عامل گرد و غبارهای کردستان دشت‌های عراق است  

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: عامل اصلی بیش از 90 درصد از گرد و غبارهای کردستان دشت‌های عراق است.
 

       
ناصح قادری به مناسبت هفته هوای پاک در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان در سنندج اظهار داشت: امسال در طول مدتی که اکثر کلان شهرهای کشور از نظر آلودگی هوا در شرایط بحرانی قرار گرفتند و این امر هم منجر به تعطیل شدن مدارس و دانشگاه‌های آنها شد خوشبختانه استان کردستان از نظر گازهای آلاینده و گرد و غبار از وضعیت مناسبی برخوردار بود.
وی بیان داشت: هر چند وضعیت گرد و غبار و تهدیدات ناشی از آن همواره به قوت خود باقی است و تاکنون در سطح بین‌المللی اقدام اجرایی و اساسی برای مهار ریزگردها در عمل شکل نگرفته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان اعلام کرد: عامل اصلی بیش از 90 درصد گرد و غبارهایی که وارد کشور به ویژه استان‌های غربی از جمله کردستان می‌شود خارج از کشور و مربوط به دشت‌های کشور عراق است.
قادری ادامه داد: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و با توجه به رویکردی که این دولت در سیاست خارجی اعمال کرده شاهد تغییر و تحولات اساسی به ویژه در بخش محیط زیست هستیم.
وی اضافه کرد: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در آخرین سفر نخست وزیر عراق به ایران مذاکراتی با وی در خصوص مسئله گردو غبار داشت که در این دیدار نوری مالکی آمادگی خود را برای اجرای برنامه‌ها و اقدامات اساسی در سال 2014 در رابطه با ریزگردها اعلام کرد.
وی بیان داشت: بر اساس اندازه‌گیری پارامترهای سنجش آلودگی هوای استان در مجموع 306 روز امسال شاهد 3 روز خطرناک، 94 روز هوای خوب و 198 روز آلودگی کم بوده‌ایم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان عنوان کرد: در مجموع وضعیت هوای استان در سال‌جاری تا به امروز نسبت به سال‌های 90،91 و 89 بهتر بوده است.
قادری در ادامه به بیان برنامه‌های هفته هوای پاک پرداخت و اظهار کرد: شعار امسال هفته‌ی هوای پاک انرژی پاک،‌ مسئولیت اجتماعی و آسمان آبی نامگذاری شده است.
وی برگزاری همایش هوای پاک، افتتاح دو ایستگاه پایش آنلاین، نصب تابلوی نمایشگر سنجش هوا، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و بازدید از مراکز معاینه فنی را از جمله برنامه‌های این هفته در سطح استان ذکر کرد.
وی  تصریح کرد: حضور کارشناسان محیط زیست در مدارس و مهدهای کودک و بیان بحث‌ها و موضوعات مربوط به حفظ محیط زیست، برگزاری دوره‌های آموزشی برای معلمان و نیروهای نظامی از دیگر برنامه‌های هفته پاک در استان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان خاطرنشان کرد: برپایی نشستی با حضور تشکل‌های زیست محیطی، حضور در نماز جمعه و سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز از دیگر برنامه‌های این هفته است.
قادری بیان داشت: تمامی برنامه‌های محیط زیست در راستای تنویر افکار عمومی در خصوص موضوعات و مسائل زیست محیطی صورت می‌گیرد.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *