فارن پالسی: دشمنان کُرد داعش در شنگال به جان هم افتاده اند

سرویس جهان – مجله فارن پالسی در گزارشی به رقابت بین نیروهای پ.ک.ک و پیشمرگ اقلیم کردستان در شنگال و به تبع آن بلاتکلیف شدن ساکنان ایزدی شنگال و عدم رغبت برای بازگشت به این شهر پس از آزادسازی آن پرداخته است.

به گزارش کردپرس، شهر ایزدی نشین شنگال پس از گذشت یک سال و اندی از تصرف آن توسط داعش، در روز 22 آبان 1394 از سوی نیروهای کُرد آزاد شد. نیروهای پ.ک.ک که عدم مقاومت نیروهای پیشمرگ را دلیل سقوط شنگال می دانستند، همزمان با اشغال این شهر توسط داعش در کوهستان مشرف بر شهر مستقر شدند و به سازماندهی نیروهای ایزدی و آموزش آنها برای آزادسازی شهر و محافظت از ایزدیان پرداختند. دولت اقلیم کردستان و حزب دموکرات کردستان عراق بارها از پ.ک.ک خواسته اند این منطقه را که بخشی از خاک عراق است، ترک کنند اما نیروهای پ.ک.ک با این استدلال که ممکن است این اقلیت مذهبی باز هم مورد هجوم قرار گیرند، اکنون در داخل شهر هم حضور دارند.
این دو نیروی کردی تاکنون دو بار تا آستانه نبرد رودر رو در شنگال پیش رفته اند. هر دو نیرو معتقدند آنها باید امنیت منطقه را تامین کنند. برخی افسران نیروی پیشمرگ به فارن پالسی گفته اند رقابت میان پ.ک.ک و نیروی پیشمرگ بر ادامه جنگ با داعش سایه انداخته و مبارزه با داعش را برای آنها دشوارتر کرده است.
مجله فارن پالسی در گزارشی میدانی از شهر و کوهستان شنگال که هنوز تعداد زیادی از ایزدیها به دلیل تخریب خانه ها و غارت آنها قادر به بازگشت به داخل شهر نیستند، به مشکلات مردم بر اثر رقابت نیروهای پیشمرگ و پ.ک.ک در این منطقه و بلاتکلیف شدن مردم خبر داده است.
ساکنان این منطقه به فارن پالسی گفته اند پ.ک.ک و نیروهای پیشمرگ در داخل شهر به ایجاد پست های ایست و بازرسی جداگانه پرداخته اند. رقابت این دو گروه در شنگال بازگشت را برای ایزدیان سخت کرده است.
آنها گفته اند نیروهای پ.ک.ک و پیشمرگ در بسیاری از مناطق در داخل شهر با ایجاد پست های ایست و بازرسی از تردد نیروهای یکدیگر و بعضا ساکنان عادی شهر جلوگیری می کنند آنها می خواهند حاکمیت خود را بر شهر اثبات کنند.
ایزدیها که بسیاری از آنها هنوز در کوهستان شنگال زندگی می کنند، نیروهای پیشمرگ را به غارت اموال خود در داخل شهر متهم می کنند. خبرنگار مجله فارن پالسی اشاره می کند که به چشم خود دیده است که دو وانت متعلق به نیروهای پیشمرگ لوزام منزل را در داخل شهر منتقل کرده اند.
ایزدیها می گویند هنگام حمله داعش، نیروهای پیشمرگ آنها را رها کردند و اکنون پس از رفتن داعش نیروهای کردی رقیب، سعی در اعمال قدرت در این منطقه دارند.
متیو باربر، رئیس سازمان خیریه «یزدا» به فارن پالسی گفته است رفتار با ایزدیها به حدی شدید بوده که بیشتر ایزدیان دیگر کاری با کردستان ندارند. آنها دیگر نمی خواهند دیگر با هویت کردی شان شناخته شوند. آنها احساس می کنند که کردها این حق را برای خود محفوظ می دارند که بر آنها حکومت کنند در حالی که آنها را تنها گذاشتند تا مورد نسل کشی قرار گرفته و داعش آنها را به بردگی بکشاند.
تعدادی از ایزدیان نزدیک به حزب دموکرات کردستان عراق دلیل عدم مقاومت نیروهای پیشمرگ را نداشتن سلاح کافی در برابر داعش تا دندان مسلح می دانند. سعدون رشو، عضو شورای اداری شنگال می گوید نیروهای پیشمرگ قدرت مقابله با داعش را نداشتند.
ایزدیان با اشاره بر ادامه رقابت این دو نیرو برای تسلط بر شنگال راه کوچ به کشورهای خارجی را برگزیده اند زیرا امیدی به آرام شدن اوضاع ندارند آنها می گویند ایزدیها در طول تاریخ بارها مورد تاخت و تاز قرار گرفته اند و معلوم نیست باز هم تایخ تکرار نشود اما برخی می گویند وابستگی روحی ایزدیها به این منطقه مانع رفتن آنها می شوند درست است که ایزدیها همواره مورد هجوم قرار گرفته اند اما همواره کوهها برای پناه گرفتن وجود خواهند داشت.
کد مطلب: 105381  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۲/۱۳  |  ساعت: ۱۰ : ۲۰لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *