عالم بزرگ اهل تسنن: اگر شیعیان را کافر بدانیم ۱۴۰ راوی خود را از دست می‏ دهیم!

«دکتر شیخ تاج الدین الهلالی» از اساتید بزرگ دانشگاه الازهر مصر در این نشست به ریشه یابی ظهور جریان های تکفیری پرداخت و گفت: امروز تکفیری ها برای تقرب به خداوند، اقدام به کشتار مسلمانان می زنند و شعار الله اکبر را همراه با سر بریدن مسلمانان سر می دهند

به نقل از جام نیوز اولین نشست از سلسله نشست های “شناخت جریان‏های تکفیری و سلفی” با حضور یکی از علمای الازهر در قم برگزار شد.
 
«دکتر شیخ تاج الدین الهلالی» از اساتید بزرگ دانشگاه الازهر مصر در این نشست به ریشه یابی ظهور جریان های تکفیری پرداخت و گفت: امروز تکفیری ها برای تقرب به خداوند، اقدام به کشتار مسلمانان می زنند و شعار الله اکبر را همراه با سر بریدن مسلمانان سر می دهند.
 
وی یکی از ریشه های تفکرات تکفیری را احادیث ضعیف دانست و توضیح داد: در مذهب اهل تسنن همه احادیث وارده در صحاح را صحیح می دانند، در حالی که در مذهب شیعه بر اساس دستورات ائمه احادیث منقول در کتب حدیثی را بر قرآن عرضه می کنند تا هر چه با قرآن تناقض دارد، نا معتبر بدانند. در واقع علمای شیعه احادیث را قابل نقد می دانند اما علمای سلفی احادیث ضعیف را هم قبول دارند و این منشأ برخی خشونت‏ هاست.
 
دکتر الهلالی به نداشتن استدلال علمی در نزد تکفیریون هم پرداخت و گفت: ما چگونه می‏توانیم همدیگر را تکفیر کنیم در حالی که همه مسلمانان بر سر سه اصل توحید، نبوت و معاد متفق هستند؟الهلالی ادامه داد: ما چگونه شیعیان و پیروان مکتب امامیه را کافر بدانیم در حالی که آنها هم به این اصول اعتقاد دارند و “لا اله إلا الله” را که بر اساس حدیث سلسلة الذهب شرط ورود در حصن الهی است را به زبان می آورند و به آن اعتقاد دارند؟
 
وی تأکید کرد: حدیث سلسلة الذهب که از حضرت امام رضا(ع) نقل شده است “کلمة لا إله إلا الله حصنی، فمن قالها دخل حصنی، ومن دخل حصنی أمن عذابی”، علاوه بر منابع شیعی در کتب مهم اهل تسنن نیز آمده است.
 
شیخ الهلالی به نکته ظریفی نیز اشاره کرد و خطاب به وهابیون پرسید: اگر پیروان اهل بیت(ع) را کافر بدانید بسیاری از روایات کتب شما و بسیاری از احادیث صحاح زیر سؤال خواهد رفت؛ چون حدود ۱۴۰ راوی در میان راویان این احادیث از شیعیان هستند.
 
وی افزود: متأسفانه نه تنها از برخی اختلافات سوء استفاده می شود بلکه حتی مسائل باطل و بی پایه و اساس نظیر “وجود قرآن مختلف در میان شیعیان” و نیز مسأله کذب “خان الأمین” مطرح می شود.
 
این استاد الازهر در رد تفکرات سلفی به فرمایشی از امیرالمؤمنین علی(ع) هم استناد کرد و گفت: خوارج گروه باطلی بودند که پس از پیامبر(ص) ظهور کردند و دیگران را کافر می دانستند؛ اما هنگامی که از امام علی(ع) درباره خوارج سؤال شد که آیا کافر هستند یا نه؟ امام فرمود: نه.
 
وی با محکوم کردن کشتارهایی که از سوی تکفیریون در گوشه و کنار جهان صورت می گیرد تصریح کرد: اعمال این گروه بر خلاف سنت پیامبر(ص) است که فرمودند: “من قتل مسلماً فاعتبط بقتله لم یکن له یوم القیامة صرفاً و لا عدلاً”.
 
این استاد الازهر به تناقض های وهابیون تکفیری هم اشاره کرد و گفت: این گروه از این که یک غیر مسلمان در گوشه ای از جهان به دین اسلام بگرود شاد می شوند، در حالی که براحتی تمام، تعداد زیادی از مسلمانان را کافر می‏دانند و آنان را به شهادت می رسانند.
 
دکتر الهلالی افزود: تکفیریون هم اکنون مانند سلاح کشتار جمعی عمل می کنند. یعنی ما با یک سلاح کشتار جمعی روبرو هستیم که همه امت اسلام را تهدید می کند. این سلاح برای آزادسازی فلسطین و مبارزه با آمریکا و اسرائیل به کار برده نمی شود بلکه برای کشتار مسلمانان است. تکفیری ها به جای این که با دشمنان مسلمانان و ربایندگان اموال و دارایی مسلمانان بجنگند، با اهل قبور که هیچ ضرری برای کسی ندارند سر جنگ دارند!
 
وی تأکید کرد: این سلاح اهداف اسرائیل را که تشکیل کشوری از نیل تا فرات است، را دنبال می کند. به همین دلیل است که شاهد کشتار مردم به دست تکفیریون در عراق، سوریه، مصر و دیگر کشورهای منطقه هستیم.
 
شیخ تاج الدین الهلالی در بخش دیگری از سخنان خود به راههای وحدت مسلمین هم پرداخت و گفت: ما باید پایه های اعتقادی و اصولی مشترک بین دو مذهب که منجر به وحدت می شود را شناسایی کنیم.
 
وی تأکید کرد: ما باید به خیر دعوت کنیم و بر منبع نور که همان ثقلین ـ قرآن و عترت ـ است اجماع کنیم؛ اما این که به عیب دیگران بپردازیم هیچ سودی ندارد.
 
استاد دانشگاه الازهر درباره نحوه برخورد با تکفیری ها هم گفت: نباید با تکفیری هایی که شستشوی مغزی داده شده و آماده کشته شدن هستند همانند خودشان برخورد کنیم و آنها را بکشیم؛ بلکه باید با تفکر با آن ها مقابله کنیم و آنان را نجات دهیم.
 
شایان ذکر است سلسله نشست های “محبت اهل بیت(ع) در بین اهل سنت” و “شناخت جریان‏های تکفیری و سلفی” تا پایان هفته با ارائه «دکتر شیج تاج الدین الهلالی» از دانشمندان بزرگ دانشگاه الازهر مصر برگزار می گردد.شرکت در این دوره که به همت معاونت بین الملل حوزه علمیه قم برگزار می گردد مخصوص اساتید و پژوهشگران حوزوی است.

این خبر رو هم ببینید

ضربت تیغ تکفیر بر فرق ایمان

خوارج اولیه که بعداز جنگ صفین و ماجرای حکمیت پدید آمدند، درباره موضوعات مختلف، باورهایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *