«عمارت خسرو ‌آباد» سنندج؛ مکانی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی

سرویس کردستان؛ «عمارت خسرو ‌آباد» یکی از آثار تاریخی در دل شهر سنندج است اثری که بسیاری از مسافران و گردشگران با مناظر زیبای این اثر آشنا هستند عمارتی که روایت های بسیاری را در دل خود دارد.

کردپرس؛ سنندج یکی از شهرهای تاریخی در استان کردستان است که دارای قدمتی به درازای تاریخ است که وجود آثار تاریخی و باستانی در این شهر گواهی بر این ادعاست.
در شهر سنندج بناهای تاریخی و قدیمی بسیاری وجود دارد که در حال حاضر به مکانی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی شده است یکی از این بناهای تاریخی، «عمارت خسرو آباد» است بنایی زیبا و با معماری منحصر به فرد خود که بسیاری از گردشگران را مجذوب و شیفته خود کرده است.
هویتی در دل شهر سنندج
این بنای تاریخی در محله ای به همین نام، خسرو آباد یا بلوار شبلی واقع شده است و وجود درختان تنومند و آب جاری در این محله نشان از قدمت و تاریخ این عمارت دارد که در این یادداشت مختصری پیرامون این عمارت عنوان می‌شود.
سلیمان خان اردلان در سال 1046 هـ . ق از جانب شاه صفویه حکمران عمارت خسرو‌آباد شد که از لحاظ جغرافیایی در بین مغرب و جنوب شهر واقع شده است. دیگر دروازه‌های ورودی خسرو‌آباد که رو به تپه شرف‌الملک و حاج شیخ محمد باقر که مانند طاق کسری سر به فلک کشیده بودند خلاصه نمی‌شود، چون بزرگان کشوری و ارتشی از سایه درختان، صدای آب‌ها و نغمه‌های عاشقانه پرنده‌های خسرو‌آباد لذت می‌بردند. عمارت خسرو‌آباد مشتمل بر چهار باغ و دوازده خیابان و چهار حوض بزرگ و یک عمارت بسیار عالی، در سال 1223 هـ .ش امان‌الله خان، برای فرزندش خسرو‌خان «ناکام» بخش‌های دیگری از جمله عمارت سر در را به این بنا اضافه نمود. مجموعه عمارت و باغ خسرو‌آباد افزون بر دو بخش‌ اصلی یعنی قصر سلطنتی با ورودی ستون‌دار، در بخش غربی و ساختمان شرقی با غلام گردشی‌ها و ایوان ستون‌دار مشرف بر صحن عمارت و فضای بیرونی بنا، دارای فضاهای بکری چون حمام، اتاق قاپچیان و خدمتکاران است.
معماری عمارت
تزئینات معماری این بنا شامل گچ‌بری، آجر کاری، اروسی‌‌های زیبا همراه با پنجره‌های رنگی و حوض چلیپا شکل داخل حیاط عمارت است که در کنار فضای سبز قدیمی و کهنسال آن از ویژگی های شاخص عمارت خسرو‌آباد به شمار می‌رود. اما فضای بیرونی عمارت، خیابان ورودی به دروازه خسرو‌ آباد عرض 8 متری داشته و دو طرف خیابان را درختان فندق، میخک، گل سرخ، محمدی و پشت درختان را جویباری بزرگ و مجدداً ردیفی دیگر از درختان چنار، جوهر، زردآلو، گیلاس و پسته بوده که بزرگی برخی از درختان به حدی بوده که دو آدم کامل دست‌هایشان را به دور آن گره می‌زدند.
در جلوی عمارت سکو و حوض بزرگ مستطیلی با فواره‌های آب جاری وجود داشت که از چند طرف آب این حوض وارد مجراهای می‌شد. قسمتی از آب به حوض دایره‌ای شکل چهار‌باغ خسرو‌آباد و قسمتی به وسیله لوله هنگ‌های قدیمی سگ‌رو تا داخل شهر کشیده و به بسیاری از خانه‌ها و حمام، مساجد قطار‌‌چیان را نعمت آب فراوان بخشیده بود. بر لب حوض مستطیلی شکل عمارت سنگ‌های مخصوص نشستن، وضو گرفتن و مقارن دروازه ورودی عمارت سکویی به گنجایش بیست نفر نماز‌خوان ساخته شده بود. تعمیرات مدرن‌تر را در داخل عمارت علی‌اکبر خان شرف‌‌الملک انجام داده است. از مصالح به کار رفته در عمارت می‌توان آجر و سنگ را نام برد که در آن زمان چیزی حدود35 هزار تومان هزینه داشته است.
در سال1317 هـ . ق علی اکبر خان شرف‌الملک اردلان والی و وارث باغ و کاخ خسرو‌آباد این بنا را به میرزا صادق خان فروخته و از آن زمان تا حدود پنجاه سال پیش چندین بنا به نسل‌های مختلف این مجموعه اضافه شده است.
برای هویت شهری، کالبد یک شهر پایدار نیازمند توسعه است
ولی باید صادقانه گفت که امان‌الله خان می‌دانست برای هویت شهری، کالبد یک شهر پایدار نیازمند توسعه است. شهرسازی نیز باید در چهارچوب توسعه پایدار و با تاکید بر حفاظت محیط‌های طبیعی و یا انسان ساخت«مصنوعی» صورت گیرد. اولویت دادن به احیاء و نوسازی بناها و زیر‌ساخت‌ها، حفاظت و ساماندهی بافت‌های قدیمی، حفاظت از مناظر طبیعی، کاهش مصرف انرژی در ساختمان و تأسیسات.
توزیع متناسب کاربری ها، تعیین تراکم‌های بهینه، تعادل در سیستم حمل‌ونقل و ارائه سیستم‌های کنترل و نظارتی از جمله تمهیداتی است که امان‌الله خان در شهرسازی «سنه‌دژ» تا حدودی رعایت نموده است.
مرمت عمارت
گفتنی است که این بنای تاریخی در ایام خاص از سال مورد بازدید هزاران گردشگر داخلی و خارجی قرار می‌گیرد و متاسفانه باوجود آن که سالهاست که مشغول مرمت بهسازی این بنا هستند اما تاکنون مراحل آن به پایان نرسیده است لذا انتظار می‌رود که مسئولان برای حفظ و مرمت و نگهداری آن بیشتر تلاش کنند.
نویسنده آمانج خالقی
 
کد خبرنگار: 10201

 
کد مطلب: 133843  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۵/۱  |  ساعت: ۱۶ : ۴۳

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *