عراقچی در مصاحبه با سایت مقام معظم رهبری: مذاکرات هسته ای عمان کلیدی است

 عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده‌ هسته‌ای ایران، در مصاحبه با سایت آیت الله خامنه ای گفتگوهای جاری در مسقط پایتخت عمان را “از مقاطع کلیدی مذاکرات” دانست و گفت: “اگر بعضی از گره‌های موجود در مسقط باز شود می‌توان خوشبین بود.”

آقای عراقچی، یکشنبه ۱۸ آبان (۹ نوامبر)، در پاسخ به سوال این سایت که آیا به نتیجه مذاکرات هسته ای خوشبین است یا نه گفت: “به نیات و اهداف طرف مقابل به هیچ وجه خوشبین نیستیم و اصلاً نباید هم باشیم؛ اما در خصوص اینکه احتمال توافق هست یا نه، یک خوشبینی‌هایی وجود دارد.”
این سایت، همزمان با انتشار این مصاحبه با تیتر “روایتی از نقش رهبر انقلاب در مذاکرات هسته ای”، پوستری را به زبان انگلیسی توئیت کرده که موضوع آن، حمایت بخش های مختلف جامعه ایران از مذاکره کنندگان اتمی ایران است.
عباس عراقچی در بخشی از گفتگوی خود، از “حمایت و ملاطفت” رهبری نسبت به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تشکر کرده و این رویکرد را “دلگرم کننده” دانسته است.
وی با تاکید بر اینکه  مقام معظم رهبری برای “سربازان و فرماندهان خود در خط مقدم یک محدوده‌ اختیاراتی برای حرکت و مانور قائل می‌شود” گفته است: “اینکه کسانی با اغراض خاص مطرح می‌کنند که واو به واو مذاکرات با ایشان چک می‌شود، و یا از طرف دیگر برخی ادعا می‌کنند که ایشان در جریان مذاکرات قرار ندارند، هر دو اشتباه است”.
آقای عراقچی افزوده است: “ایشان هر جا تشخیص داده‌اند که برای تأثیرگذاری بر روند مذاکرات لازم است وارد عرصه شوند، وارد شده‌اند و اتفاقاً در نتایج مذاکرات تأثیرگذار هم بوده است.”وی به عنوان نمونه، اظهارات آقای خامنه ای در مورد نیاز ایران به “۱۹۰ هزار سو” ظرفیت غنی سازی اورانیوم را موجب افزایش قدرت چانه زنی مذاکره کنندگان ایران دانسته است
مذاکره کنندگان ایران و گروه ۱+۵ تا ۲۴ نوامبر (۱۵ روز دیگر) فرصت دارند تا بر سر برنامه هسته ای ایران به توافق برسند.
علی رغم پیشرفت مذاکرات در طول سال گذشته، دو طرف هنوز بر سر ظرفیت ایران برای غنی سازی اورانیوم و سرعت رفع تحریم های اقتصادی به توافق نرسیده اند.
باراک اوباما، رئیس‌‎جمهوری آمریکا، اخیرا در مصاحبه‎ای به شبکه سی‎بی‎اس گفته است که هنوز “شکاف عمیقی” در مذاکرات وجود دارد و ممکن است توافق نهایی حاصل نشود.
با این حال، دو طرف از عواقب عدم حصول توافق در موعد مقرر ابراز نگرانی کرده و از عزم خود برای به نتیجه رسیدن گفتگوها سخن گفته اند.

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *