فضیلت ماه مبارک رجب در روایات

با فرا رسیدن ماه مبارک رجب که درهای رحمت الهی گشوده شده برخی از روایات در فضیلت این ماه را برمی شمریم و از همه پاسخ دهندگان به ندای “این الرجبیون” طلب دعا می کنیم.

به گزارش سروابرکوه؛ با فرا رسیدن ماه مبارک رجب، درهای رحمت الهی و خوان گسترده حضرت حق به روی بندگان گشوده شد و توفیق داد تا در هوای پاک رجب نفسی تازه کنیم و وجود را از ناپاکی های های گناه به استغفار رها کنیم؛ با این بهانه برخی از روایات در فضیلت این ماه را برمی شمریم و از همه پاسخ دهندگان به ندای “این الرجبیون” طلب دعا می کنیم.
شیخ عباس قمی رحمت الله علیه در کتاب شریف مفاتیح الجنان اینچنین بیان می کند: این ماه و ماه شعبان و ماه رمضان در شرافت تمامند و روایت بسیار در فضیلت آنها وارد شده است.
ازحضرت رسول صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَاله روایت شده که ماه رجب ماه بزرگ خداست و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمی رسد و قتال با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خداست و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امّت من است، کسى که یک روز از ماه رجب را روزه دارد مستوجب خشنودى بزرگ خدا و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنّم بر روى او بسته می شود.
 و از حضرت موسى بن جعفر علیه السلام منقول است که هر که یک روز از ماه رجب را روزه بدارد آتش جهنّم یک ساله راه از او دور شود و هر که سه روز از آن را روزه دارد بهشت او را واجب می گردد.
و از حضرت صادق علیه السلام منقول است که حضرت رسول صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَاله فرموده که ماه رجب ماه استغفار اُمّت من است؛ پس در این ماه بسیار طلب آمرزش ‍ کنید که خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را اَصَبّ مى گویند، زیرا که رحمت خدا در این ماه بر اُمّت من بسیار ریخته مى شود پس بسیار بگوئید اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَسْئَلُهُ التَّوْبَهَ.
و ابن بابویه بسند معتبر از سالم روایت کرده است که گفت رفتم به خدمت حضرت صادق علیه السلام در اواخر ماه رجب که چند روز از آن مانده بود چون نظر مبارک آن حضرت بر من افتاد فرمود که: آیا در این ماه روزه گرفته اى ؟
گفتم: نه والله اى فرزند رسول خدا!
فرمود: که آنقدر ثواب از تو فوت شده است که قدر آن را به غیر خدا کسى نمى داند؛ بدرستی که این ماهی است که خدا آنرا بر ماه هاى دیگر فضیلت داده و حُرمت آنرا عظیم نموده و براى روزه داشتن آن گرامى داشتن را بر خود واجب گردانیده است.
پس گفتم: یَابْنَ رَسُولِ اللّهِ اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه داران آن فایز مى گردم؟ فرمود: اى سالم هر که یک روز از آخر این ماه روزه بدارد، خدا او را ایمن گرداند از شدّت سَکَراتِ مرگ و از هَوْل بعد از مرگ و از عذاب قبر! و هر که دو روز از آخر این ماه روز دارد بر صراط به آسانى بگذرد و هر که سه روز از آخر این ماه را روزه دارد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدّت ها و هَول هاى آنروز و بَرات بیزارى از آتش ‍ جهنّم به او عطا کنند و بدان که از براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده است و روایت شده که اگر شخص ‍ قادر بر آن نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد:
سُبْحانَ الاِْلهِ الْجَلیلِ سُبْحانَ مَنْ لا یَنْبَغِى التَّسْبیحُ اِلاّ لَهُ سُبْحانَ الاْعَزِّ الاْکْرَمِ سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَهُوَ لَهُ اَهْلٌ.
اعمال روز اوّل رجب: روز شريفى است و در آن چند عمل است.
اوّل : روزه گرفتن، دوّم : غسل، سوم : زيارت امام حسين عليه السلام، چهارم : نماز سلمان (رض )
شب سيزدهم: بدانكه مستحبّ است در هريك از ماه رجب وشعبان ورمضان آنكه در شب سيزدهم دو ركعت نماز بگذارند درهر ركعت حمد يك مرتبه و يس و تَبارَكَ المُلْكُ و توحيد بخوانند .
در شب چهاردهم چهار ركعت به دو سلام به همين كيفيّت .
درشب پانزدهم شش ركعت به سه سلام به همين كيفيّت از حضرت صادق عليه السلام مرويست كه هر كه چنين كند جميع فضيلت اين سه ماه را دريابد و جميع گناهانش غير از شرك آمرزيده شود.
 
روز سيزدهم: اوّل ايّام البيض است و ثواب بسيارى براى روزه اين روز و دو روز بعد وارد شده و اگر كسى خواهد عمل اُمّ داوُد بجا آورد بايد اين روز را روزه بگيرد.
اعمال شب نيمه ماه رجب: اوّل: غسل، دوّم : احياء آن به عبادت، سوم : زيارت امام حسين عليه السلام، چهارم : شش ركعت نماز كه در شب سيزدهم ذكر شد، پنجم : سى ركعت نماز در هر ركعت حمد و ده مرتبه توحيد و اين نماز را سيد از حضرت رسول صَلَّى اللَّهِ عَلِيهِ وَ اله نقل كرده با فضيلت بسيار، ششم : دوازده ركعت نماز که در مفاتیح الجنان ذکر شده است.
اعمال روز نيمه رجب: اوّل : غسل، دوّم : زيارت حضرت امام حسين عليه السلام، سوم : نماز سلمان

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *