خانه / اجتماعی / فرماندار دیواندره: فاضلاب ۳۲ روستای دیواندره وارد کاسه سد سیازاخ می‌شود

فرماندار دیواندره: فاضلاب ۳۲ روستای دیواندره وارد کاسه سد سیازاخ می‌شود

سنندج- فرماندار دیواندره عنوان کرد: فاضلاب ۳۲ روستای دیواندره وارد کاسه سد سیازاخ می‌شود و باید برای آن فکر اساسی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، بهرام فاتحی شامگاه سه شنبه در ششمین جلسه شورای برنامه ریزی استان که در سالن شهدای دولت استانداری تشکیل شد، با اشاره به اینکه استارت ساخت سد سیازاخ در سال ۸۰ زده شده است، گفت: ۱۴ سال است که اجازه ساخت و ساز در روستاهایی که به دلیل ساخت این سد تخریب می‌شوند، داده نشده و متاسفانه هنوز هم برای جابه جایی این روستاها اقدامی نشده است.
وی عنوان کرد: بعد از این همه سال مرتب نامه های مابین بنیاد مسکن و امور آب مبادله می شود و تمامی اقدامات دراین زمینه در کاغذبازی خلاصه شده و در عمل شاهد انجام اقدام موثری در این رابطه نیستیم.
وی با اشاره به اینکه فاضلاب ۳۲ روستای دیواندره وارد کاسه سد سیازاخ می شود، اظهارداشت: قراراست این سد در سال ۹۵ آبگیری شود بنابراین باید فکری برای فاضلاب این روستاها که به سد وارد می شوند کرد.
فرماندار شهرستان بیجار هم در این جلسه به رشد منفی جمعیت در این شهرستان اشاره کرد و گفت: بیجار رتبه نخست تولید گندم در استان را دارد و این نشان از پتانسیل های کشاورزی در این منطقه است ولی متاسفانه به دلیل بعضی برخوردها و برنامه ها هر سال شاهد مهاجرت روستاییان آن هستیم.
وی با بیان اینکه بخش عمده ای از مهاجرت روستاییان به برنامه های کشاورزی و آب بر می گردد، بیان کرد: ساخت سدتلوار باعث نابودی و تخریب ۶، ۷ روستا وهمچنین اراضی کشاورزی در بیجار شد.
وی ادامه داد: علاوه بر اراضی کشاورزی و روستاها چندین تپه میراث فرهنگی هم با احداث این سد به زیرآب رفت.
فرماندار بیجار اظهارداشت: در ابتدا قرار بود آب سدمذکور تنها به زمین های کشاورزی زنجان اختصاص داده شود که اقدام استاندار کردستان مانع از این کار شد و حال مصوب شده که به زمین های کشاورزی بیجار اختصاص پیدا کند.
زندیه از دیگر مسائلی که منجر به مهاجرت روستاییان در بیجار شده را نحوه برخورد با کشاورزانی  دارای چاه های غیر مجاز ذکر کرد و افزود: تعداد زیادی از این کشاورزان سطح اراضی آنها کم، و متاسفانه در زمان برداشت محصول آنها هم بازرسان و اکیپ های گشت اقدام به پلمپ چاه های آنها می کنند و این نوع برخورد باعث ضررهای اقتصادی زیادی به این قشر زحمتکش می شود.
وی بیان کرد: جریمه هایی که برای کشاورزان مذکور هم تعیین می شود در توان مالی آنها نیست و متاسفانه پنج خانوار روستایی سال گذشته به همین دلیل به روستاهای اطراف کرج مهاجرت کردند.

شناسهٔ خبر: ۳۰۳۴۹۲۵ – چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴ – ۰۹:۳۷
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 7007

این خبر رو هم ببینید

برای منصور عزیز/*آرمان نصرالهی

بعضی وقت ها پیش می آید که کلمات یاری نمی کنند و علیرغم اینکه یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 15 =