فرار مالیاتی در کردستان بالا است/ واکنش به سخنان نماینده سنندج

سنندج- مدیرکل امورمالیاتی کردستان عنوان کرد: براساس بررسی های صورت گرفته شده گردش مالی فردی در بانه معادل میزان وصول مالیات یکسال این شهربوده است و این مسئله فرار مالیاتی در این منطقه را می رساند.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا الوندی شامگاه دوشنبه در نشستی با خبرنگاران رسانه های گروهی استان در سنندج در ابتدای سخنانش به گفته های رییس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی درخصوص اینکه کردستان در پرداخت مالیات رتبه برتر را در بین استان های کشور کسب کرده است، اشاره کرد و گفت: این سخنان سوءتفاهمی بیش نبوده است و احتمالا طرح این موضوع به دلیل استنباط اشتباه از گزارش تحلیلی درآمدهای مالیاتی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور منتشر شده بود، است.
وی میزان وصول مالیات استان در سال گذشته را ۲۲۸ میلیارد تومان ذکر کرد و اظهارداشت: میزان مالیات وصول شده در استان چهار درصد کل درآمدهای مالیاتی وصول شده در کشور را شامل می شود.
مدیرکل امورمالیاتی کردستان ادامه داد: براساس مستندات رتبه استان در وصول مالیات مستقیم در بین ۴۰ اداره کل مالیاتی در سطح کشور ۳۱ و در مالیات غیر مستقیم نیز در بین ۳۱ استان کشور رتبه ۲۸ را دارد.
الوندی با اشاره به اینکه ۹۷ درصد سهم مالیات در کشور سال گذشته تحقق پیدا کرد، بیان کرد: در کردستان نیز نسبت به سهمیه همین میزان مالیات تحقق پیدا کرد.
وجود ۱۳۰ هزار پرونده مشاغل در اداره کل مالیاتی کردستان
وی با بیان اینکه وصول مالیات در برابر هزینه های استان رقم ناچیزی است، اظهارداشت: سالانه بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان یارانه به مردم استان و بیش از ۷۵۰ میلیاردتومان هم بابت حقوق پرداخت می شود.
وی عنوان کرد: میزان وصول مالیات حقوق کارمندان استان در سال گذشته ۳۴ میلیارد تومان بود که این مبلغ ۲۱ درصد کل مالیات وصولی در استان را شامل می شود.
مدیرکل امورمالیاتی کردستان با اشاره به وجود ۱۳۰ هزار پرونده مشاغل در استان وجود دارد، ادامه داد: میزان مالیاتی که از مشاغل استان در سال گذشته اخذ شده ۲۹ میلیارد تومان است.
بیش از ۹۰ درصد فرار مالیاتی مربوط به بخش اصناف است
الوندی با بیان اینکه در بخش تولید فرار مالیاتی وجود ندارد، گفت: به دلیل اینکه تمامی اطلاعات تولیدکنندگان در اختیار اداره کل امور مالیاتی قرار دارد لذا شاهد فرارمالیاتی در این بخش نیستیم.
وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد فرار مالیاتی مربوط به بخش اصناف است که این مسئله تنها مختص به کردستان نیست و در تمامی کشور چنین شرایطی حاکم است.
وی افزود: براساس اطلاعات و بررسی هایی که انجام دادیم در شهر مرزی بانه گردش مالی یک نفر معادل میزان وصول مالیات این شهر در طول یک سال است و این مسئله حاکی از فرار مالیاتی در این منطقه است.
مدیرکل امورمالیاتی کردستان عنوان کرد: اشخاصی که به صورت قاچاق اقدام به خرید و فروش کالا می کنند معاملات آنها در جایی ثبت نمی شود بنابراین تنها راه دسترسی به اطلاعات مربوطه بررسی حساب های بانکی آنها است که این امر نیز تنها با حکم رییس سازمان امور مالیاتی کشور و رییس دستگاه قضایی امکان پذیر است.
الوندی اظهارداشت: تعداد چنین افرادی در بانه و تعداد دیگری از شهرستان های استان و حتی کشور، کم نیست و تنها راه چاره برای جلوگیری از این اتفاق، اجرای طرح جامع مالیاتی در ایران است.
وی با اشاره به اینکه اجرای طرح مذکور منجر به برقراری عدالت اجتماعی در جامعه خواهد شد، گفت: قشرهای آسیب پذیر جامعه عموما نسبت به افرادی که تمکن مالی دارند، مسئولیت پذیرتر هستند و مالیات بیشتری هم پرداخت می کنند که با اجرای این طرح شاهد برقراری عدال اجنماعی خواهیم بود.

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *