عضو شورای عالی مجمع تقریب: ماه رمضان محور وحدت مسلمانان/ اتحاد دشمنان اسلام در برابر مسلمانان/ تكفیر عاملی برای گسترش اسلام هراسی

یكی از عواملی كه می تواند محور وحدت مسلمانان باشد ماه مبارك رمضان است چون همه اعتقاد به روزه داریم اعتقاد به نزول قرآن داریم اعتقاد به عبادت و دعا و بندگی خدا داریم و آنچه كه در این ماه بیشتر مد نظر قرار می گیرد و به عنوان فلسفه روزه از سوی خداوند متعال در قرآن شریف بیان فرموده، بحث تقوا می باشد

تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۰
حجت‌الاسلام والمسلمین “سید‌محمد حسینی شاهرودی” نماینده ولی فقیه در استان كردستان و عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در گفتگو با خبرنگار تقریب(تنا) با تاكید بر لزوم بهره گیری از فرصت ماه مبارك رمضان برای تقریب و وحدت، چالشهای فراروی مسلمانان را تبیین و بر لزوم هوشیاری مسلمانان نسبت به دستاویز جدید غرب علیه مسلمانان یعنی داعش كه برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان و از سوی دیگر مخدوش جلوه دادن دین مبین اسلام طراحی شده است، تاكید كرد.
وی با تبریك فرارسیدن ماه مبارك رمضان به همه مسلمانان جهان،‌این ماه مبارك را به عنوان یكی از محور های وحدت توصیف كرد و اظهار داشت: یكی از عواملی كه می تواند محور وحدت مسلمانان باشد ماه مبارك رمضان است چون همه اعتقاد به روزه داریم اعتقاد به نزول قرآن داریم اعتقاد به عبادت و دعا و بندگی خدا داریم و آنچه كه در این ماه بیشتر مد نظر قرار می گیرد و به عنوان فلسفه روزه از سوی خداوند متعال در قرآن شریف بیان فرموده، بحث تقوا می باشد.
وی افزود: تقوا در حقیقت آن ملكه ای است كه در انسان ایجاد می شود تا دستورات و اوامر الهی را اطاعت كند و این می تواند محور وحدت همه مسلمانان باشد؛ باید برگردیم به قرآن و آیه” كتب علیكم الصیام…” آنچه كه خداوند متعال می فرماید همان را ملاك قرار دهیم. اگر تقوا حاصل شود نهایتا همه به این فكر می كنیم كه چگونه خدا را راضی كنیم نه این كه به این فكر كنیم كه مسائل و اهداف دین و مذهبمان را تامین كنیم؛ روزه یك معنویت خاصی می تواند در برداشته باشد و می تواند محور وحدت باشد.
عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به آیه قرآنی “فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْیصُمْهُ” بیان داشت: خدا در این آیه فرموده كه باید هروقت ماه دیده شد و ماه رمضان وارد شد مسلمانان روزه بگیرند و هر وقت ماه تمام شد عید می گیرند و همه مسلمانان نیز به نحوی به آن معتقدند؛ در مسئله روزه و عید، حكم حاكم در هر كشوری وقتی اعلام می شود نشاندهنده این وحدتی است كه برای هر ملتی و جمعیتی ایجاد می شود و آنهایی كه در آنجا هستند چه شیعه و چه سنی همه با هم روزه می گیرند و همه با هم عید می گیرند؛ این می تواند منشاء وحدت ما باشد و وحدت ما را تقویت كند.
 
اتحاد جبهه دشمنان اسلام در برابر دین اسلام و مسلمانان
وی در ادامه این گفتگو، تصریح نمود: نكته ای كه وجود دارد و همه باید به آن بیشتر توجه كنیم این است كه دشمنان اسلام متحد شده اند و از هر ابزار و وسایلی بر ضد مسلمانان استفاده می كنند یكی از آنها هم استفاده از ابزار گروههای تكفیری برای ضربه زدن به مسلمانان است.
وی افزود: نمی توانیم بگویم این جریان سازی جدیدا باب شده است؛ دشمنان همواره تلاش كردند با نفوذ بین مسلمانان و ایجاد تفرقه بین آنها ، كسانی كه از اسلام بویی نبرده اند و ادعاهای بسیاری دارند را به جان مسلمانان می اندازند این مسئله در بازه های زمانی مختلف بوده و باعث تفرقه بین مسلمانان گردیده است.
 
گروه تكفیری داعش در راستای منافع اسرائیل گام بر می دارد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌محمد حسینی شاهرودی با اشاره به این كه گروه تكفیری داعش در راستای منافع اسرائیل گام بر می دارد، گفت: اسرائیلیها در روزهای گذشته اعلام كردند كه نباید در مسئله داعش مخالفت یا دخالتی كنیم چون وجود آنها به هرشكلی به نفع ماست یعنی اگر داعش كشته شود یا باقی مسلمانان، در نهایت به نفع اسرائیلی ها خواهد بود؛ لذا مسلمانان را بدین شكل به جان هم انداخته اند و الان احساس راحتی و قدرت می كنند و مسلمانان غزه را نابود می كنند؛ وضعیت به وجود آمده باید ما را بیدار كند.
 
بصیرت مسلمانان و دشمن شناسی؛ رمز مقابله با چالشها و بحرانها
وی در ادامه با تاكید بر مسئله بصیرت مسلمانان، خاطرنشان كرد: باید بحث بصیرت و آگاهی را افزایش دهیم و بفهمیم كه دشمنان چه كاری انجام می دهند و باید متحد شویم و دوست را از دشمن تشخیص دهیم كه دشمن شناسی به خصوص در این زمان بسیار ضروری و لازم است كه اگر ما دشمن را خوب بشناسیم و بتوانیم خوب عمل كنیم و با هم انسجام داشته باشم قطعا قدرت اسلام قدرتی است كه همه دشمنان را به هراس می اندازد و نمی توانند اقدامات خود را عملی سازند.
 
فتوای مراجع تقلید در عراق وحدت شیعه و سنی را به رخ كشید
عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه با اشاره به فتوای مراجع تقلید در عراق بر جهاد كفایی در برابر تكفیریها، اظهار داشت: فتوای مراجع تقلید در عراق وحدت شیعه و سنی را به رخ كشید و آنها را متحد پای كار آورد؛ امیدواریم با آگاهی بیشتر و اتحاد بیشتر مسلمانان همانطور كه در عراق آن را مشاهده كردیم در سوریه نیز شاهد این مسئله باشیم و در نهایت مردم عراق به زندگی عادی خود برگردند؛‌این با وحدت امكان پذیر خواهد بود.
 
تلاش دشمنان اسلام برای گسترش اسلام هراسی از طریق تكفیر
وی در ادامه این گفتگو با اشاره به تلاش دشمنان اسلام برای گسترش اسلام هراسی ( اسلام فوبیا) در جهان از طریق تكفیر، بیان داشت: یكی از راههایی كه دشمن برای ضربه زدن به اسلام دنبال كرد این بود كه با جلو انداختن تكفیریها اسلام هراسی را در بین مردم جهان رواج داد منتهی الان تقریبا ماهیت داعش و تكفیریها روشن شده است؛ مسلمانان نیز باید آنها را رصد كنند و آنها را از خود طرد و دور سازند؛ همچنانكه بسیاری از علمای اسلام آنها را كافر می دانند و از خودشان نمی دانند این را ما باید ترویج دهیم كه اینها مسلمان نیستند و همان عوامل دشمنان هستند.
حجت‌الاسلام والمسلمین شاهرودی در ادامه گفت: تكفیریها با اقدامات و جنایات خود به اسلام ضربه زدند؛ اقدامات آنها را هیچ بشری نمی تواند قبول كند. با توجه به این كه اینك كشورهای اروپایی و كشورهایی مثل عربستان كه پیش از این، از آنها حمایت می كردند الان احساس خطر می كنند، دوره آنها دارد به سر می رود و رو به زوال هستند.
 
تكفیریها با مظاهر خدا و قرآن و اهل بیت(ع) نیز به مخالفت برخاستند
وی با بیان این كه پشت پرده داعش قدرتهای شیطانی هستند، گفت: تهدیدات آنها فقط به عتبات عالیات محدود نمی شود؛ آنان اعلام كردند اگر بتوانند كعبه را نیز تخریب می كنند لذا دیگر بحث شیعه و سنی مطرح نیست؛ آنها با مظاهر خدا و قرآن و اهل بیت(ع) نیز مخالفند؛ در مبارزه حق و باطل در آخر الزمان این مسائل به اوج خود می رسد و این چیزهایی است كه بدان وعده داده شده و آیات و روایات ما آن را به طور كامل بیان می كند و نوع تفكر آنان را اظهار می دارد؛ اما چاره تنها این است كه مسلمانان با هم متحد شوند و توانایی هایشان را باید با هم در برابر این افرادی كه مقدسات همه مسلمانان را تهدید می كنند، به كار بندند.
وی در پایان تاكید كرد: كعبه متعلق به همه مسلمانان است كما اینكه اهل بیت(ع) نیز برای همه مسلمانان است؛ این نشان می دهد كه باید اتحاد و قوت خود را بیشتر كنیم تا بتوانیم در برابر آنها بایستیم. از سوی دیگر قدرت آنها به گونه ای نیست كه بتوانند در برابر مسلمانان قد علم كنند و بر آنها فایق آیند؛ مسلمانان اگر با هم اتحاد داشته باشند قطعا قدرت بالاتری خواهند داشت.
 
* حجت الاسلام و المسلمین سید‌محمد حسینی حسینی شاهرودی متولد ۱۳۳۷ در سال ۱۳۵۳ وارد حوزه علمیه شاهرود شد و دروس مقدماتی و اخلاقی را از اساتید محترم الهی، اشرفی و نجفی فرا گرفت. ‌سال ۱۳۵۴ به حوزه علمیه قم هجرت كرد و دروس سطح را از محضر اساتید محترم یزدی، محمدی ری‌شهری، اشتهاردی، موسوی تهرانی و بوشهری بهره برد. دروس خارج حوزه را از سال ۱۳۶۲ شروع كرده و در ‌درس حضرات آیات مكارم شیرازی، فاضل لنكرانی، شیخ جواد تبریزی، وحید خراسانی، هاشمی شاهرودی و از سال ۸۱ در درس حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب شركت كرده است.
وی ‌علاوه بر عضویت در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و نمایندگی ولی فقیه در كردستان، مسئولیتهای دیگری از جمله مسئوليت شورای مجمع طلاب و فضلای شاهرودی و نماینده آنان در مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم، ‌نایب رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم، ‌مسئول گروه فرهنگ فقه در مؤسسه دائره‌المعارف فقه اهل بیت(ع)، ‌رئیس هیئت ارزشیابی اساتید و مربیان، ‌مدیر‌مسئولی و سردبیری چندین نشریه، ‌عضو هیئت امنا چندین مجموعه، ‌مسئول كار‌گروه فرهنگ سازمانی، عضو كمیسیون خانواده، ‌عضو كمیسیون ‌تحول نظام آموزشی و ‌عضو گروه فرهنگی مركز راهبردی نیز داشته است.

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *