خانه / سیاسی / عضو رهبری اتحادیە میهنی کردستان: توافق دو جانبە برای تمدید ریاست بارزانی تکرار نمی شود

عضو رهبری اتحادیە میهنی کردستان: توافق دو جانبە برای تمدید ریاست بارزانی تکرار نمی شود

مسئول امور اجرایی دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرد که این حزب در صورت موافقت دیگر احزاب اقلیم و نیز اعلام موافقت مردمی با تمدید ریاست مسعود بارزانی مخالفت نمی کند

بە گزارش خبرگزاری کردپرس: ملا بختیار در دیدار با سرکنسول آمریکا در اقلیم کردستان در خصوص مسئله منصب ریاست اقلیم کردستان و تمدید مدت ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم که در این اواخر به محل منازعات و تنش های احزاب اقلیم کردستان تبدیل شده است، گفت: در حال حاضر احزاب و جریان ها برای رسیدن به تصمیم نهایی در مورد این مسئله در حال گفتگو و مذاکره هستند.
مسئول امور اجرایی دفتر سیاسی یکیتی افزود: شورای رهبری یکیتی مشروط بر اینکه دیگر احزاب اقلیم و شهروندان نیز خواستار تمدید مدت ریاست بارزانی بر اقلیم باشند و مخالفتی با این امر نداشته باشند در مورد این مسئله تشکیل جلسه داده و نظر نهایی خود را اعلام می کند و با در نظر گرفتن خواست شهروندان اقلیم مخالفتی با تمدید ریاست بارزانی نخواهد داشت.
وی تاکید کرد که در صورتی که احزاب و مردم اقلیم مخالف ابقای بارزانی در این منصب باشند، یکیتی به هیچ عنوان سناریوی تمدید ریاست بارزانی را که در دو سال قبل اتفاق افتاد تکرار نخواهد کرد.
 لازم به‌ ذکراست که‌ طی مصوبه‌ جنجالی پارلمان سوم اقلیم کردستان در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳، مدت ریاست بارزانی با وجود مخالفت شدید احزاب اپوزسیون اقلیم به‌ مدت دوسال توسط دو حزب حاکم اقلیم (حزب دموکرات و اتحادیه‌ میهنی) تمدید شد. در حال حاضر مدت قانونی ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان در تاریخ ۱۹ ماه اوت سال ۲۱۰۵ (مرداد ۱۳۹۴)، به‌ پایان می‌رسد و رهبران حزب دمکرات کردستان (پارتی) تلاش‌هایی را به‌منظور یافتن راهکارهای قانونی باهدف ابقای بارزانی در این پست آغاز کرده‌اند و مسئله‌ تمدید این مدت و نیز مسئله‌ بازنگری و تصویب قانون اساسی اقلیم که‌ از سال ۲۰۰۷ تاکنون به‌ تعویق افتاده، موجب بروز مناقشات شدید در میان رهبران و جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان شده‌ است.
علیرغم اینکه‌ بیشتر احزاب اقلیم با ارائه‌ طرح هایی به‌ پارلمان خواستار انتخاب رئیس بعدی اقلیم کردستان از طریق پارلمان و کاهش اختیارات این منصب هستند،  اما بارزانی طی فرمانی ۲۰ اوت را به‌ عنوان روز برگزاری انتخابات  ریاست اقلیم کردستان اعلام کرد.
 
 
 
 
 
کد مطلب: ۸۷۵۴۴  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۴/۱۹  |  ساعت: ۱۷ : ۳۴

شناسه خبر : 15443

این خبر رو هم ببینید

فشار اقتصادي به پرستاران و پزشكان كردستاني نتيجه بي كفايتي و سو مديريت مسئولان علوم پزشكي

چندي پيش رئیس دانشگاه علوم پزشكي كردستان از وزارت بهداشت انتقاد کرد که « پزشكان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =