فالگیری در دهکده جهانی

تهران- ایرنا- روزنامه آرمان در صفحه گزارش اجتماعی نوشت:فالگیری، رفتن پیش رمال، پیشگو و… پدیده جدیدی نیست. اتفاقا این چیزها را مربوط به زمانی می دانند که مردم به دلیل ناآگاهی گرایش زیادی به خرافات داشتند. یکی از مولفه های مدرن شدن گذشتن از این مرحله و روی آوردن به زندگی منطقی بود اما عجیب آنکه در دنیایی که هر روز در حال تغییر است و به هیچ وجه دیگر نمی توان انتظار داشت روزی از خواب بیدار شد و شاهد چیز جدیدی نبود، خرافات همچنان دوام آورده است و حتی آن طور که برخی کارشناسان هشدار می دهند بیشتر و خطرناک تر شده است.

در این گزارش که در دوشنبه بیست و یکم اردریبهشت 1394 خورشیدی منتشر شده است می خوانیم: فرقی نمی کند کاربر اینترنت باشی؛ وایبر، اینستاگرام، لاین و … داشته باشی و به اصطلاح آدم به روزی باشی؛ فالگیرها برای هر کس و در هر شرایطی برنامه دارند. آنها همه جا هستند تا جایی که در شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک، اینستاگرام، لاین و… صفحاتی ایجاد شده که با دریافت مشخصات شما حتی سال مرگ و چگونگی آن را هم پیش بینی می کنند! بروز و ظهور چنین پدیده هایی می تواند دلایل گوناگونی ازجمله افسردگی، نارسایی و عدم مدیریت شرایط زندگی و فشارهای گوناگون داشته باشد. ممکن است فرد در شرایطی باشد و چنان عرصه به او تنگ شود که به هر ریسمانی برای خلاصی از این مخمصه چنگ بزند؛ هرچند، فالگیری نه حالا که هیچ وقت روش خوبی برای درآمدن از مخمصه نبوده است. شاید عجیب باشد اگر بشنوید آدم هایی که ادعا می کنند کاملا به روز هستند و نمی توانند از هیچ چیز جدیدی چشم پوشی کنند گرفتار فالگیرها، رمال ها و پیشگویانی هستند که همان کارهایی که صد، هزار و شاید 10 هزار سال پیش انجام می داده اند را انجام می دهند. آنها خودشان را به روز کرده اند هر چند خرافات قاعدتا نباید چیزی امروزی باشد.
فال قهوه، 25 هزار تومان
فالگیری در دنیای مجازی به ویژه در شبکه های اجتماعی موبایلی عالمی دارد. هر نوع فال تعرفه ای دارد و مشتری های خاص و کسانی که پای ثابت این نوع فالگیری ها هستند می توانند از تخفیف هم استفاده کنند. به گفته یکی از پای ثابت های فالگیری اینترنتی تعرفه ای که برای فال قهوه در اینستاگرام مشخص شده، 25 هزارتومان است. البته برای اینکه مشتری شوی باید مسیری را طی کنی. فالگیر ها اغلب بدون معرف به کسانی که ادعا می کنند متقاضی فالگیری هستند، اعتماد نمی کنند. باید معرف فرد تائید شود و آنگاه فالگیر برای او شماره حسابی می فرستد، 25 هزار تومان را می گیرد و فال او را می بیند! اگر این فرد مجددا بخواهد به فالگیر مراجعه کند دیگر کارش آسان است. فالگیر دیگر از او معرف نمی خواهد و حتی ممکن است تخفیف هم بدهد. این تخفیف البته همیشگی نیست؛ فالگیر ممکن است به مناسبتی برای مثال آخر هفته تخفیف بدهد اما اگر فرد خود تبدیل به یک معرف شود و مشتری پیدا کند، تخفیف همیشگی شامل حالش می شود؛ فالگیرها به معرف ها پورسانت می دهند. زهره یکی از افراد عضو در یک صفحه فالگیری در اینستاگرام است. او درباره فالگیری و تجربیاتش به «آرمان» می گوید: «از آنجا که فالگیر من تضمینی کار می کند و فالش ردخور ندارد، برای فال ازدواج با شماره اش تماس می گیرم. قیمت فال مناسب است هرچند در یکی دیگر از صفحه های اینستاگرام برای فال قهوه نصف این قیمت هم می توانید پول بدهید. در کل من هر مساله ای در زندگی داشته باشم، از طریق فال پیش بینی می کنم»!
آبروی بر بادرفته
در میان شلوغی راهرو های دادگاه زن جوانی روی صندلی نشسته و درحال گریه کردن است. او دلیل مراجعه به این مکان را این طور توضیح می دهد: نزدیک چهار سال است که نامزد کردیم اما نامزدم هنوز نتوانسته خانواده اش را راضی کند تا با هم ازدواج کنیم، این مشکل را با دوستم مطرح کردم و او آدرس مرد فالگیری را از طریق فیس بوک پیدا کرد و بالاخره با اصرار دوستم به خانه آن فرد رفتیم. مرد فالگیر حوالی خیابان آزادی در زیرزمین خانه ای کلنگی و تاریک زندگی می کرد که با دیدن من شروع کرد به حرف های امیدبخش زدن و گفت به دلیل اینکه مشکلات من زیاد است کارم به جلسه بعدی می کشد و جلسه دوم تنها به خانه آن فرد رفتم که آن فرد هم با استفاده از داروی بیهوشی من را مورد آزار و اذیت قرار داد. هم اکنون با پیگیری های پلیس این فرد دستگیر شده است و آمده ام برای شکایت اما چه فایده؟ هر چقدر هم آن فرد به سزای عمل خود برسد اما آبروی رفته دیگر برنمی گردد.
طرح خرافات به شکل مدرن
یک مددکار اجتماعی و استاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره فالگیری اینترنتی به «آرمان» می گوید: بروز هر پدیده یک سری پیامد های منفی یا مثبتی را در خود جای داده است. بالطبع تکنولوژی مدرن در فضای مجازی هم می تواند مسیر را برای افراد کلاش، سودجو، فرصت طلب و افرادی که به نوعی از سادگی مردم سوءاستفاده می کنند باز کند. محمد زاهدی اصل با بیان اینکه رمال ها و فالگیرها در کنار فعالیت های خود در پی القای فعالیت های اجتماعی و سیاسی خاص خود هستند، می افزاید: برخی افراد با ترویج فال و فالگیری در پی ایجاد حس کاذبی در میان مردم هستند تا به این ترتیب خرافات را در قالب رمالی، پیشگویی و فال نویسی عملیاتی کنند. او تاکید می کند: افراد سودجو غالبا مسائل خرافاتی را به شکل مدرن در شبکه های مجازی رواج می دهند و در پی دوری انسان ها از مسائل واقعی هستند و این افراد بیشتر مسائلی که احتمال وقوع آن وجود ندارد یا بسیار بعید است را وعده می دهند. به گفته این استاد دانشگاه، بدون شک بخش فهیم و تحصیلکرده جامعه، فریب این افراد را نمی خورند اما بسیاری از افراد در جامعه وعده و وعید های افراد رمال را باور می کنند و بالطبع پیشگویی ها و گفته های افراد فالگیر در رفتار این افراد تاثیر دارد. زاهدی اصل با بیان اینکه همه دستگاه های ذی ربط باید نسبت به فعالیت فالگیرها و اشخاصی که در پی کاهش باورهای مردم هستند حساس باشند، تاکید می کند: بی توجهی به آن، اثرات سوء در قالب خرافه پرستی جوانان را در پی دارد. این مددکار اجتماعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اغلب افرادی که در شبکه های مجازی عضو هستند از سواد و حتی تحصیلات عالی برخوردار هستند، نظر شما درباره گرایش این افراد به رمالی و فالگیری چیست، تصریح می کند: امروزه گویا فقط تحصیلات تولید انبوه داشته است اما برخی از افراد با توجه به کسب مدارج عالی علمی صلاحیت حداقل را برای دانشجویی، پژوهشگری، متفکری و واقع بین بودن ندارند.
خرافات، زاده وابستگی است
یک جامعه شناس نیز درباره تاثیر خرافه پرستی و فالگیری به «آرمان» می گوید: خرافه و خرافه پرستی، زاده محرومیت و وابستگی اشخاص جامعه است و تا زمانی که استقلال شخصی افراد تامین نشود و نتوانند مسائل خود را حل وفصل کنند، بی تردید فال و فالگیری را پناهگاه خود می دانند. امان ا… قرایی مقدم می افزاید: با کسب مهارت های زندگی و افزایش اعتماد به نفس می توان زندگی خود را مدیریت کرد و به این ترتیب زمینه بروز آسیب های ناشی از مشکلات فالگیری و رمالی را از بین برد.
*منبع :روزنامه آرمان

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *