خانه / فرهنگی / فریماه کامکار: کامکار بودن حس متفاوتی به من داد /نقش بانوان در گروه کامکارها همیشه پر رنگ بوده است

فریماه کامکار: کامکار بودن حس متفاوتی به من داد /نقش بانوان در گروه کامکارها همیشه پر رنگ بوده است

تهران-فریماه کامکار هنرمندی سنندجی است.این بانوی ٢٢ ساله چند سالیست بصورت حرفه ای پای در وادی هنر نهاده و علاوه بر فراگیری موسیقی آکادمیک و دانشگاهی،نزد کامکارها و اساتید دیگر به فراگیری عملی هنر موسیقی کردی و ایرانی می پردازد

به گزارش کردپرس، فریماه کامکار تا اکنون در چندین فستیوال و کنسرت موسیقی در داخل و خارج کشور به عنوان نوازنده و همخوان حضور داشته و توانسته است به کسب تجربه بپردازد.
 
کردپرس مصاحبه ای با این بانوی هنرمند ترتیب داده که به شرح زیر است:
 
کردپرس-از کی موسیقی را آغاز نمودید؟
 
از سنین کودکی در زمینه های هنری فعالیت داشتم،اما مدت چهار سال است که بصورت حرفه ای در زمینه موسیقی مشغول به فعالیت میباشم از کودکی علاقه خاصی به سازهای کوبه ای و ریتمیک داشتم به همین دلیل ساز دف را برگزیدم.
 
کردپرس-موسیقی را نزد چه اساتیدی آغاز نمودید؟
 
از دوران کودکی نزد اساتید متفاوتی به فراگیری سازها مشغول بوده ام، در حال حاضر شاگرد کامکارها هستم و در در تهران شاگرد یکی از اساتید بزرگ تار و سه تار (فردین کریم خاوری) هستم که ایشان یکی از غنی ترین منابع موسیقی اصیل ایرانی میباشند و الان در دانشکده هنر مشغول به تحصیل در رشته موسیقی (سازهای ایرانی) و درحال فراگیری نواختن تار و سه تار میباشم.
 
کردپرس-کامکار بودن چه حسی دارد؟
 
کامکار بودن از همان کودکی حسی متفاوتی به من میداد و در کل میتوانم بگویم از اقوام کامکارها بودن و کامکار بودن خیلی لذت بخش است.
 
کردپرس-علاقه شما به کدام سبک و نوع موسیقی است؟
 
اولویت من در موسیقی ، موسیقی سنتی است، البته سعی میکنم همه نوع سبک موسیقی را گوش دهم اما موسیقی تلفیقی را بیشتر میپسندم، چون احساس میکنم در این سبک از موسیقی سلایق نسل قبل و بعد باهم میشود عرضه شود و برای دو نسل خوشآیند است.
 
کردپرس-علاوه بر فراگیری و نوازندگی الات موسیقی در دیگر زمینه های موسیقی هم علاقمندی دارید؟
 
در زمینه همخوان و آواز مشغول به کار هستم و علاقه زیادی به خواندن دارم، امیدوارم به یاری استید ارجمندم بتوانم به پیشرفت هایی دست پیدا کنم.
 
کردپرس-با چه گروه های موسیقی فعالیت دارید؟
 
از جمله گروه هایی که با آنها همکاری داشتم گروه دیلان است که در داخل و خارج از کشور چند اجرا و کنسرت برگزار نموده ایم و همچنین در گروه( روژ)به خوانندگی آقای “کمال صفی خانی”در فستیوال های متعدد موسیقی کردی در اربیل و دیگر شهرهای کرد نشین به عنوان نوازنده و همخوان حضور داشته ام.
 
کردپرس-نقش بانوان هنرمند در موسیقی کردی را چگونه می بینید؟
 
به عقیده بنده زنان بخش جدایی ناپذیر گروه های موسیقی هستن و بارزترین مثال میتوان به کامکارها اشاره کرد. نقش بانوان در گروه کامکارها همیشه پر رنگ بوده و یکی از الگوهای من در هنر بویژه موسیقی هانا کامکار است، هانا دختری است به معنای واقعی کلمه از جنس هنر که نماد و نشانه هنر اصیل موسیقی کردی است.
 
کردپرس-گویا جدیداً در یک کار مستند داستانی حضور یافته اید،قدری از این کار برایمان بگویید؟
 
به تازگی به پیشنهاد یکی از دوستان سینمایی ام برای حضور در یک مستند داستانی با موضوعی اجتماعی به عنوان راوی و یکی از شخصیت های داستان انتخاب شده ام، این مستند با نام “ده نگ” به معنی صدا میباشد و شروع به کار کرده و در مراحل پیش تولید میباشد بعد از تکمیل تحقیقات و تست های اولیه شروع به کار و تولید رسمی خواهد کرد، این مستند به نویسندگی و کارگردانی محسن خسروآبادی ماد تولید خواهد شد موضوع کلی این مستند داستانی ، نقش بانوان در موسیقی میباشد و تمرکز آن بر روی زنان هنرمند کردستان است.
 
 
 
کد مطلب: ۹۱۰۳۳  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۲۱  |  ساعت: ۱۰ : ۱۳

شناسه خبر : 10235

این خبر رو هم ببینید

نخستین شهردار زن کردستان: اهل عقب‌نشینی نیستم

 سروه قادر خانزاده از معاونت شهرسازی و اداری – مالی شهرداری بانه با ۷ رأی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =