرد اهداف ملت و منویات مقام معظم رهبری و کمک به معیشت مردم، موفق باشد.

شناسهٔ خبر: ۳۶۱۸۱۵۳ – شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ – ۱۰:۴۷
 
 
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13321

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + هجده =