خانه / فرهنگی / قطب‌الدین صادقی: محی‌الدین حق‌شناس تاریخ شفاهی کردستان را شناسنامه‌دار کرد

قطب‌الدین صادقی: محی‌الدین حق‌شناس تاریخ شفاهی کردستان را شناسنامه‌دار کرد

مرحوم حق شناس در منظومه شاره‌که‌م سنه تاریخ شفاهی کردستان و بویژه سنندج را شناسنامه‌دار کرد و به آن رسمیت بخشید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، قطب‌الدین صادقی عصر امروز در آئین اختتامیه همایش فرهنگ عامه کردی با نگاهی به آثار مرحوم محی‌الدین حق‌شناس، اظهار کرد: آثار مرحوم محی‌الدین حق‌شناس مجموعه‌ای از باورها، آئین‌ها و فرهنگ مردم کردستان است.
 
وی گفت: مرحوم حق شناس در منظومه شاره‌که‌م سنه تاریخ شفاهی کردستان و بویژه سنندج را شناسنامه‌دار کرد و به آن رسمیت بخشید.
 
کارگردان تئاتر و استاد دانشگاه تصریح کرد: آثار این استاد بزرگ کُرد را صدای طبقه‌ای از مردم جامعه‌ای بود که نتوانستند مباحث و مطالبات خود را مطرح کنند و حق شناس با درایت، آگاهی و اشراف کامل بر اوضاع جامعه‌اش این صدا را در قالب اشعار بیان کرد.
 
وی گفت: مرحوم حق شناس باورها، افکار و آگاهی خود را در قالب اشعاری به مردم تقدیم کرد و توانست خاطرات گذشته را در میان مردم جامعه‌اش زنده و احیا کند.
 
صادقی شناسایی هویت را از بزرگترین دستاورد آثار مرحوم حق شناس دانست و گفت: مرحوم حق شناس به درستی در قالب روایت هویت مردم جامعه را شناسایی و بیان کرد و این نقطه قوتی در آثارش است.
 
این استاد هنر دانشگاه گفت: مرحوم حق شناس همچنین در آثارش به خوبی جغرافیا، انسان‌ها، شخصیت‌ها و حقایق موجود در جامعه را با هم پیوند می‌دهد.
 
وی با اشاره به اینکه مرحوم حق شناس تاریخ شفاهی مردم جامعه‌اش را به خوبی مکتوب کرده است، گفت: در صورت عدم انجام این کار توسط حق‌شناس این تاریخ به تدریج به دست فراموشی سپرده می‌شد و همه آن را فراموش می‌کردند.
 
صادقی با اشاره به اینکه در همه جوامع باورها و آیین‌ها یا به جای مانده هستند و یا به یاد مانده، گفت: آثار به جای مانده ملموس و مشخص و قابل مشاهده هستند و مردم برای درک و دیدن آن مشکلی ندارند اما آثار به یاد مانده مهم است و نیاز به جمع آوری و تدوین دارد و ارزش آثار مرحوم حق شناس این است که آثار به یاد مانده را جمع آوری کرده است.
 
وی با اشاره به اینکه حق شناس دغدغه جامعه و حسرت هویت و فرهنگ گذشته خود را داشت، اظهار کرد: استاد حق شناس تمام مردم جامعه‌اش را در یادآوری خاطرات گذشته سهیم کرد.
 
کارگردان تئاتر و استاد دانشگاه گفت: مرحوم حق شناس در نهایت صداقت، آگاهی و عشق اقدام به نگارش منظومه شاره‌که‌م سنه کرد تا از این طریق هویت و فرهنگ جامعه خود را به نسل های بعدی انتقال دهد.
 
همایش یک روزه فرهنگ و ادبیات عامه کردی با نگاهی به آثار مرحوم محی‌الدین حق‌شناس امروز یکشنبه در مجتمع فجر سنندج برگزار شد.

شناسه خبر : 5049

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دو =