خانه / اجتماعی / عقب‌گرد یارانه بنزین به پیش از هدفمندی!

عقب‌گرد یارانه بنزین به پیش از هدفمندی!

در حالی که یکی از اصلی ترین اهداف اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها توزیع عادلانه یارانه ها در کشور بود، شیوه اجرای این قانون حداقل در بخش سوخت نه تنها موجب تحقق چنین هدفی نشده بلکه آخرین آمار صندوق بین المللی پول نشان می‌دهد که دهک های بالای جامعه، پنج برابر دهک های پایین یارانه بنزین دریافت می‌کنند.

به گزارش گروه خبری فرانشر طبق قانون هدفمندسازی یارانه‌ها قیمت فروش داخلی بنزین تا پایان برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه (سال ۱۳۹۴) نباید کمتر از ۹۰ درصد قیمت تحویل روی کشتی (فوب) در خلیج فارس باشد این در حالی است که با توجه به قیمت بنزین در بازار خلیج فارس که رقمی ۲۶۵۰ تا ۲۷۵۰ تومانی برای هر لیتر بدون هزینه حمل و نقل است دولت حداقل ۱۷۰۰ تومان یارانه برای عرضه بنزین آزاد وارداتی و حدود ۲۰۰۰ تومان برای بنزین سهمیه ای یارانه پرداخت می‌کند و در واقع یارانه پرداختی فعلی دولت برای هر لیتر بنزین چندین برابر یارانه پرداختی در زمان قبل از اجرای قانون هدفمندی است.
از سوی دیگر بنا به آمار صندوق بین المللی پول، ۴۱ درصد یارانه بنزین در ایران به ۲۰ درصد ثروتمند جامعه و تنها هشت درصد آن به ۲۰ درصد فقیر جامعه تعلق می‌گیرد که نشان می‌دهد ثروتمندان از این حیث پنج برابر فقرا یارانه می‌گیرند.
در این باره همچنین گزارش یکی از نهاد های رسمی کشور نشان می دهد که انرژی حدود ۴٫۲ درصد از کل هزینه‌های خانوارهای شهری و ۶٫۳ درصد از کل هزینه‌های خانوارهای روستایی را به خود اختصاص داده است.
براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، این وضعیت در زمینه یارانه برق متناسب تر است به طوریکه ۳۱ درصد یارانه برق در ایران به ۲۰ درصد بالای جامعه به لحاظ درآمد و ۱۳ درصد آن به ۲۰ درصد کم درآمد تعلق می‌گیرد.
به گزارش ایسنا، همچنین در زمینه نفت سفید ۲۸ درصد یارانه‌ها به ۲۰ درصد بالایی ثروتمند و ۱۱ درصد یارانه‌ها به ۲۰ درصد دارای درآمد پایین تعلق می‌گیرد.
صندوق بین‌المللی پول همچنین گزارش داده که ۱۹ درصد یارانه بنزین و گازوئیل به ۴۰ درصد کم درآمدتر جامعه و ۳۵ درصد یارانه برق به این قشر تعلق می‌گیرد.
در این گزارش آمده ایران در سال ۲۰۱۲، سه درصد تولید ناخالص داخلی را به یارانه بنزین و گازوئیل و در سال قبل تر ۳٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی را به یارانه برق اختصاص داده است.

شناسه خبر : 8635

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − دو =