عضو فراکسیون اهل سنت مجلس در گفت و گو با تقریب: تکفیر ریشه کاملا سیاسی دارد/برهمگان یک تکلیف جهادی است که با تفرقه افکنی ها مقابل کنند

وی با تأکید بر اینکه گروههای تکفیری ریشه کاملا سیاسی دارند و مسئله آنها اعتقادی نیست، اظهار داشت: تکفیری ها در قالب تفکرات اعتقادی انحرافی که صد در صد ریشه سیاسی و اقتصادی دارند شکل گرفته اند

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۶
تکفیر ریشه کاملا سیاسی دارد/برهمگان یک تکلیف جهادی است که با تفرقه افکنی ها مقابل کنند
“حامد قادر مرزی” نماینده مردم قروه و دهگلان و عضو فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار تقریب پیرامون شکل گیری گروههای تکفیری اظهار داشت: ابتدا باید ریشه یابی کنیم که تکفیری ها از کجا سرچشمه می گیرند. زمانی که جمهوری اسلامی ایران شکل گفت دشمن متوجه شد که یک تعریف خاصی از اسلام به روز و کار آمد اما با همان اصول اسلامی در قالب انقلاب اسلامی پس از سال ها دوری حاکمیت ها از اسلام و مبانی اسلامی، شکل گرفته است.
وی افزود: ابتدا دشمن فکر می کرد که این انقلاب نمی تواند موفق باشد اما بعد از اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سال ها توانست با این شیوه با قدرت به کار خودش ادامه دهد و حتی آرمان های خودش را به سایر کشور ها نیز صادر کند بنابراین این ترس و واهمه در دل غرب و دشمنان اسلام ایجاد شد که این اتفاقی که در ایران رخ داده در سایر کشور ها نیز رخ دهد کما اینکه این اتفاق در برخی کشور های منطقه نیز افتاده بود منتها به دلیل نبود رهبری که بتواند مطالبات و خواسته های مردم را هدایت کند نظیر مصر که با شکست مواجه شد، دشمنان به نتیجه رسیدند که بهترین راه این است که در درون جهان اسلام یک گروه یا گروههای را علیه یک دیگر بشورانند و متأسفانه تا حدودی هم در این زمینه موفق شدند.
این نماینده اهل سنت افزود: گروههای تکفیری ریشه کاملا سیاسی دارند و مسئله آنها اعتقادی نیست زیرا در هیچ آیین و دین آسمانی نیامده که شخصی به خودش بمب ببندد و به جمعیتی حمله کند و آنها را بکشد و سپس به بهشت برود این مسئله در هیچ دین آسمانی تعریف نشده است بنابراین این اقدامات تنها در قالب تفکرات اعتقادی انحرافی که صد در صد ریشه سیاسی و اقتصادی دارد می تواند شکل بگیرد.
وی در ادامه گفت: اینها (تکفیری ها) که مزدور
رسانه ها می توانند رهبریت مقابله با تفکرات تکفیری را بر عهده بگیرند
غرب هستند، آیا با خود فکر نمی کنند چرا این اتفاقات فقط در مناطقی رخ می دهد که دارای ذخایر نفت و گاز و منابع طبیعی است؟ آیا کسانی که اینها را هدایت می کنند غیر از دسترسی به منابع و ذخایر نفت و گاز خاورمیانه هدف دیگری دارند؟ آیا اینها با خود فکر نمی کنند که ایجاد درگیری توسط آنها در جهان اسلام هیچ نفعی برای اسلام ندارد بلکه نفع آن برای غرب است؟
قادر مرزی در ادامه پیرامون نقش نهاد های فرهنگی جهان اسلام برای مقابله با تفکرات تکفیری اظهار داشت: باید یک فضای باز برای گروهها و نهاد های فرهنگی ایجاد کرد که بتوانند مسائل و مشکلات جهان اسلام را بیان کنند یعنی بتوانند حرف خودشان را بزنند و این فضای باز نیازمند امنیت است.
وی افزود: من معتقدم بر همگان بویژه کسانی که فکر می کنند حرف آنها در جامعه تأثیر دارد از روحانیت گرفته تا اساتید دانشگاهها، معلمان و نهاد های فرهنگی، یک تکلیف جهادی است که علیه تفرقه افکنی ها در جهان اسلام بایستند و توصیه برادرانه من این است که حساب تکفیری ها را نباید به حساب اهل سنت بگذارند و همچنین حساب بهائیت را نباید به حساب شیعه بگذارند. دشمنان اسلام بهائیت، وهابیت، تکفیری و سلفی را رواج می دهند تا به اهداف خودشان برسند.
عضو فراکسیون اهل سنت مجلس افزود: به نظر من تکفیری ها حتی از آیینی که خدا قبل از اسلام برای پیامبران دیگر فرستاده هم فاصله زیادی دارند اینها کوچکترین قرابتی با هیچ کدام از آیین اعتقادی ندارند و یک تکلیف جهادی بر همگان است که دست به روشنگری بزنند و با حفظ احترام به عقاید اهل سنت و تشیع با کسانی که دست به ایجاد تفرقه در جهان اسلام می زنند، مقابله کنند.
وی پیرامون نقش رسانه ها در ایجاد فضای وحدت و مقابله با گروههای تکفیری نیز گفت: رسانه ها نقش مفیدی در این زمینه می توانند داشته باشند و رسانه ها می توانند رهبریت مقابله با این تفکرات را بر عهده بگیرند.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس تأکید کرد: رسانه های جهان اسلام با روشنگری می توانند برای مقابله با تفکرات انحرافی یک اقدام جهادی و یک حرکت انقلابی داشته باشند.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *