خانه / اجتماعی / كاري نكنيد داستان شوخان تكرار شود…/دکتر فریدون آقایی – دیواندره

كاري نكنيد داستان شوخان تكرار شود…/دکتر فریدون آقایی – دیواندره

اما متاسفانه مشاهده میشودديواندره نه اینکه روحیه شهری به خود نمیگیرد بلکه مشکلات راه ها مواصلاتي وبخش درمان شهرستان و….مشكل را دوبرابر كرده است

سلامتی گواراترین و ارزشمندترین هدیه طلایی و بی بدیل الهی است که در کمال سخاوت از سوی آن یگانه آفریننده جهان هستی بر همه موجودات ارزانی داشته شده، هرچند که انسان های مغرور و زیاده خواهسلامتی گواراترین و ارزشمندترین هدیه طلایی و بی بدیل الهی است که در کمال سخاوت از سوی آن یگانه آفریننده جهان هستی بر همه موجودات ارزانی داشته شده، هرچند که انسان های مغرور و زیاده خواه به درستی شکرگزار و قدرشناس این موهبت بزرگ آسمانی و گنج گران الهی نبوده و نیستیم ، مگر آنکه از سر منزل عافیت و سلامت به دور افتیم
ديواندره که چند سالیست از بخش به شهرستان ارتقاء یافته نیازمند به مدیرانی کاربلند، کارکشته، دلسوز، عدالت محور دارد.
یک شهرستان نوپا و تازه تاسیس نیاز به تلاشهای فراوانی دارد تا بتواند مشکلات انبار شده را پشت سر بگذرد و روحیه شهری را به خود بگیرد که نیاز و همت مسئولین و مدیران را میطلبد.
اما متاسفانه مشاهده میشودديواندره نه اینکه روحیه شهری به خود نمیگیرد بلکه مشکلات
راه ها مواصلاتي وبخش درمان شهرستان و….مشكل را دوبرابر كرده است
شهرستان ديواندره با دارا بود ٩٠هزار نفر جمعیت یک پزشک متخصص ندارد وکمبودهای دیگری هم دارد که با وجود این مشکلات، مردم ناچار هستند بیماران خود را به شهرهای همجوار یا مرکز استان و حتی استانهای دیگرد اعزام کنند که علاوه بر هزینه های سنگینی که مردم بی بضاعت باید متحمل شوند خطرات جانی هم در پی دارد.
وضعیت بهداشت و درمان در ديواندره بسیاز ضعیف به نظر می آید، و درمانگاها و بیمارستان فقظ در حد درمان سرماخوردی خدمات میدهند.
وضعیت رقت بار بهداشت و درمان و فقدان و کمبود پزشکان متخصص و نیز عدم برخورداری از امکانات و تجهیزات مدرن پزشکی و درمانی در تنها بیمارستان قدیمی و فرسوده ديواندره مدتهاست که صدای اعتراض مردم را به آسمان بلند کرده و كسي جوابگو نيست،.
سالهاست که مردم دیندار ديواندره از نبودزیرساخت های مناسب و ارائه خدمات و تسهیلات رفاهی پزشکی و درمانی در حوزه سلامت رنج می برند و تنها بیمارستان قدیمی و فرسوده شهر که متعلق به دهه ۶۰ می باشد با داشتن دستگاهها و تجهیزات فرسوده و از رده خارج پزشکی ، کمبود پزشکان متخصص ، عدم رعایت موارد بهداشتی ، وضعیت نامناسب تمامي بخش ها و نیز نابسامانی مدیریتی به قتلگاهی برای بیماران و مراجعین مبدل شده است.
تشخیص اشتباه و غیر تخصصی نوع بیماری و نحوه درمان در برخی موارد و عدم رسیدگی به موقع از سوی کادر درمانی به وضعیت بیمار بر دیگر معضلات این بیمارستان افزون شده است.
استفاده از خدمات و امکانات بهینه و فراگیر پزشکی و درمانی حق طبیعی و قانونی هر شهروند ، روستانشین و زحمتکش ایرانی است و تامین و برقراری زیرساخت های لازم و ایجاد زمینه های مساعد سریع الوصول ، مدرن و منظم خدمات بهداشتی و درمانی از وظایف اصلی حکومت هاست و کوچکترین سهل انگاری و بی تفاوتی از سوی مدیران و کارکنان مربوطه که مستقیما با سلامت و جان انسانها در ارتباط می باشد قابل گذشت و کتمان نیست و تاکنون هیچ بیمار یا مراجعه کننده ای راضی از این بیمارستان بیرون نرفته است.
متاسفانه به نظر می رسد که در استان محروم و توسعه نیافته ما ، برخی مدیران قبل از آنکه به فکر مشکلات مردم باشند ، اسیر و فرمانبردار زرق و برق ریاستی و کسب قدرت و ثروتمند می باشند و عجیب است، میز قدرتی که هرروز شخص جدیدتری در پشت آن قرار می گیرد چگونه انسانها را شیفته و افسون خود می کند .
دلیل این مدعی عدم برنامه ریزی و عدم ایجاد امکانات و تسهیلات عام المنفعه و مناسب بهداشتی درمانی طی این همه سالها توسط خیل مدیران جورواجور و پررمز و راز گذشته است هرچه از نظر زمانی به جلو رفته ایم بجای بهتر شدن اوضاع بهداشت و درمان در شهرمان و نیز ارائه خدمات مطلوب تر و پیشرفته پزشکی هر روز از کیفیت و کمیت خدمات پزشکی کاسته شده و به جهت بی کفایتی مدیریت ها ، نگرانی های مردم هر روز بیشتر و نارضایتی آنها از نحوه انجام خدمات بهداشتی درمانی افزون تر شده است.
چند صباحي بيش نيست كه مردم شهرمان خوشحال بودنند از اینکه بیمارستان امام خميني ديواندره با امکاناتی مجهز افتتاح گردیده است اما غافل از این بودند که این بیمارستان دارای حداقل امکانات لازم یک بیمارستان است.یکی از مشکلات این مرکز درمانی فاقد متخصصین رشتەهای مختلف است(ارتوپد،قلب و عروق،چشم پزشک و…)،متاسفانه هر متخصصی کە آن هم فقط متخصص داخلی هستند تحت عنوان دوره در این شهر مشغول به خدمت میشوند و بعد از کسب تجارب لازم درمانی و پزشکی اینجا را بدرود میگویند،
وقتی وارد اورژانس میشویم شاهد جمع کثیری از مریضان هستیم که هریک از دردی متفاوت می نالد و نهایت سعی خود را بکار میبرند که هرچه زودتر شرف حضور به اتاق پزشک(عمومی)نصیبشان شود،حتی به قیمت شکستن حرمت ها و پرخاشگری لفظی و فیزیکی!
چه کسی مسئول جان اين همه تصادفی و اعزام هاي بي مورد به سنندج است که در نیمه راه طعمه مرگ میشوند؟! درامای دردناک مرگ مردم قربانی ديواندره در اثر نبود دکتر متخصص و نبود امکانات در بیمارستان تمام ناشدنی است، آیا بازهم باید جبهه خنثی اختیار کرد و یا اینکه تنها به معرفی مقصرین و شانه خالی کردن از مسئولیت و یا در نظر گرفتن حداقل هایی از هر آنچه سهم آنها از سرانه بهداشت است بسنده نمود؟
مقصر کیست؟
مقصر هر که باشد و به هر اندازه ، فعلا که مسئله اصلی جان باختن امروز بیشتر از دیروز شهروندانمان است که ناشی از مرتفع نشدن این مشکلات عدیده است.
آيا يادمان رفته چند سال پيش بود كه چشمان زیبا و روشن شوخان در اثر تزريق آمپول اشتباهی سیاه پوش شد؟!
آیا زمان آن نرسیده که مطبوعات استانی پرپر شدن عزيزان خانوده اي رادر جاده ها وبيمارستان ها را حداقل به اندازه تخریب جاده ای در تهران مهم بدانند؟ آیا زمان آن نرسیده که وزارت بهداشت تدبیر چاره ساز و جدی برای مقابله با مرگ مردم بی دافاع ديواندره در اثر نبود دکتر متخصص و نداشتن امکانات بیمارستان اتخاذ نماید؟
آیا مرگ همشهريان بي گناهامان نباید صدای آقایان نماینده محترم را در مجلس در بیاورد تا قدمی در راه مرتفع نمودن این مشکلات برداشته بشه؟
مسئولین محترم گرچه ممکن است شنیدن این نامه برای شما تکراری شده باشد ولی زمانیکه بیان یک مشکل زیاد تکرار بشود از مشکل بودن به فاجعه مبدل گشته است.
آیا تا به حال به خانواده هاي كه جلو چشمانشان به علت فقدان دکتر متخصص مربوطه عزيزانشان را از دست داده اند فکر کرده اید؟
آیا تابحال همچون جلسه های سریع والسیر و پی درپی معارفه مدیران جدید جلسه ای مثمرالثمر درمورد مشکلات بهداشت و درمان برگزار نموده اید؟
…و هزاران سوال دیگر.
؟
؟
؟
مسولین محترم عاجزانه خواهشمندیم که با اندیشیدنی مثبت و اجرایی نهایت سعی خود را در رفع نمودن این مشکلات به کار ببرید که هر روز شاهد سوگواریهای سوزناک و داغدار نباشیم.
ومن الله التوفیق
فریدون آقایی / شهریور۹۴ با تشکر از جناب آقای دکتر فریدون آقایی؛ سایت کُرد نور از فرهنگ سازنده و نقدهای منصفانه استقبال می کند.

شناسه خبر : 7353

این خبر رو هم ببینید

هشدار سازمان بازرسی به مسوولان کردستان: با نرخ‌گذاری گوشت مرغ در استان برخورد می‌شود

معاون سازمان بازرسی استان کردستان گفت: استان‌ها صلاحیت ورود به قیمت‌گذاری مرغ را ندارند ملاک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 7 =