خانه / سیاسی / عواقب سقوط کوبانی

عواقب سقوط کوبانی

کارشناسان سقوط کوبانی را زمینه ساز تصرف بیش از نیمی از حدود مرزی سوریه با ترکیه دانسته و تاثیر سقوط این شهر کردنشین را برای کردها تاسف بار می دانند

به گزارش کردپرس، هر چند هواپیماهای آمریکا و چند کشور متحد این کشور حملات هوایی علیه داعش در اطراف شهر کردنشین کوبانی را تشدید کرده اند اما به نوشته رویترز تاثیر این حملات ناچیز بوده و داعش توانسته است یک سوم این شهر را به تصرف خود  درآورد.
 
باک مک کوئن، رئیس کمیته سرویس ارتش سنای آمرکیا به رویترز گفته است:« شواهد نشان می دهد که تمرکز آمریکا بر حملات هوایی آمریکا علیه داعش در عراق، به ضعیف شدن این گروه منجر نمی شود. داعش از سوریه به عنوان پناهگاهی برای توسعه قلمرو خود از بغداد تا کوبانی استفاده می کند.»
 
سونر کاگپتای، از انستیتوی واشنگتن برای سیاستهای خاور میانه هم نسبت به عواقب سقوط کوبانی به دست داعش به شدت هشدار داده و می گوید:« اگر کوبانی سقوط کند، نیروهای داعش بیش از نیمی از حدود مرزی ۸۲۰ کیلومتری سوریه با ترکیه را کنترل خواهند کرد که به تشدید ناآرامیها در ترکیه در اعتراض به عدم واکنش این کشور به قلمروگشایی داعش نیز منجر خواهد شد.»
 
وی هشدار داد سقوط کوبانی می تواند به تشدید بی رحمی و ستم علیه کردها در صحنه نیز بیانجامد. کاگپتای می گوید:« اگر کوبانی سقوط کند تصویری که  از آن بیرون می آید وحشتناک خواهد بود و واکنشهای جهانی نیز به آن شدید خواهد بود.»
 
اما برخی کارشناسان نظامی می گویند جهان باید برخی عقب نشینیهای مقطعی را در سوریه تا زمانی که نیروهای مورد حمایت غرب توان حرکت در مقابل داعش را داشته باشند، بپذیرد.
 
جورج دوبیک، ژنرال بازنشسته و مسوئل آموزش نیروهای عراقی در زمان جورج بوش می گوید:« قابلیت و توانایی حملات هوایی ما در سوریه اکنون محدود است و تا زمانی که یک عملیات منسجم هوایی- زمینی علیه داعش شکل بگیرد، از دست دادن برخی مناطق مانند کوبانی دور از انتظار نیست.
 
کریستوفر هارمر، خلبان سابق نیروی دریایی ارتش آمریکا و تحلیلگر موسسه مطالعات جنگ با اشاره به تاکتیکهای داعش در اطراف شهرهایی مانند کوبانی برای در امان ماندن از حملات هوایی می گوید داعش در دسته ها و واحدهای کوچک حرکت می کند و حملات هوایی نمی تواند کارساز باشد.
 
مقامات دولت اوباما می گویند از سقوط شهرها و شهرکهایی مانند کوبانی نگران نیستند و به دنبال اجرای طرح استراتژیک خود یعنی هدف قرار دادن مراکز مهم و استراتژیک داعش در سوریه هستند که این گروه از آنها به عنوان پناهگاه و برای تجهیز و تامین نیرو و برآورده کردن نیازهای مالی خود استفاده می کند./B
 
کد مطلب: ۷۱۳۵۵  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۱۷  |  ساعت: ۱۳ : ۴

شناسه خبر : 17503

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =