خانه / سیاسی / ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ: جنگ در عراق، سوریه و بحرین راه حل نظامی ندارد

ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ: جنگ در عراق، سوریه و بحرین راه حل نظامی ندارد

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بحران و جنگ در سوریه، عراق و بحرین، راه حل سیاسی دارد و نباید هیچ جریان اصلی به حاشیه رانده شود.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان امروز (۱ اسفند) در پنجاه و سومین کنفرانس امنیتی مونیخ با اشاره به بحران در سوریه، بحرین و عراق اظهار داشت: بحران و جنگ در سوریه، عراق و بحرین، راه حل سیاسی دارد و نباید هیچ جریان اصلی به حاشیه رانده شود.
وی با بیان اینکه گزینه نظامی باید در چنین بحران هایی کنار گذاشته شود، افزود: باید به دنبال راه حل دیگری باشیم. قبل از  آن باید مشکل را شناسایی کنیم. موفقیت در دیپلماسی می تواند برای ما راه گشا باشد.
ظریف ادامه داد: مذاکرات هسته ای برای همه طرف ها، یک موفقیت بود. در آن موضوع، ابتدا مشکل شناسایی شد و سپس همه طرف ها در توافق گام گذاشتند.
وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: در گفتگوهای منطقه‌ای به کمک همدیگر نیاز داریم و می‌توانیم پس از شناسایی مشکل راه‌حل‌ها را ارائه دهیم.  در این زمینه می‌توانیم گام‌هایی را برداریم و رهبران جهان این توانایی را دارند که در این مسیر حرکت کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از دخالت‌های برخی از دولت‌های فرامنطقه‌ای در امور منطقه گفت: این دخالت‌ها موجب بی‌ثباتی در منطقه می‌شود. سقوط صدام و روی کارآمدن یک حکومت معتدل در این منطقه موجب نگرانی برخی از کشورها شد و از نظر آن ها این موضوع قابل پذیرش نبود.
وی افزود: در همین راستا تلاش کردند که نگرانی‌های خود را بروز و ظهور عملی دهند و اقداماتی را انجام دادند. جامعه بین‌المللی در جنگ ایران و عراق کمک فعالی برای حل این بحران نکرد و موجب شد که جنگ ادامه پیدا کند.
ظریف با بیان اینکه ثبات در منطقه اهمیت دارد، ادامه داد: در ایجاد ثبات در منطقه همه کشورهای حاضر در منطقه باید همکاری داشته باشند. مسائل منطقه‌ای را می‌توان از طریق گفت‌وگو و مبانی که طرف‌ها به آن معتقد هستند حل کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به اهمیت اعتمادسازی، ایجاد امنیت و مبارزه با افراطی‌گری اشاره کرد و افزود: ما می‌توانیم همکاری‌های مشترکی همچنین در عرصه سرمایه‌گذاری، محیط زیست و گردشگری داشته باشیم.

شناسهٔ خبر: ۳۹۱۱۳۹۰ – یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ – ۱۲:۰۴

شناسه خبر : 12189

این خبر رو هم ببینید

بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها معنی ندارد /ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در سخنانی که به مناسبت ۱۹ دی‌ماه سالروز قیام مردم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + بیست =