خانه / سیاسی / ظریف: موشک ابزار دفاعی ایران است/ آمریکا دست از تهدید بردارد

ظریف: موشک ابزار دفاعی ایران است/ آمریکا دست از تهدید بردارد

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه خبری دولت انگلستان بر اقتدار دفاعی ایران و در عین حال عدم دشمنی با دیگر کشورها تاکید کرد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با «بی بی سی» از آمریکا خواست تا به تهدید ها علیه جمهوری اسلامی ایران پایان دهد.
وی همچنین اقدام واشنگتن به اعمال تحریم های جدید علیه ایران را تحریک آمیز و هدف از آن را ایجاد اضطراب و تشویش عنوان کرد.
ظریف در پاسخ به سؤالی درباره آزمایش‌های موشکی ایران گفت: موشک، ابزار دفاعی ما است. ایران به دنبال تحریک هیچ کشوری نیست.
وی همچنین در واکنش به لفاظی های آمریکا و رژیم صهیونیستی گفت: ما هیچگاه دشمنی را شروع نکرده‌ایم و برنامه‌ای برای شروع آن نداریم.
 ظریف در عین حال تاکید کرد: ما کشوری با اقتدار در حوزه دفاعی و همچنین آماده برای دفاع از خود هستیم.
وزیر امور خارجه کشورمان آنگاه با اشاره به ۸ سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران گفت: مردم ما هرگز این حقیقت را که هدف بمباران قرار گرفتند، فراموش نمی کنند؛ حال آنکه در آن زمان همه کشورها حامی طرف متخاصم (رژیم بعثی عراق) بودند و در آن زمان هیچکس مطلقا هیچکس به ایران در زمینه دفاعی کمکی ارائه نکرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه به گزافه گویی های واشنگتن و تل آویو درباره روی میز بودن همه گزینه ها اشاره کرد و گفت: پیش از هر چیز باید بگویم که ما از قانون جنگل صحبت نمی کنیم. ما از قوانین بین المللی صحبت می کنیم و گزینه های مورد نظر آنها (آمریکا و رژیم صهیونیستی) ناقض قوانین بین المللی محسوب می شوند. به همین دلیل به آنها پیشنهاد می دهم نه تنها به قوانین بین المللی احترام بگذارند؛ بلکه احتیاط کافی به خرج دهند تا مبادا به مشکلات جدی گرفتار شوند.
ظریف در پاسخ به سؤالی درباره تغییر دولت واشنگتن گفت: من معتقدم که دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا به حصول توافق هسته ای با ایران راضی شد چرا که هیچ چاره دیگری نداشت. دولت قبلی واشنگتن هم تحریم های شدید و فلج کننده ای را علیه ایران اعمال کرد. اما آن تحریم ها نتیجه سیاسی معکوسی را به بار آورد. آنها به ایران فشار اقتصادی وارد کردند حال آنکه مردم ما مقاومت کرده و در برابر همه آن فشارها ایستادگی کردند. ما به همه توصیه می کنیم که توافق هسته ای یک توافق منطقی است. این توافق شامل تمام آن چیزی نیست که آنها و ما می خواستیم. اما توافق حد وسط و منطقی به شمار می رود. به باور من اگر دولت قبلی واشنگتن گزینه دیگری داشت، آن را اجرا می کرد.
وی در ادامه گفت: بنابراین این گونه تصور نشود که ما از یک رابطه خیلی دوستانه به سمت رابطه ای خصمانه پیش می رویم. سیاست آمریکا در قبال ایران هرگز در ۳۸ سال گذشته، دوستانه نبوده است. این سیاست همیشه خصمانه بوده و مردم ما نشان داده اند که هرگز واکنش مثبتی به خصومت نداشته اند.

شناسهٔ خبر: ۳۹۱۲۱۹۶ – دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ – ۱۰:۱۳

شناسه خبر : 12179

این خبر رو هم ببینید

نقدی بر عملکرد و سخنان دستیار رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت

کردپرس- اخیرا فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی نشستی را با معاونین اول و پارلمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + نه =