خانه / سیاسی /  عفرین؛ شهر تحت محاصره و گسسته از کانتون های کردنشین سوریه

 عفرین؛ شهر تحت محاصره و گسسته از کانتون های کردنشین سوریه

سرویس جهان- منطقه اکثرا کردنشین عفرین در شمال غربی سوریه تقریبا به طور مداوم در چهار سال گذشته تحت محاصره بوده است، اما نسبتا وضعیتی باثبات داشته است و صدها هزار آواره در آنجا پناه گرفته اند. اکنون این شهر به دلیل عملیات نظامی ترکیه در سوریه در معرض خطر قرار گرفته است.

منطقه اکثرا کردنشین عفرین در شمال غربی سوریه، که بوسیله درختان زیتون و مجموعه ای از همسایگان متخاصم تحت محاصر قرار گرفته است، در طول جنگ داخلی آن کشور هیچ وقت در صدر اخبار قرار نگرفته است. آرامش نسبی این منطقه صدها هزار نفر از مردم آواره از دست خشونت در مناطق مجاور را به آنجا کشانده است اما اکنون خود عفرین بوسیله عملیات نظامی ترکیه در سوریه، که “عملیات سپر فرات” نام دارد، تهدید می شود.
محمد سلیمان، مدیر گروه امدادرسان محلی الزیتون، گفت: “(اینجا) مثل یک جزیره منفک است.”
نیروهای دولتی در سال ۲۰۱۲ از عفرین عقب نشینی کردند و یگان های مدافع خلق (YPG)، اصلی ترین نیروی مبارزه کرد در سوریه، خیلی زود کنترل آنجا را در دست گرفت. اگر چه این منطقه در ژانویه ۲۰۱۴ به عنوان بخشی از سرزمین خود مختار کردستان سوریه اعلام خودمختاری کرد اما هم از لحاظ جغرافیایی و هم از لحاظ محاصره چهار ساله جدا از دو کانتون کردنشین دیگر بوده است. عفرین از یک طرف در محاصره مرز ترکیه قرار دارد و نیروهای دولتی ترکیه عبور به منطقه نوبول را به عفرین نمی دهند و جناح های مختلف شورشی مورد حمایت ترکیه و گروه جهادی جبهه فتح شام (JFS) سایر مسیرهای منتهی به این شهر را مسدود کرده اند.
حملات هوایی دولت و درگیری های خشونت آمیز در مناطق مجاور در ادلب و حلب صدها هزار نفر را به منطقه نسبتا آرام عفرین کشانده است. اما این محاصره حدودا چهار ساله باعث شده است این منطقه کوچک برای مدیریت هجوم آوارگان داخلی (IDP) با مشکل مواجه شود. جمعیت منطقه به بیش از یک میلیون نفر افزایش یافته است و YPG به دلیل ترس از حملات تروریستی احتمالی وضعیت اضطراری اعلام کرده است.
آمنه مستو روزنامه نگار محلی گفت: اختلاف نظر میان همسایگان عفرین و YPG به این معنی است که ساکنان آنجا همیشه با نبود مواد غذایی و سوخت مواجهه اند؛ از آنجایی که قاچاقچیان و تجار کنترل بازار را در دست دارند قیمت ها سر به فلک کشیده اند. مستو که قبل از جنگ در دبیرستانی در حلب معلم فلسفه بود و پس از آنکه از حملات هوایی سوریه علیه غیر نظامیان انتقاد کرد و متقاعب آن از سوی نیروهای امنیتی سوریه تهدید شد به عفرین گریخت، گفت: “قیمت سوخت سر به فلک کشیده است و (همین مسئله) درد و رنج مردم در زمستان سرد را افزایش داده است.”
سلیمان گفت، مقررات و سیاست پیچیده ترکیه، در کنار محدودیت ها و مالیات اعمال شده از سوی اسلامگرایان افراطی که منطقه را محاصره کرده اند، توانایی سازمان های بشر دوستانه برای کمک به عفرین را محدود کرده است. سازمان های کوچکی مانند الزیتون هر گونه خدمات ممکنی را در عفرین و دو اردوگاه روباری و شهباع که محل اسکان آوارگان داخلی در مجاورت شهر است، ارائه می دهند.
ترکیه عملیات نظامی خود در سوریه را ماه آگوست سال ۲۰۱۶ آغاز کرد و هدف آنکارا از این اقدام عقب راندن داعش از مرز آن کشور و ممانعت از موفقیت کردها در تحکیم مواضعشان در مناطق اکثرا کردنشین شمال سوریه است. با وجود آنکه نیروهای کرد یکی از موثرترین گروه ها در مبارزه  با داعش بوده اند، اما آنکارا YPG را بخشی از شورش کردها علیه ترکیه می داند که از دهه ۱۹۸۰  برای کسب استقلال علیه ترکیه مبارزه می کند.
ندا حمصی، فارغ التحصیل دانشگاه آمریکایی در بیروت که بر روی مسئله کردها در شمال سوریه مطالعه می کند، گفت: “مشکل این است. آنها [آنکارا] میان حق تعیین سرنوشت و دولت اسلامی (داعش) تفاوتی قائل نیستند.”
ساکنین عفرین که منطقه آنها دور از بقیه مناطق تحت کنترل YPG قرار دارد از این مسئله هراس دارند که موقعیت جغرافیایی که دارند آنها را در برابر جاه طلبی های ترکیه آسیب پذیر خواهد ساخت. مستو گفت: مرزهای عفرین و پایگاه های YPG بارها و بارها توسط نیروهای ترکیه و گروه های شورشی سوری مورد حمایت آنکارا بمباران شده است و با پیشروی نیروهای ارتش ترکیه به ۳۰۰ متری منطقه عفرین اوایل این هفته آنها هزاران اصله درخت زیتون را در اطراف عفرین ریشه کن کردند.
مستو گفت: “این نگرانی در میان ساکنان عفرین وجود دارد که با گسترش عملیات های ارتش ترکیه در امتداد خط مرزی، منطقه آنها نیز مورد هدف قرار گیرد. (ترکیه) در تلاش است تا نیروهایYPG  را به مقابله با نیروهای (آن کشور) تحریک کند.”
اقدامات آنکارا به اقدامات نظامی محدود نشده است. منبع اصلی تامین آب عفرین، که در آن منطقه با نام رودخانه سیاه شناخته می شود، یکی از شاخه های رودخانه  عاصی است که از کوه های کارتال در ترکیه سرچشمه می گیرد. مستو گفت ترکیه با قطع کردن جریان آب رودخانه سیاه سال گذشته به محصولات کشاوری آسیب رساند. در حال حاضر ساکنان عفرین تا حد زیادی به چاه های آب برای آب آشامیدنی وابسته اند، اما نبود برق و سوخت برای راه اندازی ژنراتورها دستیابی به آب را بسیار دشوار کرده است. جربان برق عفرین چهار سال است که قطع شده است. وقتی داعش منطقه تل رفعت در مجاورت عفرین را کنترل کرد نیروگاه برق آنجا را ویران کرد و از آن زمان تاکنون این نیروگاه تعمیر نشده است.
حومصی گفت: “ترکیه به هیچ وجه علاقه ای به وجود یک جمعیت کرد موفق در نزدیکی مرزهای خود ندارد ” و YPG نمی خواهد در دام ترکیه قرار گیرد. “آنها نمی خواهند همزمان با ترک ها و داعش مبارزه کنند.”
روابط روز افزون روسیه و ترکیه که مدت زیادی از طرفین مخالف در درگیری های سوریه حمایت می کردند، می تواند تهدید بیشتری علیه کردها ایجاد کند. ایالات متحده یکی از حامیان مهم YPG  است، اما هنوز معلوم نیست که آیا دولت جدید آمریکا در مبارزه علیه داعش آنها را در اولویت قرار خواهد داد و یا اینکه آنها قربانی تمایل رئیس جمهور دونالد ترامپ برای تقویت روابط با روسیه خواهند شد.
آزاد مامو، فعال رسانه ای و اهل عفرین گفت: ” YPG دومین نیروی بزرگ در سوریه هستند – این به معنی است که نمی توان آنها را از لحاظ سیاسی یا نظامی نادیده گرفت.”
اما YPG از مذاکرات صلح قزاقستان که در اوایل این هفته و با حمایت مالی ترکیه و متحدان کلیدی دولت سوریه، یعنی روسیه و ایران برگزار شد کنار گذاشته شد. تنها هیئت کردی حاضر در این مذاکرات شورای ملی کردها  (KNC)، وابسته به ائتلاف مخالفان سوریه (SOC) بود که مستو  این ائتلاف را “بسیار دور از واقعیت کردی” توصیف کرد.
حومصی گفت: YPG  ” عمدا کنار گذاشته می شود.” نیروهای YPG حدود ۲۰ درصد از خاک سوریه را کنترل می کنند، و نزدیک به ۱۲٫۵ درصد از جمعیت فعلی سوریه در مناطق تحت کنترل کردها زندگی می کنند.
سلیمان گفت نه دولت و نه مخالفان هیچ تضمینی نسبت به رعایت حقوق کردها سوریه نداده اند و این امر باعث بیگانه تر شدن بیشتر کردها خواهد شد.
سلیمان گفت: “دولت بعثی، ملی گرا و نژادپرست است و مخالفان اسلامگرا نیز نژادپرست هستند. آنها دیدگاه های مختلفی دارند، اما تنها چیزی که آنها می توانند بر سر آن توافق کنند کردها هستند- اینکه آنها (کردها) نباید هیچ چیزی داشته باشند”
منبع: سیریا دیپلی
کد مطلب: ۱۲۳۲۹۷  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۳  |  ساعت: ۲۱ : ۴۷

شناسه خبر : 12289

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 15 =