قاچاق هزینه زیادی بر بدنه اقتصادی کشور تحمیل می کند

– دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: پدیده شوم قاچاق در کشور ما علاوه بر آثار سوء اقتصادی به عنوان یک چالش اقتصادی و اجتماعی حائز اهمیت است و هزینه های زیادی نیز بر بدنه اقتصادی کشور تحمیل می کند.

حسین پیرزادی روز یکشنبه در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان سقز افزود: بحث قاچاق کالا در کشور، آفت و آسیبی بزرگ است که باید با بحث های کارشناسی و انجام کارهای علمی نسبت به آسیب شناسی آن اقدام شود.
وی با اشاره به آمار تخمینی در خصوص این پدیده گفت: در سال گذشته 14 میلیارد دلار قاچاق کالا صورت گرفته که این رقم، به معنی از دست دادن 200 هزار فرصت شغلی و فرار از مالیات به اندازه سه هزار نفر کارمند است.
پیرزادی با اشاره به نقش اشتغال زایی در کاهش قاچاق افزود: راه اندازی کارخانه تولید سیگار، استفاده از مرز به عنوان یک فرصت، ساماندهی بازارچه های مرزی، ارتقای سطح معیشت مرزنشینان و روانسازی تجارت از جمله مواردی است که در استان در دست اقدام است.
فرماندار سقز نیز در این نشست معضل قاچاق را ترفند و توطئه دشمن برای اخلال در نظام اقتصادی کشور و استان دانست و گقت: فرهنگ سازی و مردمی کردن مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از مهمترین و بهترین راهکارهای مبارزه با این پدیده شوم است.
نادر فخری افزود: دشمن به دنبال ایجاد بی ثباتی اقتصادی و ترویج قاچاق برای فرار از مالیات است و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نیست.
وی اظهار کرد: در این راستا با برنامه ریزی، ساماندهی و ضابطه مند کردن مبادلات مرزی، انسداد مرز، افزایش کنترل و نظارت و همراهی مردم هم می توان معیشت مردم را بهبود بخشید و هم توطئه های دشمن را خنثی نمود و در شهرستان های مرزی وجود مرز را از یک تهدید به فرصت تبدیل کرد.
فرماندار سقز خواستار همکاری و همدلی جهت حسن اجرای قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز و انجام وظیفه تمامی نهادها و ادارات و ضابطین قضایی و دستگاه های کاشف برابر قانون جدید و اطلاع رسانی به عموم مردم در خصوص مجازات های جدید قانونی و برخورد قاطع و تشدید مجازات با پدیده قاچاق کالا و ارز شد.
سرهنگ سلمانی فرمانده نیروی انتظامی سقز نیز در این نشست با اشاره به اقدامات صورت گرفته پیرامون مبارزه با پدیده قاچاق کالا و ارز افزود: شهرستان سقز از لحاظ کشف قاچاق رتبه اول استانی را دارد.
رییس تعزیرات حکومتی سقز نیز در این جلسه با بیان اینکه از اول سال جاری تاکنون 171 پرونده تعزیرات حکومتی وصول شده است گفت: 123 مورد از آنها مختومه اعلام شده که منجر به سه میلیارد و 874 میلیون و 870 هزار ریال جریمه شد و تاکنون دو میلیارد و 289 میلیون و470 هزار آن وصول شده است.
فرید قادرپناه با بیان اینکه 84 فقره پرونده نیز در دست اقدام است اظهار کرد: عملکرد اجرایی رسیدگی به پرونده ها در سطح بسیار مطلوبی است.
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان سقز نیز گزارشی از گشت های مشترک با ادارات و انجام بازرسی ها ارائه داد و گفت: در راستای این اقدامات 14 فقره پرونده تشکیل شده است.ک/2

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *