خانه / اقتصادی / عدم توازن منطقه ای، کل کشور را دچار چالش می کند

عدم توازن منطقه ای، کل کشور را دچار چالش می کند

سنندج- استاندار کردستان با اشاره به اهمیت رشد متناسب کل کشور عنوان کرد: عدم توازن منطقه ای کل کشور را دچار چالش می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالمحمد زاهدی شامگاه دوشنبه در سومین جلسه شورای اداری کردستان در سال ۹۴ که با حضور معاون اول رییس جمهور در سنندج تشکیل شد، گفت: زیرساخت توسعه از لحاظ وجود ظرفیت های خدادادی  و نیروی انسانی در کردستان مهیا است.
وی مهمترین زیرساخت توسعه هر جامعه ای را امنیت خواند و عنوان کرد: خوشبختانه کردستان یکی از امن ترین مناطق کشور و دارای مهمترین زیرساخت توسعه است.
وی اظهارداشت: برخی از زیرساخت هایی که در استان وجود ندارد شامل حمل و نقل، آب و کشاورزی و گردشگری است که با دستور مسئولان ارشد کشور ایجاد این زیرساخت ها هم پیگیری می شود.
استاندار کردستان ادامه داد: بحث ایجاد مناطق آزاد بانه و مریوان با مدیریت واحد در کارگروه تخصصی شورای عالی مناطق آزاد به تصویب رسیده است و به زودی هم در جلسات هیئت دولت مطرح می شود.
زاهدی یکی از مشکلات استان را خام فروشی ذخایر معدنی خواند و  بیان کرد: متاسفانه در معادن  استان تاکنون اشتغال قابل توجهی ایجاد نشده و علاوه بر اینکه منجر به تخریب زیرساخت های حمل و نقل هم شده است.
وی عنوان کرد: در دولت یازدهم تصمیم گرفته شد که معادن استان با شرط فرآوری به متقاضیان و سرمایه گذاران واگذار شود.
وی با اشاره به اینکه بخشی از درآمد استان مربوط به مبادلات اعم از رسمی و غیر رسمی است، بیان کرد: قانون مبارزه با قاچاق کالا که در سال ۹۲ تصویب شده است نیاز به اصلاح به نفع استان های مرزی کشور دارد.
استاندار کردستان عنوان کرد: کالایی که وارد کردستان می شود به چه دلیل نباید به سایر نقاط کشور صادر شود و این مسئله منطقی نیست و باید فکر اساسی برای رفع این مشکل کرد.
زاهدی با بیان اینکه منابع در اختیار بانک های استان کم است، گفت: انتظار می رود بانک ها از منابع ملی خود را در اختیار شعب استانی قرار دهند تا روند توسعه در استان ها سرعت گیرد.
وی با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه کشور، اظهارداشت: در این برنامه توجه جدی باید به توسعه متوازن در کشور شود چراکه عدم توازن کل کشور را دچار چالش خواهد کرد.
نماینده ولی فقیه در کردستان در این جلسه بر ارتقای شاخص های توسعه در استان تاکید کرد و گفت: بخش هایی در استان که نیاز به توجه بیشتری دارد باید در اولویت قرار داده شوند.
حجت الاسلام شاهرودی اشتغال را از جمله مسائل اساسی و ضروری خواند و بیان کرد: رسیدگی به وضعیت  کارخانجات و موسسه های غیر فعال باید در دستور کار قرار گیرد چراکه آغاز به کار مجدد این واحدها منجر به ایجاد اشتغال خواهد شد.
وی عنوان کرد: نخبگان زیادی در استان وجود دارند که دارای طرح ها و ابتکارات فراوانی هستند و انتظار می رود در راستای تجاری سازی این طرح ها گام های اساسی برداشته شود

شناسه خبر : 1561

این خبر رو هم ببینید

در هلال احمر کردستان چه می گذرد؟

در روزهای اخیر شاهد انتشار اخباری در برخی رسانه ها و همچنین فضای مجازی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =