خانه / اجتماعی / «فصل سفید» هنرمند کردستانی به بازار نشر آمد

«فصل سفید» هنرمند کردستانی به بازار نشر آمد

نمایشنامه “کافه چیا” اثر”صابر دل‌بینا ازنمایشنامه‌نویسان کردستانی در نحستین مجموعه دو جلدی نمایشنامه«فصل سفید» توسط مرکزهنرهای نمایشی حوزه هنری در انتشارات سوره مهر چاپ و روانه بازارشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، در نخستین مرحله از پروژه “چهارفصل تئاتر ایران” که به همت ایوب آقاخانی مدیر و مؤسس این پروژه ومسئول دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایش حوزه هنری از سال ۹۷ آغاز و در چندین مرحله نمایشنامه‌نویسان شهرستانی آثار خود را ارسال کردند که در نهایت در فاز اول چند اثر از شهرهای مختلف کشورجهت حضور در مراحل نهایی پذیرفته شدند که “کافه چیا” اثر صابر دل بینا از هنرمندان و نمایشنامه‌نویسان توانمند کردستانی نیز به این مرحله راه پیدا کرد.

مجموعه نمایشنامه‌های «فصل سفید» در دو جلد با آثاری از سعید بادینی از سیستان وبلوچستان ، صابر دل‌بینا از کردستان، عارف مهتاب از استان اردبیل ، سروش بهاری از مازندران و اباذر محمدحسنی از خوزستان  منتشر شد.

ایوب آقاخانی، مدیر و موسس پروژه «چهار فصل تئاتر ایران» در ابتدای این کتاب نوشته ‌است: «مسئله درام‌نویسی و مباحث وابسته به آن بسیاری اوقات تئاتر ایران را در تنگنای غریب نقد قرار داده که این نقدهای گاه تُند و کمی دور از انصاف منبع سرشار تغذیه‌اش برای برقرار ماندن، ضعف عمومی نمایش‌نامه و فیلم‌نامه‌های ایرانی بوده است که گاهی در توضیح و توجیهش هم درمی‌مانیم و زبان قاصر است.

پروژه جامع و ملی آموزش نمایش‌نامه‌نویسی برای خارج از پایتخت به نیّت فراگیرتر کردن آموزش مصادیق کیفیت‌زا در نمایش‌نامه‌نویسی و کم‌ کردن فاصله نمایش‌نامه‌نویسی تهران و استان‌های دیگر را با عنوان ارتقا و یکسان‌سازی کیفی سال ۱۳۸۷ راه انداختم که تا سال ۱۳۹۱ و برگزاری دوازده‌ فصلش «انجمن هنرهای نمایشی ایران» حامی آن شد. شاکریم که تعلیق شش‌ساله از تقاضاهای استان‌ها و یادکرد محاسن این پروژه نکاست و آن‌قدر دوستان و هنرمندان مقیم شهرستان‌ها و استان‌ها خواستند و اصرار کردند تا در نهایت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به مددمان آمد و یار و بازوی احیا، تداوم و استمرارش شد.»

آقاخانی در مورد چگونگی شکل‌گیری این آثار می‌نویسد: «فصل نخست از دور نوین آن را «ایران در بستر تاریخ» نام گذاشتیم و دوستان‌مان از استان‌ها دورمان جمع شدند و نوشتیم و کوشیدیم و گپ زدیم و نقد کردیم و راه نشان هم دادیم و درنهایت با تشخیص اعضای هیئت‌علمی این فصل نمایش‌نامه‌های پیشرویتان در دو جلد خروجی آن گعده‌های خجسته و مبارک شد.

آقاخانی ضمن تمجید از پیشرفت نویسندگان این آثار ادامه می‌دهد: «بخوانید و بدانید که این نمایش‌نامه‌ها آثاری هستند در مسیرِ «شدن»، «پرواز» و «در یاد ماندن». آن‌ها لزوماً آثاری بی‌نقص نیستند، اما همان‌گونه که «چهار فصل تئاتر ایران» در دستور کار خود قرار داده است، دست‌کم از نوشته‌های پیشین نویسنده‌هایش برتر و کم‌نقص‌ترند و همین برای ما لذت‌بخش است که البته در پی اهدافی مهم‌تر و گام‌هایی بلندتر هستیم.

ما تحقق همین مقدار هم ما را در جاده رسیدن به هدفمان قرار می‌دهد که برایش سرخوشیم. امید بر آن است که این جاده ما را به تشویق جدی و عملی جوانان علاقه‌مند به نویسندگی برساند؛ تشویق کسانی که به اندازه ما باور دارند نویسندگی و در این میان مشخصاً نمایش‌نامه‌نویسی امری قُدسی و اثرگذار است.

به امید این‌که انتشار سلسله‌وار کتاب‌های مجموعه ‌نمایش‌نامه‌های خروجی هر فصل از این پروژه آموزشی با عنوان ثابتِ «فصل سفید» بماند به یادگار برای آنانی که قلب‌شان برای توسعه فرهنگی کشور عزیزمان می‌تپد.»

شناسه خبر : 24360

این خبر رو هم ببینید

انتخابات ١۴٠٠ آزمونی برای تولد دوباره شوراها/عبدالسلام معروفی

دستگیری ها، انحلال ها و بازداشت ها و از طرف دیگر مشکلات اقتصادی و اجتماعی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 17 =