خانه / اجتماعی / فضای مجازی در کشور وضعیت خوبی ندارد

فضای مجازی در کشور وضعیت خوبی ندارد

استاد دانشگاه صدا و سیما درباره وضعیت فضای مجازی در کشور گفت: با کمال تاسف فضای مجازی وضعیت خوبی ندارد؛ اما این به معنای آن نیست که ما نخبه ای در این زمینه نداریم منظور این است که ما هنوز به فرایندهای صحیح برای سیاست گذاری این فضا نرسیده ایم

زمان انتشار خبر: پنج شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۴ – ۱۲:۲۱
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمدحسین ساعی کارشناس مسایل ارتباطات، در برنامه امروز صبح با خبر با بررسی موضوع فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گفت: فضای مجازی شاید ترجمه مناسبی از ویرچوال اسپیس نباشد، پدیده هایی که به راحتی قابل تشخیص نیستند؛ اما در عین حال اثرهای واقعی دارند.
 
صبح با خبر
ویرچوالس اسپیس (virtual space) به معنای جدید به مجموعه شبکه ای از نظام رایانه ای در جهان اطلاق می شود که توانسته روابط انسانی را تغییر دهد و نسبت های جدید را ایجاد کند. اینکه این نسبت ها چقدر توانسته عمق داشته باشد در نظام های اجتماعی پاسخ های متعددی دارد.
سوال مهمی که در حوزه علوم اجتماعی مطرح می شود این است که ما از چه زمانی از یک دوره تاریخی خارج و وارد یک دوره تاریخی جدید شدیم؟ برخی این را از طریق ابزار تولید و برخی ابزار ارتباط تعریف می کنند.
منتقدان این حوزه معتقدند از حدود ۱۰۰۰ سایت نخست جهان قریب به چهارصد سایت در آمریکا است.
وقتی از فضای مجازی صحبت می شود از پدیده ای جدید می گوییم که با آمدن نظام پردازش رایانه ای که با نظام راه دور تلفیق شده که بر جامعه بشری تاثیر گذار بوده است.
دکتر ساعی با اشاره به وضعیت فضای مجازی در کشور افزود: فضای مجازی در کشور ما با کمال تاسف وضعیت خوبی ندارد اما این به معنای آن نیست که ما نخبه ای در این زمینه نداریم منظور این است که ما هنوز به فرایندهای صحیح برای سیاست گذاری این فضا نرسیده ایم.
وی با نقد عملکرد شورای عالی فضای مجازی گفت: هنوز اهدافی که مد نظر رهبر معظم انقلاب بوده است محقق نشده است. به این معنی که قرار بود با آمدن فعالیت این شورا آشفتگی در سیاست گذاری ها به پایان برسد که اکنون اینطور نیست و تغییری نکرده است. اینکه ما نتوانیم وزارتخانه های مختلف در داخل و یا مراکز دیگر در خارج از دولت را تحت یک سیاست واحد برای اداره این حوزه مدیریت کنیم نکته قابل تاملی است. این فضا فقط سیاست گذاری شرایط روز نیست. اگر اندکی غفلت از اتفاقات جهان کنیم ممکن است به نابودی در این حوزه بیانجامد.

شناسه خبر : 7455

این خبر رو هم ببینید

فیلم کارگردان کردستانی، جایزه ویژه جشنواره هندوستان را از آن خود کرد

فیلم کوتاه تعدیل به نویسندگی و کارگردانی کیوان سروری و از تولیدات حوزه هنری استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =