خانه / دینی / عضو شورای افتاء اهل سنت کردستان: حکم حکومتی مبنای اعلام عید فطر است / برخی آیات قرآن را تفسیر به رأی می‌کنند

عضو شورای افتاء اهل سنت کردستان: حکم حکومتی مبنای اعلام عید فطر است / برخی آیات قرآن را تفسیر به رأی می‌کنند

عضو شورای افتاء اهل سنت استان کردستان با ابراز نگرانی از ایجاد شبهاتی در اعلام عید فطر در استان، گفت: مبنای ما باید حکم حکومتی باشد و این برمبنای دستورات فقه شافعی است

ماموستا سیدمحمدسعید حسینی چهارشنبه شب در نشست صمیمی استاندار کردستان با ائمه جمعه و جماعات شهرستان سنندج که با حضور نماینده ولی فقیه در سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد، با ابراز تاسف از وضعیت اسفبار کشتار مسلمانان در غزه به دست رژیم غاصب صهیونیستی، اظهار کرد: عاجزانه از خداوند بزرگ می‌خواهیم که شر این ظالمان را از سر مردم مظلوم فلسطین کم کند.
به گفته این عضو شورای افتای اهل سنت کردستان، اختلاف در بین مذاهب بر اساس توطئه‌های استکبار موجب شده است که جامعه اسلامی به چنین وضعیتی دچار شود.
وی خاطرنشان کرد: تا حدود ۱۵ سال پیش امت پیامبر گرامی اسلام (ص) متحد بودند، به گونه‌ای که پیروان هر مذهب به آیین و اعتقادات خود پایبند بوده و در راستای دستورات اسلام حرکت می‌کردند.
حسینی اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای است که هر کس به نفع خود و بدون توجه به دستورات اسلام، آیات قرآن را تفسیر به رأی می‌کند و همین امر موجب شده تا برخی بازیچه دست عوامل استکبار شوند.
وی یادآور شد: چند سالی است که در استان کردستان بدعتی نامناسب ایجاد شده که در ایام عید فطر، دو عید اتفاق می‌افتد و این در شأن ما به عنوان مسلمان نیست.
عضو شورای افتای اهل سنت کردستان خطاب به ماموستایان و جامعه روحانیت حاضر در این نشست گفت: براساس آیات قرآن، مسئولیت شماها سنگین‌تر از سایر افراد است و باید با درایت برخی مسائل را رفع و رجوع کرد.
حسینی تصریح کرد: در شهری که یک مطلع وجود دارد، دو عید قابل قبول نیست پس باید عاقلانه تفکر و تعقل کرد و حکم حکومتی را مبنای عید فطر قرار دهیم.
وی گفت: ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که حکم حکومتی حاکم است و چون امام شافعی به عنوان پیشوای اهل سنت شافعی‌مذهب نیز بر این عمل تاکید داشته‌اند، لذا باید هر روزی را که در کشور به عنوان عید فطر اعلام شد ما نیز تابع آن باشیم، ولو از نظر برخی عید هم نباشد.
حسینی در پایان بار دیگر تاکید کرد: در صورتی که حکم حکومتی باشد که امروز عید نیست و به فرض اینکه آن روز هم عید باشد، روا نیست که ما آن روز را عید اعلام کنیم چرا که نوعی سرگردانی در مردم ایجاد خواهد شد.منبع: خبرگزاری فارس

شناسه خبر : 5759

این خبر رو هم ببینید

واکنش علمای اهل سنت سراسر کشور به هتک حرمت پرچم رسول‌الله؛ حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است/ آشوبگران بدنبال اهداف ضدامنیتی هستند

به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پی اتفاقات و ناآرامی اخیر در سروان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − شش =