خانه / سیاسی / علی یونسی، دستیار ویژه‌ی رئیس جمهور: ایران از پیشرفت کردهای منطقه استقبال می‌کند/طرح تدریس زبان کُردی در دست بررسی است

علی یونسی، دستیار ویژه‌ی رئیس جمهور: ایران از پیشرفت کردهای منطقه استقبال می‌کند/طرح تدریس زبان کُردی در دست بررسی است

کردپرس/ حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی، دستیار ویژه‌ی رئیس جمهور در امور مربوط به اقوام و مذاهب که به منظور شرکت در مراسم ختم مرحوم ماموستا مجتهدی به سنندج آمده بود، در فرصتی بسیار کوتاه به سوالات ما پاسخ داد

در منطقه تحولات جدیدی به وقوع پیوسته و در مناطقی همچون اقلیم کردستان عراق، شمال سوریه و شمال ترکیه، کُردها به بخشی از مطالبات خود دست پیدا کرده اند و کردهای سوریه سه منطقه خودگردان را تحت کنترل دارند. دیدگاه شما در مورد این تحولات چیست؟
یونسی: جمهوری اسلامی از رویدادهای مثبتی که برای کُردهای منطقه به وقوع پیوسته خوشحال است. جمهوری اسلامی همواره مدافع اصلی کُردها در عراق بوده و از رئیس جمهور شدن جلال طالبانی هم حمایت کرده است و در تمام دوران گذشته جمهوری اسلامی مدافع کُردها بوده و هست.
جمهوری اسلامی از این موضوع استقبال می کند که کُردهای ترکیه از امکانات و آزادی برخوردار باشند و ایران خوشحال است از این که وضعیت کُردها در منطقه بهتر شده است.
این که کُردهای ترکیه امسال جشن نوروز را به شکل آزادانه برگزار کردند برای ما مایه ی خوشحالی و مسرت است و امیدواریم ترکیه به این مسیر ادامه دهد و حقوق کُردها را بدهد.
در دیاربکر و چند شهر کُردنشین دیگر ترکیه زبان کُردی در دانشگاه تدریس می شود و در دمشق نیز قرار است چنین اتفاقی بیفتد…
یونسی: اشکال ندارد. اشکال ندارد.
البته اشکال ندارد. اما سوال ما این است که قرار نیست در ایران هم چنین اتفاقی بیفتد و زبان کُردی تدریس شود؟
یونسی: چرا. برنامه ریزی های لازم صورت می گیرد. خیلی هم خوب است.
کردپرس: آیا تقویم و برنامه ی خاصی در نظر دارید که مثلاً در برخی جاها یا دانشگاه ها این اقدام هر چه زودتر آغاز شود؟
یونسی: آموزش و پرورش در حال انجام این مساله است.
انشاءالله قرار است زبان کُردی در چه مقطعی تدریس شود؟
یونسی: این موضوع بررسی می شود و با مقامات محلی هم مشورت می شود.
در استان کردستان انتقاداتی در خصوص عدم به کار گیری کادرهای کُرد و به ویژه اهل سنت در بدنه ی دولت و دستگاه ها و پست های مدیریتی وجود دارد.
یونسی: انتقادات وارد است. دولت توقع دارد مسئولین محلی به وعده هایی که دولت داده عمل کنند و خود رئیس جمهور هم در خصوص اقوام وعده هایی داده و به تمام این وعده ها پایبند است و در زمان مناسب به این وعده ها عمل می کند.
کردپرس: شما پارسال در یکی از مصاحبه هایتان وعده دادید که از وزیر امور خارجه می خواهید دست کم دو سفیر وزارت امور خارجه را از میان کادرهای اهل سنت انتخاب کند. آیا قرار است به این وعده عمل شود؟
یونسی: همه ی این موضوعات را پیگیری می کنیم و انشاءالله بیشتر از دو سفیر انتخاب خواهد شد و ما پیگیر هستیم.
رهبر انقلاب در ۲۲ اردیبهشت سال ۸۸ به کردستان سفر کردند و در این سفر به نکات ارزشمندی در مورد کُردها و زبان کُردی اشاره کردند. با توجه به این که خبرنگاران و فعالان رسانه ای استان کردستان سوالات بسیاری از شما دارند، برایتان میسر است که در سالگرد این سفر به کردستان بیایید و با شما گفتگو کنیم؟ ما گله مندیم از این که زمان کافی برای مصاحبه با شما در اختیار نیست.
یونسی: قصد من از سفر به سنندج، فقط عرض تسلیت بود و این یک سفر استانی نیست. من برنامه هایم را بررسی می کنم و انشاءالله در مورد اصل چیزی که پرسیدید یعنی سفر مجدد به کردستان، حتماً وعده می دهم و به این جا خواهم آمد.
 
کد مطلب: ۶۲۳۴۳  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۸  |  ساعت: ۱۱ : ۵۳

شناسه خبر : 19327

این خبر رو هم ببینید

شوراهای اسلامی شهر وروستا ازشعار تا عمل شورا مُرده متولد شد/ محمدهادیفر

سرویس ایران- شوراها با پشتیبانی فرهنگی و تاریخی در سال ۱۳۷۷ در صحنه جامعه ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 19 =