خانه / سیاسی / عراقچی: موضوع تحریم‌ها در صدر دستور کار مذاکرات وین

عراقچی: موضوع تحریم‌ها در صدر دستور کار مذاکرات وین

عضو ارشد هیئت نمایندگی ایران در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد که تمرکز مذاکره کنندگان ایرانی در این دور از مذاکرات که از امروز در وین اتریش آغاز می‌شود، روی موضوع تحریم‌ها خواهد بود

زمان انتشار خبر: چهار شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ – ۱۲:۲۳
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر از تسنیم، در آستانه دور جدید مذاکرات بین جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ که با هدف نگارش متن تفاهم از امروز (چهارشنبه ۲ اردیبهشت ماه) در اتریش شروع خواهد شد، عباس عراقچی عضو ارشد هیئت نمایندگی ایران در گفتگو با خبرنگاران تأکید کرد که تمرکز مذاکره کنندگان ایرانی در این دور از مذاکرات روی موضوع تحریم‌ها خواهد بود.
 
عراقچی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در مورد پیش‌نویس لایحه موسوم به “مرور توافق هسته‌ای ایران” که اخیراً به تصویب کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا رسیده است و آثار احتمالی آن بر مذاکرات، با تصریح بر اینکه این موضوع یک مسئله داخلی آمریکا است، نسبت به عواقب آن بر مذاکرات و ایجاد تردید جدی نسبت به حسن نیت طرف آمریکایی هشدار داد.
 
وی تأکید کرد: «در حالی این هفته به مذاکرات بازخواهیم گشت که قطعاً از هیئت نمایندگی آمریکا در مورد این موضوع توضیح خواهیم خواست و در مورد جزییات مرتبط با لغو تحریم‌ها از آنها اطلاعات دقیق و روشنی مطالبه خواهیم کرد».
 
به‌گفته عراقچی «اگرچه تصمیم کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا یک موضوع داخلی آمریکا است و دولت آمریکا را از تکالیفی که طبق توافق احتمالی به‌عهده خواهد گرفت فارغ نخواهد کرد، ولی روشن است که امضای لایحه مزبور اصل بنیادین حسن‌نیت را ــ که لازمه هر مذاکره موفق و اجرای محصول آن است ــ زیر سؤال برده و تبعات و آثار منفی خواهد داشت».
 
معاون امور حقوقی بین المللی وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری مجدد مسئولیت دولت آمریکا به‌عنوان طرف حق و تکلیف در حقوق بین الملل، افزود: «ایالات متحده آمریکا یکی از چند طرف یک روند مذاکراتی چند جانبه است و این مسئولیت دولت این کشور است که اطمینان حاصل نماید که تکالیفش به‌ ویژه مواردی که به تحریم‌ها ارتباط پیدا می‌کند فارغ از مشاجرات سیاسی داخلی آن کشور به‌طور کامل و با حسن نیت رعایت و اجرا می‌گردد. در هر صورت تاکنون این امر مورد تفاهم قرار گرفته و پذیرفته شده است که لغو تحریم‌ها نباید به موضوعات نامرتبط مشروط گردد. این تعهد کلیدی به‌عنوان یک تکلیف چندجانبه بین المللی نمی‌تواند تابع آیین‌های داخلی دولت آمریکا با هر ماهیتی که باشند قرار گیرد. بنابراین دخیل کردن سایر موضوعات فراتر از مواردی که به‌ طور صریح در تفاهم احتمالی پیش‌بینی می‌شود، به هیچ عنوان پذیرفته نیست. البته هرگونه نقض فاحش توافق، خواه توسط ایالات متحده صورت گیرد و خواه از سوی ایران یا سایر طرفها، دارای تبعات برای طرف ذی ربط و برای کل توافق خواهد بود».
 
مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در پایان بر این نکته تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران با هدف نهایی کردن توافق با حسن‌نیت در مذاکرات شرکت می‌کند و در صورت وجود اراده متقابل و انتخاب صحیح ازسوی طرف مقابل حصول به نتیجه را کاملاً ممکن و البته به‌نفع همه می‌داند».
 
تیم مذاکره کننده هسته‌ای به ریاست سید عباس عراقچی  معاون وزیر امورخارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای بامداد امروز راهی وین شد. این رایزنی‌ها قرار است پیش از ظهر امروز  در سطح معاونان و با حضور هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود.علاوه بر آن جلسات کارشناسی هم در حوزه تحریم‌ها و مباحث هسته‌ای برگزار خواهد شد.

شناسه خبر : 15933

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + هجده =