خانه / فرهنگی / فراوانی نام ها در میان کردها

فراوانی نام ها در میان کردها

در میان کردها، بیشترین ترکیب با نام محمد است که بیش از یک صد نام را شامل می شود. ترکیب با کاکا، شیخ، میرزا و شاه هم در مواردی وجود دارد و در نام زنان عمدتا با گل ترکیب می شود. ولی درمجموع، بیشتر نام ها در هر دو جنس ساده هستند.

به گزارش کردنور، بر اساس يک تحقيق صورت گرفته در خصوص فراواني نام ها در ميان اقوام مختلف در کشور محمد در بين کردها با پيشوند و پسوندهاي در صدر قرار دارد.
در ميان کردها، بيشترين ترکيب با نام محمد است که بيش از يک صد نام را شامل مي شود. ترکيب با کاکا، شيخ، ميرزا و شاه هم در مواردي وجود دارد و در نام زنان عمدتا با گل ترکيب مي شود. ولي درمجموع، بيشتر نام ها در هر دو جنس ساده هستند.
ويژگي ديگر نام هاي کودکان نزد اکراد، استفاده بيشتر آنها از مفاهيم روشنايي و طبيعت است، مانند روژين (مانند روز)، روناک (روشن و روشنايي)، سروه (نسيم)، سوما (روشنايي چشم)، شيلان (نام گل)، کژال (آهو)، گشين (بانشاط)، نشمين (زيبا).
نکته ديگر غلط نويسي نام هاست، به دليل ناآشنايي با الفباي کُردي، غلط نويسي هاي فراواني به چشم مي خورد. براي نمونه، «ئه» جزو حروفي است که در فارسي به کار ني رود. «ئه سرين» به معناي اشک است که در بيشتر موارد «اسرين» نوشته شده است يا «ئه وين» به معناي عشق است که به صورت «اوين» در ثبت احوال به ثبت رسيده است.
به کارگيري کلمه عبد در ترکيب کلمات هم به دليل اين است که اکراد معتقدند نام خدا را نمي شود به تنهاي روي فرزندان خود بگذارند، به همين علت هم نام هاي خداوند با پيشوند «عبد» ترکيب شده است.

شناسه خبر : 4567

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 14 =