خانه / اقتصادی / علت ورود رهبر انقلاب به موضوعات اقتصاد مقاومتی

علت ورود رهبر انقلاب به موضوعات اقتصاد مقاومتی

در مدیریت و راهبری یکی از عناصر اصلی و مهم، “تعیین اولویت‌ها” است. تعیین صحیح اولویت‌ها باعث می‌شود که ظرفیت‌های یک کشور بر روی موضوعاتی که از اهمیت بالاتری در آن مقطع برخوردارند، متمرکز شود.


نویسنده : حمید رضا مقدم‌فر

یکی از ثمرات مهم‌ ابتکار مقام معظم رهبری در نامگذاری سال‌ها همین متمرکز شدن کشور بر روی مهم‌ترین اولویت‌ها است. ایشان به‌عنوان شخصیتی که نقش راهبری در جمهوری اسلامی دارد هر سال اصلی ترین نیازها و اولویت‌های کشور را مشخص و در قالب نام و شعار سال ظرفیت‌ها را روی آن متمرکز می‌کنند.

یکی دیگر از محاسن نامگذاری سال‌ها و تعیین اولویت‌های اصلی هر سال، فراهم آمدن امکان «ارزیابی واقعی عملکرد مسئولان» است. وقتی اولویت‌ها برای همه مشخص شد، در پایان هر سال مردم می‌توانند یک ارزیابی واقعی و ملموس نسبت به عملکرد دستگاه‌های اجرایی در کشور داشته باشند و بدانند که در این موضوع بسیار مهم، دستگاه‌های اجرایی و متولیان و مسئولان چه کارنامه‌ای داشته‌اند؟

هرچند مخاطب نامگذاری سال‌ها، تمام ارگان‌ها و نهادها و مردم هستند اما اصلی‌ترین متولی برای عملیاتی کردن آن، دستگاه‌های اجرایی کشور محسوب می‌شوند. متاسفانه گاهی دیده می‌شود که شعار و پیام سال -که ضروری‌ترین مولفه‌های لازم برای پیشرفت کشور در آن برهه را مدنظر قرار می‌دهد- آن طور که باید و شاید توسط مسئولان اجرایی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و به آن پرداخته نمی‌شود.

چرا مقام معظم رهبری چند سال پیاپی را به عنوان اقتصاد مقاومتی و مشتقات آن نامگذاری کرده‌اند و مهم‌‎تر آن‎که به چه دلیل امسال در این موضوع به صورت جزیی‌تر و عملیاتی‌تر وارد شده‌اند؟

نقش رهبر معظم انقلاب راهبردی است و ایشان اولویت‌ها را به صورت کلان تعیین می‌کنند اما وقتی ایشان این نوع ورود جزیی‌تر و عملیاتی‌تر به موضوع اقتصاد مقاومتی دارند و موضوعات را تخصیص می‌زنند، به دلیل کاستی‌های دستگاه‌های اجرایی است.

متاسفانه دستگاه‌های اجرایی در حرف و شعار فعال‌اند اما آن‌گاه که پای اقدام و عمل به میان می‌آید، عزم و اهتمام لازم را نداشتند.

دلیل کم‌کاری‌ دستگاه‌های اجرایی در موضوع اقتصاد مقاومتی چیست؟

این کاستی‌ می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد؛ از ضعف در مدیریت تا باور نداشتن به اقتصاد مقاومتی و خدای‌نکرده تفکرات معوج و انحرافی و یا کج فهمی در موضوع توسعه. هر کدام از اینها می‌تواند باشد؛ اما به هرحال مسأله این است که امروز معیار و مکیال روشنی در دست مردم وجود دارد و در پایان هر سال می‌توانند عملکرد مسئولان خود را محک بزنند.

واقعیت را با ارائه آمار نمی‌توان تحت‌الشعاع  قرار داد. آمارها اگر به صورت واقعی و غیرمتناقض به مردم ارائه شوند،‌ به جای خود اهمیت دارند، اما امسال قضاوت برای مردم بسیار سهل‌تر خواهد بود. آنها مشاهده خواهند کرد که در موضوع اشتغال که معضل بسیار مهم مردم است آیا تغییری حاصل شده یا خیر؟ مردم خواهند دید که آیا تولید ملی رونق گرفته و با قاچاق و … مقابله شده است یا خیر؟ اینها مسائلی است که در کوچه و بازار کاملاً قابل مشاهده است.

مردم در سال ۹۶ چه این دولت مجدداً سر کار بماند و چه دولت دیگر و رئیس‌جمهور دیگر، صحنه ارزیابی برای مردم کاملاً ملموس و شفاف خواهد بود و مسئولان باید در پایان امسال نسبت به موضوعات مورد اشاره در پیام سال ۹۶ به طور جد پاسخگو باشند.

منبع: تسنیم

شناسه خبر : 21887

این خبر رو هم ببینید

ایستگاه راه آهن سنندج از شاهکارهای معماری در غرب کشور است

مدیرکل ساخت ساختمان‌های راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های کشور گفت: ایستگاه راه آهن سنندج در مساحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =