عالم اهل سنت انگلیس در گفت و گو با تقریب: داعش وگروه های تروریستی مسلمان نیستند و عمل آنان هیچ ارتباطی با اسلام ندارد

آنها سربازان مزدوری هستند با ملیت های گوناگون که برای جنگیدن اجیر شده اند و صرفا به دنبال رسیدن به منافع مالی خود هستند

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۲
داعش وگروه های تروریستی مسلمان نیستند و عمل آنان هیچ ارتباطی با اسلام ندارد
دکتر مشرف حسین از علمای اهل سنت انگلیس و رئیس انستیتوی کریمیه ناتینگهام در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تقریب (تنا) با اشاره به اینکه پشت پرده بسیاری از مشکلات کنونی جهان قدرت های بزرگ هستند، به بیان دیدگاه های خود در باره حوادث اخیر در عراق و اهداف گروه تروریستی داعش پرداخت که مشروح این مصاحبه در پی می آید.
دکتر مشرف حسین در پاسخ به این سوال که هویت واقعی گروه تروریستی داعش چیست گفت: برای پاسخ به این سوال باید به معنای واقعی اسلام نگاه کنیم، پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرماید، مسلمان کسی است که دیگران از دست و زبان او در امان باشند، پس مسلمان نباید موجبات آزار دیگران را فراهم کند، نباید حرفی بگوید یا عملی انجام دهد که دیگران را برنجاند، قرآن به صراحت می گوید اگر کسی انسانی را بکشد در نزد خدا مانند آن است که همه انسان ها را کشته است و اگر به انسانی در زندگی کمک کند مثل این است که به همه انسان ها کمک کرده است .
وی افزود: بنابراین درباره همه این گروه ها مثل داعش، القائده، طالبان ، بوکوحرام و نظایر آن می توانم بگویم که آنها گروه های مسلمان نیستند، زیرا کشتن، ترور، آزار رساندن و ایجاد درگیری و خشونت ربطی به اسلام ندارد و عمل اینها اسلامی نیست.
این عالم اهل سنت افزود: قرآن می فرماید :«ایجاد فتنه از قتل بدتر است» این کارها ربطی به خدا و دین ندارد اینها تحت تأثیر مسائل سیاسی و منافع نظامی و همینطور بازی های سیاسی بین بازیگران بین المللی و بعضی از بازیگران منطقه ای ست که درگیر یک بازی زشت و شیطانی می شوند. آنها سربازان مزدوری هستند از ملیت ها و کشورهای گوناگون که برای جنگیدن اجیر شده اند و به دنبال منافع مالی خودشان هستند .
دکتر مشرف حسین که مدیر مسئول روزنامه گفتگوی ملی و سردبیر مجله خانواده چاپ بریتانیا نیز می باشد درباره هدف واقعی این گروه های تروریستی گفت: منافع مالی یکی از اهداف اصلی آنهاست یعنی پول درآوردن، آنها هدف خاص و بزرگی ندارند، هدف القائده و طالبان چیست ؟ منافع مالی، همین. آنها می جنگند فقط برای پول، نکته دیگر اینکه این جنگ ها، جنگ های واسطه ای ست یعنی پشت این جنگ ها کسان دیگری هستند و این یک واقعیت است.
وی افزود: من با یکی از مشاوران ارشد وزارت خارجه (انگلیس) نشست و گفتگویی داشتم درباره اینکه در این منطقه چه اتفاقی دارد می افتد و آنها پذیرفتند که اینها جنگ های واسطه ای از طرف قدرت های دیگر است.
این عالم اهل تسنن در مورد علت واقعی بوجود آمدن گروه های تروریستی نظیر داعش به خبرنگار خبرگزاری تقریب گفت: من سیاستمدار نیستم اما متأسفانه خیلی خوب می دانیم که بعنوان مثال آمریکا از عوامل اصلی این قضایا است، من در سال ۲۰۰۴ به عراق رفته بودم برای کمک به آزادی گروگان های بریتانیایی که یک عمل انسانی بود. من در آن موقع افتخار داشتم تا با شش، هفت نفر از آیات عظام و روحانیون بزرگ در عراق دیدار کنم و این سوال را پرسیدم که آیا در اینجا جنگ داخلی براه خواهد افتاد ؟ چون ما این فکر را از غربی ها گرفته بودیم که معتقد بودند این اتفاق خواهد افتاد و به همین خاطر هم نیاز است که ما در اینجا بمانیم . بوضوح یادم هست که همه این روحانیون گفتند نه، این مردم ۱۴۰۰ سال است کنار یکدیگر زندگی می کنند چرا باید جنگ داخلی براه بیفتد.
مشرف حسین گفت: اما متاسفانه جنگ داخلی اتفاق افتاد و کیست که نداند پشت این جنگ داخلی چه کسی بود، ما همه به خوبی می دانیم که چه اتفاقی افتاد، فرد مشهوری بنام جانسون که اسم کاملش را بخوبی به یاد ندارم و قبلا در گواتمالا کارش را در ایجاد شورش با موفقیت انجام داده بود ،در سال ۲۰۰۴ او را به عراق فرستادند و متاسفانه مستقیما با شخص جورج بوش در ارتباط بود و سندش هم موجود است .
وی افزود: بنابراین می بینیم که متاسفانه قدرتهای جهانی و قدرت های بزرگ، پشت پرده بسیاری از مشکلات جهان هستند و کشورهای اسلامی باید این را یاد بگیرند که این ریشه بوجود آمدن همه درگیری ها، خشونت ها و مزدوری ها در همه کشورها و مناطق دیگر است و این ناپسند، زشت و راه شیطان است.
رئیس انستیتوی کریمیه ناتینگهام در خصوص مسئولیت مسلمانان در شرایط حاضر معتقد است: جامعه مسلمانان باید امیدوار باشند و با وجود این دجال ها امید خود را از دست ندهند ما در عصر دجال و در عصر فریب زندگی می کنیم بنابراین از مسلمانان می خواهم که فریب نخورند .
وی افزود: رسانه ها نیز یکی دیگر از راه ها برای فریب مردم است، قدرت های بزرگ رسانه های قدرتمند تری دارند و مردم را بیشتر فریب می دهند. ما نباید از هم تنفر داشته باشیم و این خیلی مهم است بویژه مسلمانانی که اینجا در غرب زندگی می کنند چه در آمریکا، کانادا، بریتانیا یا هر جای دیگر اروپا باشند باید یکدیگر را دوست داشته باشیم از هم حمایت کنیم و حتی همسایگان خود را خواه مسلمان باشند و یا مسیحی، یهودی و یا از هر دین دیگری و حتی اگر دین نداشته باشند حمایت کنیم.
مشرف حسین افزود: این یک پیام است که ما با کسی جنگ نداریم، نه جنگی بین مسلمانان با یکدیگر نه جنگی بین اسلام و مسیحیت ویا هر دین دیگری.
وی تأکید کرد: این یک جنگ سیاسی و برای منافع خاص سیاسی و یا منافع اقتصادی است و فعالیت های مزدورانه است که زندگی هایی را از بین می برد که متاسفانه از نام دین سوء استفاده شده و باید بسیار مراقب باشیم.
دکتر مشرف حسین در مورد مسئولیت رهبران دینی در این زمینه می گوید : فکر می کنم که رهبران دینی برای حل این مشکل واقعا محدودیت دارند و این موضوع خیلی دست آنها نیست، چون قدرت در دست رهبران دینی نیست، این نظامی ها و قدرت های سیاسی و اقتصادی و بخصوص ژنرال ها هستند که حتی سیاستمداران را هم فریب می دهند.
وی افزود: مثلا می دانیم که تونی بلر چطور توسط نظامیان و سازمان های امنیتی فریب خورد در حالی که فرد باهوشی بود ولی فریب خورد . نمونه همین اتفاق در آمریکا افتاد و همینطور در پاکستان و در جاهای دیگر دنیا توسط نظامیان اتفاق افتاده چون می خواهند قدرت، پول و بودجه را در دست خود نگه دارند، در هر حال قدرت واقعی همه در دست نظامیان، سیاستمداران و البته در دست رسانه هاست، در دست رهبران دینی نیست، رهبران دینی کارشان ترویج صلح، دوستی، هماهنگی بین مردم و آموزش و انتشار زیبایی های دین است.
همچنین از دکتر مشرف حسین پرسیده شد، با وجود اینکه موضوع وحدت یک مسئله تاریخی است که از صدر اسلام تاکنون درباره آن توصیه و سفارش شده اما همچنان در این باره احساس نگرانی وجود دارد، راه عملی برای رسیدن به وحدت چیست؟ وی در پاسخ گفت: فکر می کنم اول از همه رهبران شیعه و سنی باید این پیام را به مردم برسانند که جنگی بین شیعه وسنی وجود ندارد، این نظر شفاف و واقعی من است، هیچ کدام از اهل سنت و هیچ کدام از اهل تشیع نظری علیه یکدیگر ندارند، اینهایی که می بینیم عده ای مزدور هستند که عملشان برمی گردد به مسائل سیاسی ونظامی .
وی تأکید کرد: در حال حاضر رهبران شیعه و سنی باید این موضوع را بطور شفاف به پیروان خود بگویند که در دین اسلام همه با هم برابرند و جنگی با یکدیگر ندارند، در میان ما تندروهایی هستند که اینگونه رفتار می کنند، البته این اتفاقات همه سیاسی و برای منافع مادی خودشان است نه برای انسانیت و نه برای آخرت ما.
دکتر مشرف حسن افزود: من فکر می کنم باید حرکتی را برای فهم یکدیگر و گفتگوی با یکدیگر انجام دهیم و نشان دهیم که جنگی بین ما وجود ندارد و این جنگ جنگ دینی نیست تا اینگونه ایمان مردم خود را قوی کنیم. ما نمی خواهیم مردم نسبت به قرآن، پیامبر، دین ،اهل بیت و علما بدگمان و بدبین باشند، این اتفاق می تواند یک فاجعه باشد و تنها روشی که می تواند مانع این اتفاق شود این است که نشان دهیم از درون بین شیعه و سنی وحدت وجود دارد.
 
سایت کردنور : منتظرنظر شما عزیزان هستیم.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *