خانه / فرهنگی / قطب‌الدین صادقی: محی‌الدین حق‌شناس تاریخ شفاهی کردستان را شناسنامه‌دار کرد

قطب‌الدین صادقی: محی‌الدین حق‌شناس تاریخ شفاهی کردستان را شناسنامه‌دار کرد

مرحوم حق شناس در منظومه شاره‌که‌م سنه تاریخ شفاهی کردستان و بویژه سنندج را شناسنامه‌دار کرد و به آن رسمیت بخشید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، قطب‌الدین صادقی عصر امروز در آئین اختتامیه همایش فرهنگ عامه کردی با نگاهی به آثار مرحوم محی‌الدین حق‌شناس، اظهار کرد: آثار مرحوم محی‌الدین حق‌شناس مجموعه‌ای از باورها، آئین‌ها و فرهنگ مردم کردستان است.
 
وی گفت: مرحوم حق شناس در منظومه شاره‌که‌م سنه تاریخ شفاهی کردستان و بویژه سنندج را شناسنامه‌دار کرد و به آن رسمیت بخشید.
 
کارگردان تئاتر و استاد دانشگاه تصریح کرد: آثار این استاد بزرگ کُرد را صدای طبقه‌ای از مردم جامعه‌ای بود که نتوانستند مباحث و مطالبات خود را مطرح کنند و حق شناس با درایت، آگاهی و اشراف کامل بر اوضاع جامعه‌اش این صدا را در قالب اشعار بیان کرد.
 
وی گفت: مرحوم حق شناس باورها، افکار و آگاهی خود را در قالب اشعاری به مردم تقدیم کرد و توانست خاطرات گذشته را در میان مردم جامعه‌اش زنده و احیا کند.
 
صادقی شناسایی هویت را از بزرگترین دستاورد آثار مرحوم حق شناس دانست و گفت: مرحوم حق شناس به درستی در قالب روایت هویت مردم جامعه را شناسایی و بیان کرد و این نقطه قوتی در آثارش است.
 
این استاد هنر دانشگاه گفت: مرحوم حق شناس همچنین در آثارش به خوبی جغرافیا، انسان‌ها، شخصیت‌ها و حقایق موجود در جامعه را با هم پیوند می‌دهد.
 
وی با اشاره به اینکه مرحوم حق شناس تاریخ شفاهی مردم جامعه‌اش را به خوبی مکتوب کرده است، گفت: در صورت عدم انجام این کار توسط حق‌شناس این تاریخ به تدریج به دست فراموشی سپرده می‌شد و همه آن را فراموش می‌کردند.
 
صادقی با اشاره به اینکه در همه جوامع باورها و آیین‌ها یا به جای مانده هستند و یا به یاد مانده، گفت: آثار به جای مانده ملموس و مشخص و قابل مشاهده هستند و مردم برای درک و دیدن آن مشکلی ندارند اما آثار به یاد مانده مهم است و نیاز به جمع آوری و تدوین دارد و ارزش آثار مرحوم حق شناس این است که آثار به یاد مانده را جمع آوری کرده است.
 
وی با اشاره به اینکه حق شناس دغدغه جامعه و حسرت هویت و فرهنگ گذشته خود را داشت، اظهار کرد: استاد حق شناس تمام مردم جامعه‌اش را در یادآوری خاطرات گذشته سهیم کرد.
 
کارگردان تئاتر و استاد دانشگاه گفت: مرحوم حق شناس در نهایت صداقت، آگاهی و عشق اقدام به نگارش منظومه شاره‌که‌م سنه کرد تا از این طریق هویت و فرهنگ جامعه خود را به نسل های بعدی انتقال دهد.
 
همایش یک روزه فرهنگ و ادبیات عامه کردی با نگاهی به آثار مرحوم محی‌الدین حق‌شناس امروز یکشنبه در مجتمع فجر سنندج برگزار شد.

شناسه خبر : 5049

این خبر رو هم ببینید

سفارش روایات مبنی برحرمت قتال با مسلمانان، در صحیح بخاری

صحیح بخاری روایتی را نقل می کند که بین محدثین مشهور است. در این روایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − چهار =